Czy można ZMIENIĆ dziecku IMIĘ?

2014-01-04 21:37

Okazało się, że wybrane przez was imię dla dziecka nie jest idealne? Zmieniliście zdanie i doszliście do wniosku, że dziecko powinno mieć inaczej na imię? Zobacz, czy zmiana imienia dziecka jest możliwa i w jakich przypadkach.

Jeśli stwierdziliście, że nadane imię nie pasuje do dziecka, i zdecydowaliście, że chcecie zmienić imię malucha, jest taka możliwość. Zmiana imienia dziecka jest możliwa przez 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Trzeba złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion (albo ich kolejności, a także pisowni). Ale uwaga – musi to być zgodna decyzja obojga rodziców, oboje muszą też udać się do urzędu. W trybie uproszczonym zmiany imienia urzędnicy wpisują do aktu urodzenia nowe imię. Taka zmiana jest możliwa tylko raz w ciągu 6 miesięcy.

Co, gdy minęło więcej niż pół roku od nadania dziecku imienia? Zmiana imienia również jest możliwa, ale trudniejsza. Dopuszcza się zmiany „z ważnych powodów” (np. imię jest ośmieszające albo nie licuje z godnością człowieka, używane jest inne imię). Taka zmiana wymaga postępowania i decyzji administracyjnej, wydanej przez kierownika USC. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Sprawdź także: polskie imiona chłopców i dziewczynek 

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE