Sąd nie zezwolił, aby tak nazwali córeczkę. To imię różnie się kojarzy...

2023-09-25 9:19

Pewni rodzice walczą w sądzie o imię, które wybrali dla swojej córeczki. Sąd nie zezwolił na wpisanie go do dokumentów dziecka, ponieważ uznał je za obraźliwe. Problem polega na tym, że imię to jest wyrazem mającym dwa znaczenie. Pierwsze kojarzy się pozytywnie, drugie - niekoniecznie.

dziewczynka na polu z ziarnami w dłoni
Autor: Getty images Sąd nie zezwolił, aby tak nazwali córeczkę. To imię rożnie się kojarzy...

Gdy młodzi rodzice zgłosili w urzędzie imię żeńskie, które wybrali dla swojej nowo narodzonej córki, urzędnicy nabrali wątpliwości. Sprawa trafiła do sądu,który potwierdził ich opinię i uznał, że imię to jest nieprzyzwoite i - zgodnie z obowiązującą ustawą o imionach zakazanych, nie nadaje się do wpisania do dokumentów.

Nasionko czy nasienie?

Imię, o które toczy się walka to Hazia, które w języku baskijskim - bo historia działa się w Hiszpanii - oznacza nasionko. To zwykły wyraz, który nie jest wulgarny czy obraźliwy, przeciwnie, kojarzy się z nadzieją, przyszłością, zapowiada owocne życie. Na całym świecie, także w Europie nadawanie imion, będących zwykłymi wyrazami jest coraz popularniejsze: najczęściej rodzice wybierają nazwy owoców czy kwiatów (Apple - jabłko, Violet - fiołek) ale również wyrazy, które dobrze im się kojarzą (Sun - słońce, London - Londyn, Tiger - tygrys).

Taką intencje mieli również rodzice dziewczynki. Niestety, wyraz hazia po baskijsku oznacza również nasienie, czyli męską spermę. I takiego właśnie skojarzenia dopatrzył się w imieniu dla dziecka hiszpański sąd. Powołując się na ustawę, która zakazuje nadawania dziecku imion obraźliwych, zmienił imię Hazia na Zia, bez konsultacji z rodzicami.

Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach

Tych popularnych imion 100 lat temu nie nadawano. Zdziwisz się, które uznawano za "zarezerwowane dla elit"

Lista imion zakazanych

Każdy kraj ma własne listy imion uznawanych za niewłaściwe, a Hiszpania jest pod tym względem dość rygorystyczna: nie pozwala na nadanie takich samych imion rodzeństwo, nie pozwala również na wykorzystywanie nazw owoców czy nazw popularnych marek czy miast.

Według hiszpańskich urzędników zakazane są również imiona o negatywnych konotacjach. Przypadek Hazii jest jedna o tyle dziwny, że imię to występuje w kulturze muzułmańskiej, która na półwyspie iberyjskim jest mocno zakorzeniona.

W Polsce zasady te reguluje artykuł 59 Prawa o aktach stanu cywilnego. Czytamy w nim, że:

"1. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.

2.Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

3. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

4. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu".

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?