Takie imiona nosili rodzice Donalda Tuska. Dziś nie cieszą się popularnością

2023-09-05 12:14

Jej imię nie jest dziś często nadawane, jego - niegdyś w Polsce nie cieszyło się popularnością. Jak mieli na imię rodzice szefa KO i co o nich wiemy?

Donald Tusk
Autor: /IG@donaldtusk, Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Takie imiona nosili rodzice Donalda Tuska. Dziś nie cieszą się popularnością

O rodzicach Donalda Tuska nie wiemy zbyt wiele. Najwięcej informacji o nich przekazał sam szef Koalicji w swojej książce, wydanej w 2019 roku. Oboje czuli się Kaszubami i pochodzili z Gdańska, który kiedyś miał silne związki z Niemcami. Może stąd wzięło się nietypowe imię ojca, które odziedziczył po nim jego syn. 

Donald, syn Donalda

Według informacji, zebranych swego czasu przez onet.pl., dziadkowie i rodzice Donalda Tuska byli Kaszubami i tak jak w większości ówczesnych przedwojennych kaszubskich rodzin, mówili głównie po niemiecku. W rodzinie ze strony matki - Ewy, nie znano polskiego, dopiero po wojnie, w polskiej szkole dziewczyna nauczyła się mówić w tym języku. Ojciec byłego premiera pochodził z domu, w którym polski był jednak na porządku dziennym. Dziadek - Józef - był podczas wojny został wcielony do służby w Wehrmachcie, ale potem walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - jak podaje Wikipedia.

Czytaj również: Donald Tusk zdradził imię najmłodszej wnuczki. Kasia Tusk milczała przez dwa lata

Imiona urodzonych w 2022 dzieci polskich gwiazd. Nazwałybyście tak swoje pociechy?

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Donald i Ewa to w Polsce rzadkość

Pierwszy w rodzinie Donald, tata naszego polityka, urodził się w 1930 roku. Gdy dorósł i ożenił się z Ewą, przekazał swoje imię własnemu synowi. Pochodzi ono z kultury celtyckiej i ma źródło w słowach dumno i valos, co można tłumaczyć jako "potężny świat". W języku gaelicko-szkockie Domhnall oznacza  „władcę świata”.

Imię Donald nie jest popularne w Polsce. Obecnie nosi je około 200 mężczyzn. Od kilka lat nikt w Polsce nie nazwał tak swojego dziecka. 

Bardziej popularne jest imię matki Donalda Tuska. Ewa to piękne i stare imię pochodzenia hebrajskiego. W języku hebrajskim oznacza „budząca życie” (hawwah), w aramejskim „węża” (hewja).

Oba skojarzenia prowadzą do pierwszej matki ludzi, biblijnej Ewy, która dała się skusić szatanowi w postaci węża. Ewa nie cieszy się obecnie popularnością wśród młodych rodziców - w zeszłym roku nazwano tak 459 dziewczynek.