W latach 90. to imię królowało dzięki "Przyjaciołom". Teraz jego popularność wróci?

2023-11-07 9:16

Od ponad 30 lat imię to kojarzy się tylko i wyłącznie z ukochaną postacią z serialu "Przyjaciele". Ale przecież nie zawsze tak było. Czy teraz, kiedy żegnamy jednego z odtwórców kultowych ról, a serial wraca na podium najchętniej oglądanych, to imię również wróci do łask?

Firends
Autor: kadr/Friends YT W latach 90. to imię królowało dzięki "Przyjaciołom". Teraz jego popularność wróci?

Imię Chandler w Stanach Zjednoczonych uważane jest obecnie za neutralne płciowo, i można je nadawać zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Ale w latach 90., kiedy rozpoczęto emisję serialu Friends, Chandler było uważane za imię... kobiece, a wątek, w którym jego właściciel wstydzi się swego imienia i chce je zmienić na bardziej męskie, stał się jednym z najbardziej znanych.

Innego zdania o tym imieniu byli fani serialu, którzy pokochali postać Chandlera, granego przez Matthew Perry'ego i zaczęli nazywać tak swoich synów i córki. Apogeum popularności imienia Chandler zbiegło się z popularnością serialu.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Chandler - fani pokochali to imię

Wykresy stworzone na podstawie danych statystycznych z USA pokazują, że imię Chandler w XX wieku było dość popularne i było traktowane jako imię męskie. Dziewczynki zaczęto tak nazywać dopiero w latach 60. i 70. czyli mniej więcej wtedy, kiedy na świat przyszedł serialowy Chandler Bing. Nic dziwnego, że jego przyjaciele, a także on sam, śmiali się z jego imienia uważając je za kobiece. W jednym z odcinków Phoebe chce, by nazwać tak jedną z jej bratanic, utrzymując, że „Chandler to dziewczyna!".

Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się serialu. Imię Chandler stało się popularne wśród młodych rodziców, którzy zaczęli nazywać tak swoich synów. Na początku lat 90. imię to powoli wspinało się na listę 1000 najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom, osiągając w 1994 r. 348. miejsce. A potem odbyła się premiera "Przyjaciół" i ludzie oszaleli na ich punkcie. W ciągu roku z 348. miejsca imię to wskoczyło na 177. pozycję, by do 2017 r. królować niezmiennie na liście 500 najpopularniejszych imion dla dzieci (nadal znajduje się w pierwszej 1000). 

Czytaj również: Wyznała, jak chce nazwać dziecko. Ludziom to imię kojarzy się z orgią

Rodzice chcieli nadać córce niebinarne imię. Odpowiedź językoznawców zaskakuje

Był wart tego, aby nazywać dzieci na jego cześć

Imię Chandler ma pochodzenie francuskie i oznacza w tym języku wytwórcę świec (po francusku "chandelle"). Od niego pochodzi też słowo żyrandol czy kandelabr. W kulturze anglosaskiej Chandler występuje również jako nazwisko. I to właśnie w niej, a nie we francuskiej tradycji, pojawia się częściej.

Popularność imienia związana jest z serialową postacią, która zdaniem fanów był zabawna, ale i ciepła, bardzo pozytywna. Chandler okazał się po prostu fajnym i porządnym facetem, dlatego świat uznał, że warto nazywać dzieci na jego cześć.

Może imię to znów poszybuje na szczyty imion najchętniej nadawanych dzieciom za sprawą fanów serialu, którzy będą chcieli w ten sposób upamiętnić właśnie zmarłego aktora, który wcielał się w rolę ukochanego Chandlera. Wszak popularność wszystkich 10 sezonów Friendsów nie maleje. Można je oglądać dziś na wielu kanałach streamingowych i w internecie.

Jeśli tak się stanie, Chandler będzie się cieszył w niebie z tego sukcesu - zwłaszcza jeśli wie, że imię Clint, które mu się tak podobało i które chciał wpisać sobie w papiery, nie znajduje się nawet w pierwszym tysiącu najpopularniejszych imion.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza