Znaczy "rolnik" i wciąż podoba się rodzicom. Nazwałabyś tak syna?

2024-04-22 15:33

To imię dla chłopca największą popularnością cieszyło się w "starszym" pokoleniu, jednak wciąż jest jednym z tych, które rodzice wybierają dla swoich synów. Nic dziwnego - dobrze brzmi, pasuje zarówno do chłopca, jak i do dorosłego mężczyzny.

Znaczy rolnik i wciąż podoba się rodzicom. Nazwałabyś tak syna?
Autor: Getty Images Znaczy "rolnik" i wciąż podoba się rodzicom. Nazwałabyś tak syna?

Imię Jerzy - bo to ono jest naszym dzisiejszym bohaterem - nosi 236 958 mężczyzn w Polsce. A 198 287 ma tak na drugie imię. Co ciekawe, w Polsce żyje także 404 Jurków i dwóch Jerzyków. W 2023 roku na świat przyszło 320 Jerzych, a 863 chłopców dostało tak na drugie imię.

To imię kojarzy się z piłką nożną - za sprawą Jerzego Dudka czy Jerzego Engela, ale słynnych Jurków jest więcej. Wiesz, że to imię pochodzi od słowa, oznaczającego "rolnika"? Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź niżej.

Spis treści

  1. Jerzy - pochodzenie i znaczenie imienia
  2. Jaki jest Jerzy?
  3. Kiedy są imieniny Jerzego?
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Jerzy - pochodzenie i znaczenie imienia

Jerzy to imię męskie greckiego pochodzenia. Wywodzi się od słowa geōrgos, które oznacza "pracownik ziemny", "rolnik".

Żeńskie formy imienia Jerzy to Georgia lub Georgina. W Polsce nie są bardzo popularne. Wg bazy PESEL, imię Georgia nosi 115 kobiet, a Georgina - 162.

Jak zdrabniać imię Jerzy? Najpopularniejsze formy - Jurek i Jerzyk, funkcjonują obecnie i jako samodzielne imiona. Jerzy może być także m.in. Jureczkiem, Juruniem, Jerzyczkiem, Jurciem.

Przeczytaj także: Po Mundialu te imiona dla chłopców będą królować w Polsce? Oto nasze typy

Jaki jest Jerzy?

W imienniku mjakmama24.pl przeczytamy, że Jerzy ma słomiany zapał, nie doprowadza do końca tego, co zaplanował. Jest uczuciowy i nie potrafi odmawiać, co sprawia, że wpada w kłopoty. Idealny zawód dla Jerzego? To np. handlowiec lub barman.

Sławne osoby noszące to imię to m.in.: Jerzy Dudek, Jerzy Engel, Jerzy Brzęczek, Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Bralczyk, Jerzy Owsiak, Jerzy Buzek, Jerzy Miller, Jerzy Stuhr.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy są imieniny Jerzego?

Jerzy może wybrać datę do świętowania. To: 27 stycznia, 19 lutego, 19 kwietnia, 23 kwietnia, 27 lipca, 24 sierpnia, 19 października, 20 października i 2 listopada.

Święty Jerzy jest kojarzony z walką ze smokiem, jego wspomnienie obchodzone jest 23 kwietnia (w Polsce dzień później, ponieważ 23.04 wspominany jest patron Polski, św. Wojciech).

Jak imię Jerzy brzmi w innych językach? To np. George (jęz. angielski), Georges (jęz. francuski), Georg (jęz. niemiecki), Gieorgij (jęz. rosyjski), Juraj (jęz. słowacki), Giorgio (jęz. włoski).

Podoba ci się imię Jerzy?

Przeczytaj także: To najpopularniejsze imię na świecie. W Polsce na szarym końcu listy