Takie imiona nosili rodzice Donalda Tuska. Dziś nie cieszą się popularnością

2023-09-05 12:14

Jej imię nie jest dziś często nadawane, jego - niegdyś w Polsce nie cieszyło się popularnością. Jak mieli na imię rodzice szefa KO i co o nich wiemy?

Donald Tusk
Autor: /IG@donaldtusk, Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Takie imiona nosili rodzice Donalda Tuska. Dziś nie cieszą się popularnością

O rodzicach Donalda Tuska nie wiemy zbyt wiele. Najwięcej informacji o nich przekazał sam szef Koalicji w swojej książce, wydanej w 2019 roku. Oboje czuli się Kaszubami i pochodzili z Gdańska, który kiedyś miał silne związki z Niemcami. Może stąd wzięło się nietypowe imię ojca, które odziedziczył po nim jego syn. 

Donald, syn Donalda

Według informacji, zebranych swego czasu przez onet.pl., dziadkowie i rodzice Donalda Tuska byli Kaszubami i tak jak w większości ówczesnych przedwojennych kaszubskich rodzin, mówili głównie po niemiecku. W rodzinie ze strony matki - Ewy, nie znano polskiego, dopiero po wojnie, w polskiej szkole dziewczyna nauczyła się mówić w tym języku. Ojciec byłego premiera pochodził z domu, w którym polski był jednak na porządku dziennym. Dziadek - Józef - był podczas wojny został wcielony do służby w Wehrmachcie, ale potem walczył w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - jak podaje Wikipedia.

Czytaj również: Donald Tusk zdradził imię najmłodszej wnuczki. Kasia Tusk milczała przez dwa lata

Imiona urodzonych w 2022 dzieci polskich gwiazd. Nazwałybyście tak swoje pociechy?

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Donald i Ewa to w Polsce rzadkość

Pierwszy w rodzinie Donald, tata naszego polityka, urodził się w 1930 roku. Gdy dorósł i ożenił się z Ewą, przekazał swoje imię własnemu synowi. Pochodzi ono z kultury celtyckiej i ma źródło w słowach dumno i valos, co można tłumaczyć jako "potężny świat". W języku gaelicko-szkockie Domhnall oznacza  „władcę świata”.

Imię Donald nie jest popularne w Polsce. Obecnie nosi je około 200 mężczyzn. Od kilka lat nikt w Polsce nie nazwał tak swojego dziecka. 

Bardziej popularne jest imię matki Donalda Tuska. Ewa to piękne i stare imię pochodzenia hebrajskiego. W języku hebrajskim oznacza „budząca życie” (hawwah), w aramejskim „węża” (hewja).

Oba skojarzenia prowadzą do pierwszej matki ludzi, biblijnej Ewy, która dała się skusić szatanowi w postaci węża. Ewa nie cieszy się obecnie popularnością wśród młodych rodziców - w zeszłym roku nazwano tak 459 dziewczynek. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza