Brak okresu a negatywny test. Przyczyny zaburzenia miesiączkowania

2019-07-01 10:33 Anna Kuliberda
brak okresu
Autor: Getty images

Brak okresu w pierwszej kolejności przywołuje myśl o ciąży. Co jeśli test ciążowy ma wynik negatywny? Zaburzenie miesiączkowania może być spowodowane zupełnie czymś innym. Brak okresu a negatywny test ciążowy – co to może oznaczać? Przeczytaj nasz poradnik.

Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Posłuchaj, jak odczytać wynik testu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Brak okresu wynika z pewnych zaburzeń w cyklu miesiączkowym. Wpływ na to ma wiele przyczyn o różnym charakterze – hormonalnym, chorobowym, stresogennym. Zanim jednak zaczniemy szukać powodów spóźniającego się okresu, należy zastanowić się, czy nie jest to jedynie opóźnienie w miesiączkowaniu wynikające z rozregulowania cyklu.

Dopuszczalne są bowiem niewielkie odchylenia w czasie (kilka dni), gdy okres powinien wystąpić. Przy nieregularnych cyklach jest to normą, przy cyklach równych – może być jedynie incydentem powstałym na skutek np. zmiany klimatu/stref czasowych czy brania lekarstw. Niepokojące może być dopiero zatrzymanie miesiączki i niewystąpienie jej w całym cyklu. Wtedy warto poszukać przyczyny tego stanu rzeczy.

Czytaj:

Nie mam okresu. Jakie zrobić badania?

Castagnus: co to za lek? Reguluje cykl i ułatwia zajście w ciążę?

Brak okresu a negatywny test ciążowy

Jeśli wykluczymy ciążę z pomocą testu ciążowego, najpowszechniejszy powód zatrzymania krwawienia miesiączkowego, pozostaje nam sprawdzenie, czy za brakiem okresu nie stoją inne niepokojące przyczyny.

Brak miesiączki a choroby

Czytaj:

Pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się?

Kiedy masz dni płodne. Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

Brak okresu a czynniki niechorobowe:

  • klimakterium – dotyczy kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Zwykle brak miesiączki to tylko jeden z objawów menopauzy. Inne to nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, wahania nastrojów czy duszności.
  • zaburzenia wagi – brak miesiączki może być efektem drastycznej diety i gwałtownego chudnięcia, ale też dużej nadwagi. Brak okresu powodują wszelkie zaburzenia odżywiania się (anoreksja, bulimia, głodówki) dlatego, że wpływają one bezpośrednio na gospodarkę hormonalną w organizmie.
  • zmiany hormonalne na skutek odstawienia antykoncepcji – zwykle organizm potrzebuje trochę czasu, by po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych na nowo wyregulować długość cykli miesiączkowych.
  • reakcja organizmu na nadmierny stres - intensywny stres może zatrzymać miesiączkę, bo wpływa na niewydolność podwzgórzowo-przysadkową. Stres uwalnia hormony takie jak adrenalina czy kortyzol, które mogą nawet zahamować owulację.
  • reakcja na nadmierny wysiłek fizyczny – jeśli organizm jest przemęczony, osłabieniu może ulec również układ rozrodczy, co ma bezpośredni wpływ na wydłużenie się cyklu miesiączkowego i opóźnienie okresu.
  • stosowanie niektórych leków (np. hormonalne, nasenne, antydepresyjne) – część leków ma wpływ na cykl rozrodczy. Ich długotrwałe przyjmowanie może skutkować zatrzymaniem okresu.

Brak okresu w całym cyklu miesiączkowym powinien wzbudzić niepokój. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy możemy wykluczyć wymienione czynniki pozachorobowe i istnieje ryzyko, że za zaburzeniami miesiączkowymi stoi jakaś poważniejsza dolegliwość. Nawet jeśli nie odczuwamy innych niepokojących objawów, zatrzymanie okresu powinniśmy zgłosić lekarzowi, który niezwłocznie rozpocznie diagnostykę.

Blada kreska na teście ciążowym. Jak interpretować wynik?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE