Bliźniak pasożytniczy: czym jest i czym się różni od bliźniaka syjamskiego?

2016-08-18 12:40

Choć bliźniak pasożytniczy może kojarzyć się nam z bliźniętami syjamskimi, określenia nie są tak jednoznaczne. Czym charakteryzuje się bliźniak pasożytniczy i czy ma szansę na życie jak bliźniak syjamski?

bliźnika pasożytniczy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bliźniak pasożytniczy zawsze umiera, choć przez jakiś czas może się rozwijać dzięki swojemy bratu/siostrze.

Spis treści

  1. Bliźniak pasożytniczy a bliźniak syjamski
  2. Bliźniak pasożytniczy - czy ma szansę na rozwój?
  3. Bliźniak pasożytniczy w ciele drugiego bliźniaka

Bliźniak pasożytniczy - ten termin brzmi dość enigmatycznie, przeczytajcie więc, co się pod nim kryje i dlaczego często bliźnięta pasożytnicze utożsamia się z bliźniętami syjamskimi.

Bliźniak pasożytniczy a bliźniak syjamski

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że bliźniak pasożytniczy to swoista forma bliźniaka syjamskiego. Bliźnięta syjamskie są efektem nieprawidłowego, na skutek błędów genetycznych, podziału komórek w ciąży mnogiej. W ten sposób w życiu płodowym dochodzi do zrośnięcia się ze sobą dwóch płodów. Wyróżniamy bliźnięta syjamskie symetryczne i asymetryczne. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia, gdy oba płody rozwijają się równocześnie, w tym samym tempie rosną, choć są ze sobą nienaturalnie połączone np. klatką piersiową, nadbrzuszem, pośladkami i kością ogonową, kością krzyżową lub czaszką. Miewają też wspólne dla siebie narządy. W przypadku bliźniąt asymetrycznych, jeden z bliźniaków jest mniejszy od drugiego (bo przestał się rozwijać) i jest od niego zależny. Określa się go pasożytem żyjącym tylko dzięki drugiemu bliźniakowi.

Skrajną wersją bliźniaka pasożytniczego jest wchłonięcie go przez organizm większego bliźniaka, wówczas pasożyt zamknięty jest w ciele swojego brata lub siostry. O takim zjawisku mówimy "fetus in fetu" czyli płód w płodzie. Co ciekawe, pasożyt może mieć postać jedynie elementu ciała np. dodatkowej kończyny wystającej z ciała drugiego bliźniaka.

>> Czym się różni ciąża bliźniacza od pojedynczej?

Bliźniak pasożytniczy - czy ma szansę na rozwój?

Bliźnięta syjamskie, w przeciwieństwie do pasożytniczych, mają obydwoje szansę na przeżycie. Bliźniak pasożytniczy zawsze umiera, choć w życiu płodowym potrafi jeszcze przez jakiś czas rosnąć dzięki swojemu bratu lub siostrze, którzy go utrzymuje przy życiu. Bliźniak pasożytniczy w pierwszym etapie ciąży zwykle korzysta z tego samego łożyska i kosmówki. Może mieć również te same naczynia krwionośne co jego bliźniak. W tym początkowym okresie bliźnięta "walczą" ze sobą o krew i tlen. Zwykle z tej walki tylko jeden płód wychodzi zwycięsko, drugi zaś obumiera. Obumarły płód może stać się cystą, niegroźną dla ciąży - bo na tym etapie to tylko skupisko komórek. Cysta może być uwidoczniona na badaniu USG i zwykle nie wymaga żadnej interwencji lekarskiej.

>> Kalendarz badań USG w ciąży

Jeżeli bliźnięta przeżyją na tym pierwszym etapie rywalizacji, trwa ona dalej w kolejnych tygodniach ciąży. Pasożytujący bliźniak w którymś momencie przestaje się rozwijać i rosnąć, co może sprawić, że zostanie wchłonięty przez drugiego bliźniaka - częściowo lub całkowicie. W przypadku całkowitego wchłonięcia zwanego fetus in fetu - bliźniak pasożytniczy staje się częścią wnętrza organizmu swojego brata lub siostry i nadal pasożytuje, czyniąc tam wielkie szkody, np. powodując upośledzenia u większego bliźniaka lub wywołując u niego nowotwory. Pasożyt może również doprowadzić do śmierci drugiego płodu.

>> Bliźnięta to dwie osoby, a nie jedna - jak je wychowywać?

Bliźniak pasożytniczy w ciele drugiego bliźniaka

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że bliźniak, który wchłonął bliźniaka pasożyta jest w stanie przeżyć nie tylko w życiu płodowym, ale normalnie się rozwijać po porodzie. O przypadkach, gdy u dorosłych ludzi wykrywano w ciele szczątki ich rodzeństwa, mówi się co jakiś czas w mediach. To dowód na to, że pasożytniczego bliźniaka można wykryć nawet wiele lat po porodzie.

>> Objawy ciąży bliźniaczej. Czy mogę urodzić bliźniaki?O wiele łatwiej jest wykryć bliźniaka pasożytniczego, który nie wchłonął się w ciało swojego brata/swojej siostry całkowicie. Nieprawidłowość widać już podczas badania USG, np. dodatkową wykształconą kończynę. To oczywiście zmiana patologiczna, którą należy niezwłocznie usunąć, by zapewnić drugiemu bliźniakowi normalne życie.

Czytaj: Bliźnięta jednojajowe - co warto o nich wiedzieć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza