To krótkie imię męskie rodzice uwielbiają. Znaczy "niedźwiedź"

2024-05-17 15:41

Rodzice wybierają imiona dla dzieci według różnych kryteriów. Jedni sięgają po te, które nosili ich dziadkowie lub ulubieni nauczyciele, drudzy decydują się na te, które nie znajdują się wśród tych najpopularniejszych. Jeszcze innym podobają się imiona, które wszyscy znają, ale daleko im do TOP3.

To krótkie imię męskie rodzice uwielbiają. Znaczy niedźwiedź
Autor: Getty Images To krótkie imię męskie rodzice uwielbiają. Znaczy "niedźwiedź"

Naszym dzisiejszym bohaterem jest imię Bruno. Nosił je m.in. poeta Bruno Jasieński oraz fikcyjny lekarz - Bruno Walicki z "Na dobre i na złe". Według rejestru PESEL, w Polsce żyje 16 196 mężczyzn o imieniu Bruno, 2 358 ma tak na drugie imię.

To imię, które wciąż cieszy się popularnością. W 2023 otrzymało je 1 186 chłopców, a 109 dostało tak na drugie imię.

Inną formą imienia Bruno jest Brunon. Nosi je 3 115 Polaków, 3 344 ma tak na drugie imię. A co z małymi Brunonami? W 2023 roku nazwano tak 41 chłopców, a 20 otrzymało tak na drugie imię. W "pojedynku" imię Bruno kontra imię Brunon zdecydowanie wygrywa to pierwsze.

To dane, a co powinniśmy wiedzieć o imieniu Bruno? Sprawdź!

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Bruno znaczy "niedźwiedź"

Bruno to męskie imię germańskiego pochodzenia, w Polsce pojawiło się w XIII wieku. Oznacza "niedźwiedź" lub "brunatny".

Jak brzmi w innych językach? Bruno to... po prostu Bruno. Znani posiadacze tego imienia to np. Bruno Schulz, Bruno Jasieński, Bruno Mars. Nosili je również święci Kościoła katolickiego, np. Bruno z Kwerfurtu, autor "Żywotu św. Wojciecha".

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy Bruno świętuje?

Bruno imieniny może świętować 17 maja, 12 lipca, 14 lipca, 18 lipca, 6 października, 11 października oraz 15 października.

Co ciekawe, imię Bruno odmienia się tak jak Brunon. Mówimy "Spotkałem Brunona", a nie: "Spotkałem Bruna". Te krótsze formy są używane w języku potocznym, być może za jakiś czas staną się oficjalnymi. Jak odmieniać imię Bruno?

  • M. Bruno
  • D. Brunona
  • C. Brunonowi
  • B. Brunona
  • N. Brunonem
  • Msc. Brunonie
  • W. Bruno lub Brunonie

Przeczytaj także: Czarna lista imion 2023. Będą niszowe, choć każdy Polak je zna

Jaki jest Bruno?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Bruno nie lubi tracić czasu, woli ustalać priorytety - potrafi odróżnić rzeczy ważne, od tych, na których nie warto się skupiać. Jest męski i odważny, ale równocześnie czuły i troskliwy. Idealny zawód? Bruno sprawdzi się np. jako naukowiec lub architekt.

Jak zdrabniać to imię? Może się wydawać, że krótkie imię może być trudno przekształcać, ale to nieprawda! Bruno może być np. Brunonkiem, Brunusiem, Bruneczkiem, Bruńkiem… Mamy naprawdę dużo możliwości.

Znasz jakiegoś Brunona?

Przeczytaj także: To imię dorosłym kojarzy się ze świętą, młodzieży z Genzie. W 2023 nadano je 73 razy

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?