22. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-02 15:26

22. tydzień ciąży to moment, kiedy możesz zacząć wykonywać badania zlecone przez lekarza na poprzedniej wizycie. Zobacz, co to za badania i sprawdź jak wygląda twój brzuch i czy możesz czuć ruchy dziecka.

ciąża

i

Autor: Getty images W 22 tygodniu ciąży zacznij więcej odpoczywać.

22. tydzień ciąży to czas, kiedy musisz zacząć się oszczędzać. Więcej wypoczywaj i domagaj się swoich przywilejów, np. pierwszeństwa w kolejce do lekarza. To nie będzie już trudne, bo twój brzuszek jest widoczny, a niekiedy nawet zaczyna delikatnie falować.

Który to miesiąc ciąży?

22. tydzień ciąży to koniec 5. miesiąca ciąży i 2. trymestr ciąży. To 20. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 22. tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 22. tygodniu ciąży
  3. Objawy ciąży w 22. tygodniu ciąży
  4. Dolegliwości ciążowe w 22. tygodniu ciąży
  5. Badania w 22. tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 22. tygodniu ciąży

W 22. tygodniu ciąży wzmacniają się mięśnie karku płodu, więc już prosto trzyma głowę. Szpik kostny płodu wytwarza już sporo białych krwinek, odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji.

Pęcherzyki płucne zaczynają w 22. tygodniu ciąży produkować niewielkie ilości surfaktantu. To substancja dająca pęcherzykom elastyczność – dzięki niej nie pękają, napełniając się powietrzem.

Jednak jej ilość nie jest wystarczająca – gdyby nastąpił przedwczesny poród i dziecko urodziło się teraz, musiałaby zostać mu podana w formie leku.

W 22. tygodniu ciąży odczuwane ruchy dziecka czasami potrafią dokuczyć. Ponieważ zmysł słuchu dziecka jest już dobrze rozwinięty, dlatego hałas wyrywa go ze snu i pobudza do aktywności (podobnie, jak głaskanie i stukanie w brzuch) zachęca dziecko do kolejnych ruchów.

Jeśli więc, pragniesz trochę odpocząć od kopnięć malca, unikaj głośnych miejsc w czasie jego odpoczynku.

Wielkość i wygląd dziecka w 22. tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi ok. 400 gramów, a długość jego ciała to ok. 26 cm długości (odległość ciemieniowo-siedzeniowa to 19 cm).

Dziecko ma wysokie czoło, spiczastą brodę, między nosem a wargą górną pojawia się pionowa bruzda. Ostateczny kształt mają już małżowiny uszne. Rosną mu również rzęsy.

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu go widać?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
22 tydzień ciąży

Autor: Getty images

W 22. tygodniu ciąży twoje maleństwo kształtem i wagą przypomina dorodnego bakłażana - nic dziwnego, że wyraźnie wyczuwasz jego ruchy i kopnięcia. Z tygodnia na tydzień będzie teraz przybierał coraz więcej gramów!

Objawy ciąży w 22. tygodniu ciąży

W 22. tygodniu ciąży macica „zawędrowała” już ok. 2 cm ponad pępek, a jej wysokość od spojenia łonowego wynosi ponad 22 cm.

Brzuch w ciąży jest zaokrąglony, ale nie ma jeszcze monstrualnych rozmiarów. Nie powinnaś odczuwać teraz bólów podbrzusza czy napięć macicy. Jeśli jednak tak się dzieje, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu go widać?

2 trymestrze ciąży dobry nastrój nie powinien cię opuszczać, choć możesz mieć gorsze dni. Ale raczej nie masz co liczyć na to, że opuści cię roztargnienie.

Dużo teraz odpoczywaj. Chociaż nie da się wyspać na zapas, to jednak zbieraj siły na kolejne tygodnie ciąży. Masz prawo do leniuchowania, gdy ci przyjdzie na to ochota.

Nie zapominaj jednak o ruchu na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna – pomaga kontrolować wagę i ułatwia poród – sprawne mięśnie i dobra kondycja są niezbędne do wydania na świat dziecka.

Jeśli marzysz o wakacjach w ciąży, teraz jest dobry moment na podróżowanie. Przed wyjazdem koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli planujesz podróż samolotem. Sprawdź też regulaminy linii lotniczych dotyczące lotów w okresie ciąży.

Jeśli podróżujesz samochodem w ciąży, nie zapominaj o zapinaniu pasów.

Czytaj: Oblicz termin porodu i wypróbuj inne kalkulatory przydatne w ciąży

Pasy w ciąży: co z zapinaniem pasów w ciąży?

RELAKS W CIĄŻY: jak prawidłowo wypoczywać?

Dolegliwości ciążowe w 22. tygodniu ciąży

W 22. tygodniu ciąży popularne dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości powinny ci już zdecydowane mniej dokuczać. Za to możesz odczuwać wzmożony apetyt.

Jeśli tak jest, koniecznie uważaj na zachcianki i staraj się świadomie wybierać zdrowe produkty do swojego jadłospisu.

Inną dolegliwością mogą być rozpulchnione dziąsła, które w 22. tygodniu ciąży nadal mogą krwawić i boleć.

Aby zmniejszyć te dolegliwości zmień szczoteczkę na miękką lub nawet bardzo miękką i stosuj pastę chroniącą dziąsła. Pamiętaj, żeby myjąc zęby, wykonywać koliste ruchy. Warto także regularnie robić masaż dziąseł.

W 22 tygodniu ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość białych upławów.

Badania w 22. tygodniu ciąży

Między 21. a 28. tygodniem ciąży zrób badania, które trzeba wykonać na tym etapie ciąży: To między innymi badanie ogólne moczu, oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet Rh (–) oraz badanie w kierunku toksoplazmozy (jeśli na początku ciąży wyszedł ci negatywny wynik).

Oznaczenie przeciwciał anty–D jest istotnym elementem profilaktyki konfliktu serologicznego. Jest on spowodowany niezgodnością krwi matki i dziecka. I nie grupa krwi ma tu podstawowe znaczenie, ale właśnie antygen D. Jeśli okaże się, że istnieje taka konieczność, lekarz poda ci zastrzyk immunoglobuliny anty D.

Z oznaczenie poziomu glukozy we krwi poczekaj 2 tygodnie – obecnie to badanie wykonuje się między 24. a 26. tygodniem ciąży.

Czytaj: Cukrzyca ciążowa wymaga leczenia - WYWIAD Z DIABETOLOGIEM

Na czym polega konflikt serologiczny?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! "!

Badania w 5. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy większość kobiet czuje się pełna energii. Dolegliwości początków ciąży masz już za sobą, a brzuszek nie stanowi jeszcze zbyt dużego ciężaru. To doskonały czas na zaplanowanie przedporodowego urlopu.

Możesz również zaobserwować zwiększenie libido. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz cieszyć się seksem tak często jak zechcesz.

Nie obawiaj się o maleństwo – ruchy podczas uprawiania miłości będą dla niego przyjemnym kołysaniem, a twoje pozytywne emocje również mu się udzielą. Ty sama możesz doświadczyć bardziej intensywnych orgazmów, gdyż narządy płciowe są teraz mocniej ukrwione.

Warto przeczytać
Anemia w ciąży eporadnik

Autor: redakcja

Z poradnika dowiesz się:

  • które produkty spożywcze zawierają dużo żelaza
  • jak poprawić przyswajanie żelaza przez organizm
  • dlaczego kanapka z szynką i serem to nie jest dobry pomysł
  • co powinny jeść ciężarne z anemią, które nie jedzą mięsa
Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: