To słodkie imię pochodzi od rzymskiej bogini księżyca. W minionym roku nadano je prawie 400 razy

2022-11-18 12:22

Choć z pozoru wydawałoby się, że to mocno niszowe imię w naszym kraju, okazuje się, że w 2021 roku zajęło 76. pozycję w rankingu. Nadano je aż 373 razy – znaczenie częściej niż takie imiona jak: Patrycja, Monika, Agnieszka czy Justyna.

To imię rzymskiej bogini księżyca nadano w minionym roku aż 373 razy. Nosiła je także żona króla Anglii
Autor: Getty images To imię rzymskiej bogini księżyca nadano w minionym roku aż 373 razy. Nosiła je także żona króla Anglii

Imię Diana ma łacińską genealogię. Nosiła je rzymska bogini łowów, księżyca, lasów, zwierząt, opiekunka płodności. Współcześnie jednak imię to najbardziej kojarzy się z Lady Di - Dianą Frances Spencer, księżną Walii, żoną króla Anglii Karola III, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku. „Królowa ludzkich serc” (bo tak była nazywana przez lud) kochana była przez społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że za jej sprawą imię Diana stało się bardzo popularne w Anglii, ale nie tylko. W naszym kraju również, jak się okazuje, cieszy się pewną popularnością.

Przeczytaj także: Piękne i bardzo rzadkie imię dla dziewczynki. W minionym roku zajęło dopiero 50. pozycję

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Diana: przypisywane cechy charakteru

Osoby noszące to imię mają bardzo pozytywne usposobienie. Od małego pokazują, że niemożliwe może stać się realne, gdy tylko bardzo się tego chce. Wierzą w swoje możliwości, łatwo nie dają się zbyć i są szczere wobec ludzi i siebie. Cechy te sprawiają, że odnoszą wiele sukcesów w swoim życiu. Diany to zazwyczaj osoby bardzo ambitne, z dużym apetytem na życie. Lubią podejmować co rusz nowe wyzwania i próbować nowych rzeczy. W kontaktach z ludźmi bywają nieufne. Zazwyczaj wybierają sobie małe grono zaufanych przyjaciół, z którym związują się na lata.

W wieku dziecięcym mała Diana zaraża swoim entuzjazmem i pomysłowością. Co rusz wymyśla nowe zabawy, w które lubi angażować zwłaszcza dorosłych. Nie narzeka na sympatię innych dzieci. Wiele z nich chce się z nią bawić, bo wie, że z Dianą nie ma nudy.

Zdrobnienia imienia Diana

Imię to najczęściej zdrabniane jest w Polsce do form: Dianka, Dianusia, Dianeczka, Diankuś, Dajana, Dian, Diancia, Dianiś, Dianunia.

Imieniny Diany

Diana obchodzi imieniny 10 czerwca oraz 13 sierpnia.

Imię Diana w innych językach

  • Język angielski - Diana, Diane, Dianna, Dyana, Dyane
  • Język niemiecki - Diana
  • Język francuski - Diane
  • Język włoski - Diana
  • Język hiszpański - Diana
  • Język portugalski - Diana
  • Język ukraiński - Діана

Przeczytaj także: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza