Dolegliwości ciążowe: ból brzucha, brak ruchów płodu, upławy w ciąży

Ból brzucha
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Ból brzucha, brak ruchów płodu, skurcze - ciąża ma do siebie, że wiąże się z różnymi dolegliwościami ciążowymi. Część z nich, choć uciążliwych, jest jak najbardziej naturalna, inne powinny wzbudzić naszą czujność. Zobacz jakie objawy powinny skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza ginekologa.

W ciąży pojawiają się różne dolegliwości. Kiedy ból brzucha, czy upławysię niebezpieczne? To może się zdarzyć każdej przyszłej mamie – nawet jeśli dotąd ciąża przebiegała zupełnie normalnie, w pewnym momencie może pojawić się nagle jakiś niepokojący sygnał, którego nie wolno ignorować. Jeśli pojawił się ostry ból brzucha, czy np. różowe lub brązowe upławy udaj się do ginekologa. Jeśli masz numer telefonu do lekarza prowadzącego ciążę, zadzwoń najpierw do niego, a jeśli nie masz takiej możliwości, w nagłych przypadkach – które wymieniamy poniżej – najlepiej pojechać od razu na izbę przyjęć do szpitala z oddziałem położniczym. W razie potrzeby interwencji medycznej są tam bowiem znacznie większe możliwości pomocy niż w przychodni. Zgłoś się do izby przyjęć w wypadku wystąpienia jednego lub kilku z wymienionych objawów.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży - WIDEO

Dolegliwości ciążowe: silne bóle brzucha lub podbrzusza w ciąży

Każdy ból brzucha w ciąży należy skonsultować z lekarzem. A gdy ból brzucha jest intensywny i nieprzemijający – trzeba to zrobić jak najszybciej. Bóle w dole brzucha, przypominające bóle menstruacyjne, mogą oznaczać przedwczesną czynność skurczową macicy, prowadzącą do przedwczesnego porodu lub poronienia. Kłujący ból podbrzusza, połączony z bólem krzyża, może zapowiadać przedwczesne odklejanie się łożyska. Niebezpieczne są również bóle w dole brzucha objawiające się jego drętwieniem.

Dolegliwości ciążowe: brak odczuwania ruchów płodu

Jeśli pod koniec ciąży masz wrażenie, że aktywność malca wyraźnie zmniejszyła się z dnia na dzień – bądź czujna. Koniecznie trzeba jechać do szpitala, gdy dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne.

Czytaj: 7 najczęstszych przyczyn poronienia

Dolegliwości ciążowe: różowe lub brązowawe upławy

W pierwszych tygodniach ciąży brązowawe upławy mogą oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłową). Z kolei po pierwszym trymestrze różowawe upławy (trwające kilka dni) lub skąpa, brązowawa wydzielina z pochwy (utrzymująca się przez tydzień lub dłużej) mogą wskazywać na zagrożenie poronieniem.

Polecamy wideo: bóle brzucha w ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE