Jod w ciąży: czy suplementacja jodu pomaga w chorobach tarczycy u ciężarnych?

2013-08-01 14:09 Agata Nowicka
Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?
Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?

Jod w ciąży ma wiele korzystnych właściwości dla ciężarnych. Choroby tarczycy mogą skutkować trudnościami w zajściu w ciążę, a także poronieniem, przedwczesnym porodem i wadami rozwojowymi płodu. Dlatego tak ważne jest, by wykrywać i leczyć choroby tarczycy w ciąży. Dowiedz się, co z suplementacją jodu w ciąży, kiedy masz chorą tarczycę.

Nierozpoznana choroba tarczycy może sprawić, że w ogóle nie zajdziesz w ciążę, a jeśli już dojdzie do poczęcia, ciąża prawdopodobnie nie będzie rozwijać się prawidłowo. Nieleczona niedoczynność może spowodować poronienie, przedwczesne odklejenie się łożyska, ciężkie upośledzenie umysłowe i wady układu kostnego u dziecka. Nadczynność tarczycy również może skutkować wadami płodu i poronieniem, a także nadciśnieniem, stanem przedrzucawkowym, zmianami w układzie sercowo-naczyniowym. Dlatego ważne jest wykonanie badań tarczycy przed ciążą, a jeśli wykryje ono nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, odpowiednie leczenie. Dzięki niemu są duże szanse, że dziecko urodzi się zdrowe.

Preparaty jodu w ciąży: czy trzeba je zażywać?

Standardowe preparaty witaminowo-mineralne dla ciężarnych zawierają jod. Jednak nie dla wszystkich kobiet wskazane są takie suplementy diety. Jod w ciąży nie jest zalecany kobietom z nadczynnością tarczycy. Może on zaostrzać objawy choroby. Ciężarne z nadczynnością powinny zapytać lekarza o preparat witaminowy bez jodu. Natomiast kobietom z niedoczynnością tarczycy zaleca się podawanie jodu. Ten pierwiastek jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a ponadto reguluje metabolizm i prawidłową pracę wszystkich tkanek i narządów, wpływa na rozwój mózgu płodu. Kobiety w ciąży powinny spożywać 250 mikrogramów jodu (100-150 zapewnia przeciętna dieta, 150 trzeba suplementować). Jod znajdziesz w rybach morskich, niektórych wodach mineralnych soli jodowanej (można jednak spożywać maksymalnie łyżeczkę dziennie). Odpowiedni preparat zawierający jod zaleci lekarz endokrynolog.

Polecamy wideo o suplementach diety w ciąży

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE