Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim kojarzy się z nazwą radia

2023-01-10 14:39

Pewni rodzice z Opola wymyślili dla swojej córki oryginalne imię. Ich propozycja jednak nie spodobała się kierownikowi USC, który postanowił poprosić Radę Języka Polskiego o opinię na jego temat.

Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim jednak kojarzyło się z nazwą radia
Autor: Getty images Wymyślili dla córki nietypowe imię. Wszystkim jednak kojarzyło się z nazwą radia

Kierownik USC w Opolu zwrócił się do Rady Języka Polskiego o wydanie opinii na temat imienia "Eska" - brzmiącego dokładnie tak jak nazwa jednej z czołowych w Polsce rozgłośni radiowych. Odpowiedź dr hab. Katarzyny Kłosińskiej była jednoznaczna.

Przeczytaj: To nietypowe imię dostały tylko 133 dziewczynki. Mało kto wie, że pochodzi z Biblii

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Czy nazwa „Eska” może być użyta jako imię?

Ciąg znaków Eska nie występuje w polszczyźnie jako imię. Jedne źródło („The Meaning and History of First Names – Behind the Name”), w którym udało mi się znaleźć informację o nazwie Eska, wskazuje, że jest to kaszubskie zdrobnienie żeńskiego imienia „Teresa”. Autorzy publikacji jednak zastrzegają, że informacja ta nie jest zweryfikowana – czytamy w jej opinii.

Rodzice zatem nie mogli nadać córce tego nietypowego imienia i nie dali. Nie znajdziemy go w bazie imion żeńskich w rejestrze PESEL. Kierując się jednak opinią RJP mogli iść za wskazówką i wybrać dla swojej pociechy imię Teresa, które dowolnie mogą przecież zdrabniać do wersji „Eska”.

Imię Teresa: pochodzenie i występowanie

Teresa to greckie imię wywodzące się od dawnej nazwy wyspy Santorini, którą określano ją mianem Thera. W Polsce imię to pojawiło się w XVII wieku. Rozsławiła je natomiast na cały glob św. Teresa z Avili. Imię to było bardzo popularne w latach 60. i 70. Obecnie należy do niszowych. W całym 2021 otrzymało je tylko 81 dziewczynek.

W aktualnej zaś bazie PESEL znaleźć można 343267 kobiet i dziewczynek noszących to imię. Znaczna jednak ich część to osoby urodzone właśnie w poprzednich dekadach.

Przeczytaj także: Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach