To imię łączymy raczej z babcią, a nie z wnuczką. Znajdziesz je na końcu rankingu

2024-07-02 13:49

Interesuje cię rzadkie imię dla dziewczynki? Mamy pewną propozycję. Na pewno doskonale je znasz, tylko pewnie nie kojarzy ci się z dzieckiem - od pewnego czasu nie jest już tak chętnie wybierane przez rodziców. Zobacz, może okaże się tym, którego długo szukaliście?

To imię łączymy raczej z babcią, a nie z wnuczką. Znajdziesz je na końcu rankingu
Autor: Getty Images To imię łączymy raczej z babcią, a nie z wnuczką. Znajdziesz je na końcu rankingu

Eugenia - bo to imię jest naszym dzisiejszym bohaterem - raczej nie kojarzy się z dzieckiem. Jedyna młoda osoba, którą łączymy z tym imieniem, to księżniczka Eugenia. Rodzicom niezbyt się podoba, co ma przełożenie w rankingach - w ubiegłym roku nadano je zaledwie kilku dziewczynkom.

W 2023 roku osiem dziewczynek otrzymało imię Eugenia. To dokładnie tyle samo, co imiona takie jak m.in. Dobrosława, Ludmiła, Elwira czy Marzena. 18 urodzonych w ubiegłym roku dziewczynek dostało na drugie imię Eugenia.

A gdyby patrzeć nie tylko na dzieci? Zgodnie z rejestrem PESEL, w Polsce żyje 20 946 kobiet o imieniu Eugenia. To dużo? Porównując do pierwszego miejsca, na którym jest imię Anna i 107 2616 noszących je kobiet - niezbyt. Ale mniej jest np. Celin, Honorat, Brygid czy Mieczysław.

11 064 Polek ma na drugie imię Eugenia.

Tyle informacji z rankingów, czas na więcej informacji!

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Eugenia

Eugenia to imię żeńskie greckiego pochodzenia, oznacza "szlachetnie urodzona", "zacna". To żeńska forma imienia Eugeniusz.

Znane osoby noszące to imię to m.in. cesarzowa francuska Eugenia, kolarka Eugenia Bujak, aktorka Eugenia Herman, księżniczka Eugenia.

Jak brzmi w innych językach? Np. Eugénie (jęz. francuski), Eugênia (jęz. portugalski), Eugenie (jęz. angielski), Eugenia (jęz. niemiecki). Raczej nie będziesz zaskoczona, gdy je usłyszysz.

Przeczytaj także: Szukasz oryginalnego imienia dla córki? W 2023 roku nie wybrano go ani razu

Kiedy Eugenia świętuje?

Imieniny Eugenii obchodzimy kilka razy w roku. Z kwiatami możemy wybrać się: 7 lutego, 6 marca, 10 marca, 6 września, 16 września i 25 grudnia. Te najpopularniejsze to te grudniowe, we wspomnienie św. Eugenii z Rzymu.

Przeczytaj także: To imię dla dziewczynki znaczy "niosąca światło". Ale dobre znaczenie nie wystarcza

Jaka jest Eugenia?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Eugenia dąży do celu, potrafi walczyć o swoje. To przebojowa osoba, która z uśmiechem wychodzi z kłopotliwych sytuacji. Radzi sobie zarówno w domu, jak i w pracy. Idealny zawód? Eugenia sprawdzi się np. jako nauczycielka.

Chociaż kojarzymy je i z innym imieniem, zdrobnieniem Eugenii jest Gienia. Najmłodszym może przypominać o zabytkowym samochodzie, bohaterce animacji "Auta", która właśnie tak się nazywała. Dorośli łączą je raczej z kimś ze starszego pokolenia.

Jak zdrabniać imię Eugenia? Np. Eugenusia, Eugeńcia, Eugenulka, Gienia, Gena, Eugusia. Dopiszesz coś do tej listy?

Przeczytaj także: Które imię dla dziewczynki króluje w twoim województwie? Nie zawsze faworytką jest Zofia

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."