To słodkie imię pochodzi od rzymskiej bogini księżyca. W minionym roku nadano je prawie 400 razy

2022-11-18 12:22

Choć z pozoru wydawałoby się, że to mocno niszowe imię w naszym kraju, okazuje się, że w 2021 roku zajęło 76. pozycję w rankingu. Nadano je aż 373 razy – znaczenie częściej niż takie imiona jak: Patrycja, Monika, Agnieszka czy Justyna.

To imię rzymskiej bogini księżyca nadano w minionym roku aż 373 razy. Nosiła je także żona króla Anglii
Autor: Getty images

Imię Diana ma łacińską genealogię. Nosiła je rzymska bogini łowów, księżyca, lasów, zwierząt, opiekunka płodności. Współcześnie jednak imię to najbardziej kojarzy się z Lady Di - Dianą Frances Spencer, księżną Walii, żoną króla Anglii Karola III, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 roku. „Królowa ludzkich serc” (bo tak była nazywana przez lud) kochana była przez społeczeństwo. Nic więc dziwnego, że za jej sprawą imię Diana stało się bardzo popularne w Anglii, ale nie tylko. W naszym kraju również, jak się okazuje, cieszy się pewną popularnością.

Przeczytaj także: Piękne i bardzo rzadkie imię dla dziewczynki. W minionym roku zajęło dopiero 50. pozycję

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Diana: przypisywane cechy charakteru

Osoby noszące to imię mają bardzo pozytywne usposobienie. Od małego pokazują, że niemożliwe może stać się realne, gdy tylko bardzo się tego chce. Wierzą w swoje możliwości, łatwo nie dają się zbyć i są szczere wobec ludzi i siebie. Cechy te sprawiają, że odnoszą wiele sukcesów w swoim życiu. Diany to zazwyczaj osoby bardzo ambitne, z dużym apetytem na życie. Lubią podejmować co rusz nowe wyzwania i próbować nowych rzeczy. W kontaktach z ludźmi bywają nieufne. Zazwyczaj wybierają sobie małe grono zaufanych przyjaciół, z którym związują się na lata.

W wieku dziecięcym mała Diana zaraża swoim entuzjazmem i pomysłowością. Co rusz wymyśla nowe zabawy, w które lubi angażować zwłaszcza dorosłych. Nie narzeka na sympatię innych dzieci. Wiele z nich chce się z nią bawić, bo wie, że z Dianą nie ma nudy.

Zdrobnienia imienia Diana

Imię to najczęściej zdrabniane jest w Polsce do form: Dianka, Dianusia, Dianeczka, Diankuś, Dajana, Dian, Diancia, Dianiś, Dianunia.

Imieniny Diany

Diana obchodzi imieniny 10 czerwca oraz 13 sierpnia.

Imię Diana w innych językach

  • Język angielski - Diana, Diane, Dianna, Dyana, Dyane
  • Język niemiecki - Diana
  • Język francuski - Diane
  • Język włoski - Diana
  • Język hiszpański - Diana
  • Język portugalski - Diana
  • Język ukraiński - Діана

Przeczytaj także: Rzadko spotykane imiona dla dziewczynek. Oto 20 wyjątkowych propozycji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza