Brak ruchów płodu – kiedy nie odczuwasz ruchów dziecka

2013-02-15 16:34

Ruchy dziecka w brzuchu mamy to rodzaj codziennej gimnastyki, bardzo ważnej dla rozwoju dziecka. Gdy przyszła mama odczuwa ruchy płodu może być spokojna, bo to świadczy że maleństwo dobrze się rozwija. Co powinna zrobić kobieta w ciąży, gdy zauważy brak ruchów płodu?

brak ruchow plodu kiedy nie odczuwasz ruchow dziecka
Autor: _photos.com|photos.com

Pierwsze ruchy dziecka przyszła mama odczuwa między 16. a 20. tygodniem ciąży (w pierwszej ciąży zazwyczaj nieco później niż w następnych). Po upływie 28. tygodnia w określonych porach dnia kobieta powinna wyczuwać nie mniej niż 10 poruszeń dziecka w ciągu godziny. Przyszła mama powinna natychmiast zadzwonić do lekarza lub niezwłocznie jechać do szpitala, jeżeli:

  • po 20 tygodniu ciąży nie odczuwa żadnych ruchów płodu przez okres 24 godzin
  • po 28 tygodniu ciąży w porze zwykle dużej aktywności (wieczorem) odczuwa mniej niż 10 ruchów na godzinę.
  • zauważy zmianę charakteru ruchów, np. gdy dziecko nie porusza się wieczorem, choć dotąd było o tej porze bardzo aktywne lub na odwrót – gdy nagle gwałtownie „kopie” rano czy przed południem, a zwykle jest to okres małej aktywności. Zmniejszona aktywność lub zmiana jej charakteru może być oznaką tego, że dziecko znalazło się w zagrożeniu – trzeba wówczas szybko zrobić badanie KTG.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza