Co się stanie, gdy przestaniesz się myć?

2020-07-07 16:08

Mycie ciała, a także jamy ustnej jest ważne dla naszego zdrowia i nie mówimy o tym bez powodu. Zobaczcie, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy przestajemy się myć.

Brudna kobieta
Autor: Getty Images Co się stanie, kiedy przestaniemy się myć?

Myjemy się bo? Bo chcemy czuć się zadbani, czyści, pachnący. Myjemy się, bo w ten sposób czujemy się czyści. Nakładamy na siebie kosmetyki, balsamy, stosujemy mydła, wszystko po to, żeby poprawić kondycję skóry i pięknie pachnieć. A kiedyś ludzie myli się samą wodą i to raz na tydzień. Warto wrócić do nawyków przodków?

Skórę człowieka zamieszkują miliardy mikroskopijnej wielkości bakterii. To właśnie one odpowiadają za nasz zapach - unikatowy, ale jednak drażniący. Po dwóch dniach bez wody śmierdzimy i trzeba to tak nazwać. Na skórze ciała i twarzy gromadzą się bakterie, zbiera się pot, łój, pory są zatkane, a skóra nie oddycha. Pojawiają się też zaskórniki i pryszcze. 

Polecamy: Ile człowiek może wytrzymać bez snu?

A jeśli nie myjemy zębów to próchnica jest najlepszą rzeczą, na jaką się skazujemy. Niezadbane zęby wpływają na kondycję całego organizmu i mogą powodować problemy z sercem. 

To warto się myć?

Tak! David Whitlock z Cambridge, w stanie Massachusetts nie myje się od 15 lat. Ale nie myje się detergentami, tylko samą wodą! Twierdzi, że mu to wystarczy. Świadkowie potwierdzają, że mężczyzna nie odstrasza zapachem. 

Czy są inni? Tak - Jackie Hong, Jukon, Kanada. Od 9 lat myje swoje ciało tylko wodą. Ale myje! No właśnie, prysznic pod bieżącą wodą sprawia, że zmywamy ze skóry brud. Mydła należy używać także do mycia rąk, ze względu na jego antyseptyczne właściwości. 

Czytaj też: Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

Sonda
Powiedz nam: