Ratunku, to imię nie pasuje do mojego dziecka - jak je zmienić i do kiedy macie czas?

2022-02-15 15:39

Okazało się, że wybrane przez was imię dla dziecka nie jest idealne? Zmieniliście zdanie i doszliście do wniosku, że dziecko powinno mieć inaczej na imię? A może imię się Wam nadal podoba, ale do dziecka pasowałoby inne? Zobacz, czy zmiana imienia dziecka jest możliwa i w jakich przypadkach.

niemowlę
Autor: Getty Images Czy można zmienić dziecku imię?

Jeśli stwierdziliście, że nadane imię nie pasuje do dziecka, i zdecydowaliście, że chcecie zmienić imię malucha, jest taka możliwość. Zmiana imienia dziecka jest możliwa przez 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Trzeba złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion (albo ich kolejności, a także pisowni).

Ale uwaga – musi to być zgodna decyzja obojga rodziców, oboje muszą też udać się do urzędu. W trybie uproszczonym zmiany imienia urzędnicy wpisują do aktu urodzenia nowe imię. Taka zmiana jest możliwa tylko raz w ciągu 6 miesięcy.

Co, gdy minęło więcej niż pół roku od nadania dziecku imienia? Zmiana imienia również jest możliwa, ale trudniejsza. Dopuszcza się zmiany „z ważnych powodów” (np. imię jest ośmieszające albo nie licuje z godnością człowieka, używane jest inne imię).

Taka zmiana wymaga postępowania i decyzji administracyjnej, wydanej przez kierownika USC. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Sprawdź także: Chcesz nadać dziecku rzadkie imię? Może Anita, Ilona lub Norbert?

Jak Antek, Franek i Staś - 21 ponadczasowych imion dla chłopców

Imiona dla dziewczynek - 24 tradycyjne, ale nie retro

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza