Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim kojarzy się z nazwą radia

2023-01-10 14:39

Pewni rodzice z Opola wymyślili dla swojej córki oryginalne imię. Ich propozycja jednak nie spodobała się kierownikowi USC, który postanowił poprosić Radę Języka Polskiego o opinię na jego temat.

Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim jednak kojarzyło się z nazwą radia
Autor: Getty images Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim jednak kojarzyło się z nazwą radia

Kierownik USC w Opolu zwrócił się do Rady Języka Polskiego o wydanie opinii na temat imienia "Eska" - brzmiącego dokładnie tak jak nazwa jednej z czołowych w Polsce rozgłośni radiowych. Odpowiedź dr hab. Katarzyny Kłosińskiej była jednoznaczna.

Przeczytaj: To nietypowe imię dostały tylko 133 dziewczynki. Mało kto wie, że pochodzi z Biblii

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Czy nazwa „Eska” może być użyta jako imię?

Ciąg znaków Eska nie występuje w polszczyźnie jako imię. Jedne źródło („The Meaning and History of First Names – Behind the Name”), w którym udało mi się znaleźć informację o nazwie Eska, wskazuje, że jest to kaszubskie zdrobnienie żeńskiego imienia „Teresa”. Autorzy publikacji jednak zastrzegają, że informacja ta nie jest zweryfikowana – czytamy w jej opinii.

Rodzice zatem nie mogli nadać córce tego nietypowego imienia i nie dali. Nie znajdziemy go w bazie imion żeńskich w rejestrze PESEL. Kierując się jednak opinią RJP mogli iść za wskazówką i wybrać dla swojej pociechy imię Teresa, które dowolnie mogą przecież zdrabniać do wersji „Eska”.

Imię Teresa: pochodzenie i występowanie

Teresa to greckie imię wywodzące się od dawnej nazwy wyspy Santorini, którą określano ją mianem Thera. W Polsce imię to pojawiło się w XVII wieku. Rozsławiła je natomiast na cały glob św. Teresa z Avili. Imię to było bardzo popularne w latach 60. i 70. Obecnie należy do niszowych. W całym 2021 otrzymało je tylko 81 dziewczynek.

W aktualnej zaś bazie PESEL znaleźć można 343267 kobiet i dziewczynek noszących to imię. Znaczna jednak ich część to osoby urodzone właśnie w poprzednich dekadach.

Przeczytaj także: Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza