To imię dorosłym kojarzy się ze świętą, młodzieży z Genzie. W 2023 nadano je 73 razy

2024-05-05 10:06

Z imionami mamy różne skojarzenia, nie wszyscy łączymy je z tym samym. Nie jest niczym dziwnym, że pewne imiona dla dzieci rodzice wybierają chętniej, a inni mniej. To imię żeńskie ma dobre znaczenie, jednak od dawna nie jest faworytem Polaków. Wróci do łask za sprawą popularnej influencerki?

To imię dorosłym kojarzy się ze świętą, młodzieży - z Genzie. W 2023 nadano je 73 razy
Autor: Getty Images To imię dorosłym kojarzy się ze świętą, młodzieży - z Genzie. W 2023 nadano je 73 razy

Imię Faustyna - bo to ono jest naszym dzisiejszym bohaterem - obecnie nie cieszy dużą popularnością wśród rodziców. Może zmieni się to za jakiś czas, za sprawą Fausti z projektu Genzie?

W Polsce żyje 3 691 kobiet, które mają na imię Faustyna. To więcej niż np. Jagna, Maryla czy Oktawia, ale mniej niż np. Waleria, Ryszarda czy Pelagia. Zdecydowanie więcej, bo 8 870 kobiet, ma tak na drugie imię.

A co z małymi Faustynkami? W 2023 roku to imię nadano zaledwie 73 dziewczynkom, a 186 otrzymało imię Faustyna jako drugie.

Imię Faustyna jest jedynym z tych, które wybierają kandydatki do bierzmowania. Nosiła je jedna z popularniejszych polskich świętych, św. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym imieniu?

Spis treści

  1. Pochodzenie i znaczenie imienia Faustyna
  2. Kiedy Faustyna świętuje?
  3. Jaka jest Faustyna?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie i znaczenie imienia Faustyna

Faustyna to żeńskie imię, łacińskiego pochodzenia. "Faustus" znaczy "błogi, pomyślny". Męską formą tego imienia jest Faustyn.

Znane kobiety noszące to imię? Generalizuję, ale większość starszych osób powie o św. Faustynie Kowalskiej, a tym młodszym przyjdzie do głowy Fausti (Faustyna Fugińska) z projektu Genzie.

To imię nosiła także żona rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa - Faustyna Starsza (co ciekawe, jego córka to... Faustyna Młodsza), a także święta Kościoła katolickiego, Faustyna z Como.

Przeczytaj także: "Ma 7 miesięcy, a zrobiła więcej niż ja mając 37". Wersow relacjonuje egzotyczną podróż Mai

Kiedy Faustyna świętuje?

Imieniny Faustyny obchodzimy 15 lutego lub 5 października. A jak zdrabniać to imię? Np. Faustynka, Faustysia, Faustynia, Fausti, Tynka, Tycia… Możliwości jest wiele, możemy stworzyć formę, która będzie idealna dla "naszej" Faustyny. Musimy tylko pamiętać, aby wybrać wersję, która będzie jej się podobała.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Jaka jest Faustyna?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, osoby noszące to imię są wrażliwe i szukają we wszystkim dobra. Faustyna jest ciepła i życzliwa, nie unosi się gniewem - potrafi ustąpić. Nie potrafi siedzieć bezczynnie. Idealny zawód? Faustyna sprawdzi się np. jako projektantka ogrodów.

Znasz jakąś Faustynę?

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?