Czy mogę być w ciąży? Jakie objawy świadczą o tym, że na 100 proc. jesteś w ciąży?

2014-01-30 17:52

Zastanawiasz się: czy jestem w ciąży? Chcesz mieć pewność, że spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że to wczesna ciąża i trzeba wykonać test ciążowy.

Torbiel jajników: rodzaje, objawy, sposoby leczenia
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Jakie są objawy wczesnej ciąży?
  2. Co nie świadczy o wczesnej ciąży?

Pytanie „Czy jestem w ciąży?” dręczy wiele kobiet. Wczesną ciążę można potwierdzić testem ciążowym, który najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Jednak czasem już od samego początku ciąży możesz odczuwać objawy ciąży.

Jakie są objawy wczesnej ciąży?

Niestety objawy wczesnej ciąży nie są jednoznaczne i łatwo je pomylić ze skutkami stresu albo zwiastunami miesiączki. Ciążę na 100 proc. potwierdzi jedynie lekarz. Jednak możesz podejrzewać ciążę, jeśli:

  • miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie. Jednak ponieważ zapłodnienie następuje zwykle w połowie cyklu, na miesiączkę trzeba czekać około 2 tygodnie.
  • pojawiły się zmiany w obrębie piersi: sutki się powiększyły, a otoczki brodawek stały się ciemniejsze. Piersi są nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk, mogą boleć. Ten objaw pojawia się już w kilka dni po zapłodnieniu.
  • masz nudności i wymioty (mogą one się pojawić już 2 tygodnie po zapłodnieniu). Są one wynikiem działania hormonów ciążowych.
  • masz huśtawki nastroju – to znak, że organizm przygotowuje się do dużego wysiłku, jakim jest ciąża. Jednak złość i rozdrażnienie może też być wynikiem stresu i niepewności z powodu domniemanej ciąży.
  • odczuwasz brak łaknienia lub przeciwnie – zwiększony apetyt. To typowy objaw pierwszych miesięcy ciąży.
  • jesteś senna i ciągle zmęczona – to skutek wysiłku, jakim jest ciąża. Może być też jednak objawem niedoborów, np. żelaza.

Co nie świadczy o wczesnej ciąży?

  • powiększenie brzucha – ten objaw pojawia się około 12.-14. tygodnia ciąży.
  • wyczuwanie ruchów w brzuchu – ruchy płodu pojawiają się w 18. tygodniu ciąży. Wcześniej odczuwane „ruchy” to przejaw pracy jelit.
Kiedy zrobić test ciążowy?

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza