Symulator ciąży: symulator dziecka pokazuje jak się czuje kobieta nosząca dziecko

2015-06-11 13:24

Symulator ciąży to wynalazek, który pozwala osobom, niebędącym nigdy w ciąży - przede wszystkim mężczyznom - poczuć się jak kobieta spodziewająca się dziecka. W szkole rodzenia przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach jego działanie sprawdzili już pierwsi panowie.

symulator ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Dzięki symulatorowi ciąży panowie mogą doświadczyć, jak czuje się kobieta nosząca w sobie dziecko.

Spis treści

  1. Symulator ciąży: popularność na świecie
  2. Polecamy wideo: obracanie dziecka w brzuchu

Symulator ciąży to rzadkość w szkołach rodzenia, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie (oprócz Japonii, gdzie takie gadżety są uwielbiane). Dzięki urządzeniu mężczyźni, zwłaszcza partnerzy kobiet w ciąży, mogą uświadomić sobie, jak z rosnącym brzuchem czują się przyszłe mamy.

W czerwcu 2015 roku w Tychach obchodzono Dzień Zdrowia, na którym z symulatora ciąży mogli skorzystać mieszkańcy miasta. Sprzęt posiada otwierająca się właśnie szkoła rodzenia przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach.

Co ciekawe, jak donosi "Dziennik Zachodni" panowie wcale nie stwierdzili, że kobieta spodziewająca się dziecka ma duży ciężar do dźwigania. Większość z panów, którzy wypróbowali symulator ciąży oznajmiła, że nie jest to duża niedogodność.

>>Przeczytaj również, jakie urlopy przysługują mężczyźnie, gdy zostaje ojcem>>

- Trochę skrępowane ruchy i swoboda ruchów ograniczona. Przy siadaniu i wstawaniu na pewno ciężej. Dla mnie, jako mężczyzny, to żaden ciężar. Na pewno kobieta, która z natury jest drobniejsza, czuje to inaczej - mówi w rozmowie z gazetą pan Sebastian. Pan Gabriel dodał, że czuje się, jak by po prostu nosił plecak. Tylko jeden z przepytywanych mężczyzn docenił wysiłek, jaki na co dzień wykonują ciężarne:

- Dziwnie się czuję. Wyjątkowo dziwnie. Jest ciężko, na pewno może być problem z wiązaniem butów. Ja na pewno nie mógłbym z tym spać - przyznaje pan Łukasz. O ponoszenie symulatora, który waży 3 kilogramy i swoim kształtem przypomina brzuch kobiety w 9. miesiącu ciąży, pokusił się również Michał Kasperczyk, radny miasta Tychy, a przy okazji młody tata. Mężczyzna stwierdził, że teraz bardziej docenia wysiłek żony i że cieszy się, iż to nie mężczyźni zachodzą w ciążę.

Z symulatora ciąży będą mogli korzystać wszyscy uczęszczający na zajęcia do szkoły rodzenia. Dzięki niemu przyszli rodzice mają zbliżyć się do siebie, sprzęt ma również pomóc mężczyźnom zrozumieć, czym jest i z czym się wiąże bycie w ciąży.

>>Przyszłemu tacie rośnie brzuch, ma poranne mdłości i inne objawy. Tak się zdarza - przeczytaj, czym jest syndrom kuwady!>>

Symulator ciąży: popularność na świecie

Symulator ciąży nie należy do często używanych sprzętów w szkołach rodzenia. Sprzęty, które one oferują, są po prostu ekwipunkiem, który zakłada na siebie osoba, która akurat nie spodziewa się dziecka. Prawdziwą popularnością symulatory ciąży cieszą się natomiast w Japonii. Mieszkańcy tego kraju słyną ze swojego zamiłowania do nowinek technicznych, więc tworzone przez tamtejszych naukowców symulatory zaskakują wielością funkcji. Inżynierowie z Kanagawa Institute of Technology skonstruowali więc Mommy Tummy, najbardziej zaawnasowany tego typu sprzęt na świecie.

Ten symulator ciąży pozwala nie tylko doświadczyć, ile waży dziecko w brzuchu mamy, ale również poczuć jak "dziecko" kopie. Urządzenie odzwierciedla to, jak czuje się kobieta w ciąży nie tylko tuż przed porodem, ale również na jej początku. Płód jest symulowany za pomocą ciepłej wody, a umieszczone w sprzęcie 45 baloników udaje kopnięcia. "Płod" potrafi także reagować na ruchy osoby, która symulator założyła. To jeszcze nie wszystko. Japoński symulator ciąży można podłączyć do komputera i sprawdzić, czy użytkownik/użytkowniczka dobrze się spisała/a i zadbał/a o sztuczny płód właściwie. Osoba, która nosi urządzenie może również zobaczyć swoje "dziecko" podczas USG 3D.

>>A jak twój partner przeżywał ciążę? Czy potrafił sobie wyobrazić, jak ona wygląda od twojej strony? Podyskutuj z innymi mamami na forum Mjakmama24.pl!>>

Polecamy wideo: obracanie dziecka w brzuchu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza