Czy mogę być w ciąży? Jakie objawy świadczą o tym, że na 100 proc. jesteś w ciąży?

2014-01-30 17:52
Torbiel jajników: rodzaje, objawy, sposoby leczenia
Autor: photos.com

Zastanawiasz się: czy jestem w ciąży? Chcesz mieć pewność, że spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że to wczesna ciąża i trzeba wykonać test ciążowy.

Posłuchaj, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pytanie „Czy jestem w ciąży?” dręczy wiele kobiet. Wczesną ciążę można potwierdzić testem ciążowym, który najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Jednak czasem już od samego początku ciąży możesz odczuwać objawy ciąży.

Jakie są objawy wczesnej ciąży?

Niestety objawy wczesnej ciąży nie są jednoznaczne i łatwo je pomylić ze skutkami stresu albo zwiastunami miesiączki. Ciążę na 100 proc. potwierdzi jedynie lekarz. Jednak możesz podejrzewać ciążę, jeśli:

  • miesiączka nie pojawi się w spodziewanym terminie. Jednak ponieważ zapłodnienie następuje zwykle w połowie cyklu, na miesiączkę trzeba czekać około 2 tygodnie.
  • pojawiły się zmiany w obrębie piersi: sutki się powiększyły, a otoczki brodawek stały się ciemniejsze. Piersi są nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk, mogą boleć. Ten objaw pojawia się już w kilka dni po zapłodnieniu.
  • masz nudności i wymioty (mogą one się pojawić już 2 tygodnie po zapłodnieniu). Są one wynikiem działania hormonów ciążowych.
  • masz huśtawki nastroju – to znak, że organizm przygotowuje się do dużego wysiłku, jakim jest ciąża. Jednak złość i rozdrażnienie może też być wynikiem stresu i niepewności z powodu domniemanej ciąży.
  • odczuwasz brak łaknienia lub przeciwnie – zwiększony apetyt. To typowy objaw pierwszych miesięcy ciąży.
  • jesteś senna i ciągle zmęczona – to skutek wysiłku, jakim jest ciąża. Może być też jednak objawem niedoborów, np. żelaza.

Co nie świadczy o wczesnej ciąży?

  • powiększenie brzucha – ten objaw pojawia się około 12.-14. tygodnia ciąży.
  • wyczuwanie ruchów w brzuchu – ruchy płodu pojawiają się w 18. tygodniu ciąży. Wcześniej odczuwane „ruchy” to przejaw pracy jelit.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE