Ciąża aktywna towarzysko: 3 powody, dla których nie warto zamykać się w domu

2015-05-18 15:03

Podczas ciąży warto zadbać o to, by być jak najczęściej wśród ludzi. Gdy dzielisz z innymi radość z ciąży i macierzyństwa, jest ona podwójna. Zobacz, dlaczego aktywność towarzyska w ciąży jest ważna.

Ciąża aktywna towarzysko
Autor: thinkstockphotos.com Ciąża aktywna towarzysko przyniesie ci więcej radości!

Spis treści

  1. Ciąża aktywna towarzysko: zwolnienie poczeka
  2. Ciąża aktywna towarzysko: spotykaj się ze znajomymi
  3. Ciąża aktywna towarzysko: nowi znajomi
  4. Bądź aktywną, towarzyską mamą
  5. Babymoon dla związku

Zmęczenie wyłącza cię z życia towarzyskiego w ciąży? Wybór szpitala, kompletowanie wyprawki, spirala badań i inne ciążowe zagadnienia zaprzątają ci głowę oraz wypełniają cały wolny czas? Trudno ci zaplanować spotkanie z koleżankami, bo potrzeby organizmu rządzą twoim rytmem dnia? A poza tym o czym rozmawiać ze znajomymi, którzy nie mają dzieci? Takie pytania i wątpliwości nie są obce ani przyszłym, ani świeżo upieczonym mamom. Często nie są one wypowiedziane wprost i tak naprawdę kobiety zdają sobie z nich sprawę za późno, gdy orientują się, że zostały same. Same z wyboru. Bo w ciąży nie chodziły na spotkania ze znajomymi, nie dzwoniły do koleżanek ani nie zapraszały ich do siebie, a po porodzie skupiły się wyłącznie na opiece nad maleństwem. Dzień umykał za dniem i nagle okazało się, że po niepielęgnowanych znajomościach pozostały tylko wspomnienia. Dlatego warto już w czasie ciąży zadbać o to, by pozostać „w obiegu”. 

Czytaj także: >> W ciąży pracuję do końca. Nie chcę zwolnienia! >>

Ciąża aktywna towarzysko: zwolnienie poczeka

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, warto pracować jak najdłużej. Dzięki codziennemu wychodzeniu z domu pozostajesz aktywna, co korzystnie wpływa na twoje zdrowie, także psychiczne. Nic tak nie poprawia nastroju, jak szykowanie się do pracy. Doceniają to zwłaszcza kobiety, które całymi dniami chodzą w zwyczajnych ubraniach, bez makijażu i fryzury. Bycie „po domowemu” na dłuższą metę może źle wpływać na samopoczucie. Po drugie, utrzymując kontakt ze znajomymi z pracy, będziesz ciągle „w temacie”, co ułatwi ci powrót na stanowisko już po porodzie. Powrót ten będzie też milszy, jeśli współpracownicy zauważą twoje zaangażowanie w sprawy służbowe, jeśli domkniesz wszystkie sprawy i przygotujesz zastępstwo na czas swojej nieobecności. Poza tym poczujesz się dowartościowana, wiedząc, że udało ci się nie tylko poukładać małe ciuszki w szafie czy ugotować zdrową zupę, lecz także zrealizować ważny projekt. Wreszcie każdego dnia będziesz mogła z kimś porozmawiać. I to nie tylko o dolegliwościach ciążowych, ale i o wszystkim, co dzieje się na świecie. Te tematy ogólne są ci teraz bardzo potrzebne. Zajmują myśli, odciągają uwagę od ciążowych niepokojów. 

Czytaj także:  >> Jakie prawa ma ciężarna w pracy? >>

Ciąża aktywna towarzysko: spotykaj się ze znajomymi

Szczęśliwie obecnie w lokalach gastronomicznych nie pali się papierosów. Nie ma więc powodu, by ich unikać. Spotkanie się poza domem nie wymaga przygotowywania gościny i można je zaaranżować niemal z godziny na godzinę. Kto odmówi ciężarnej? Jeszcze łatwiej jest umówić się na spotkanie na świeżym powietrzu. Pogaduchy na kocu rozłożonym w parku na trawie czy nieforsowny spacer po lesie odprężają i poprawiają nastrój. A już najlepiej na przyszłą mamę zadziała taniec. Poprawia krążenie, uelastycznia ciało, dzięki czemu szybciej wraca się do formy po porodzie. Nie masz ochoty na pląsy na parkiecie? Poplotkuj przy stoliku. Wydaje ci się, że ciągle mówisz tylko o tym, jak przebiega ciąża albo jak rozwija się dziecko? Wejdź w układ z partnerem lub przyjaciółką. Niech bacznie obserwują otoczenie i gdy zobaczą, że inni ziewają, słuchając twojego monologu o wyborze imienia dla pociechy – dyplomatycznie zmienią temat albo zaproponują ci jakąś przekąskę, która „zamknie ci usta”. 

Czytaj także: >> Jak utrzymać przyjaźń matki polki z bizneswoman? >>

Ciąża aktywna towarzysko: nowi znajomi

Nie ma lepszego czasu niż ciąża na odświeżenie starych znajomości, jak również na nawiązanie nowych. Dlatego odezwij się do dawno niewidzianych koleżanek. A po zajęciach w szkole rodzenia pójdź z ich uczestnikami na herbatę – nawet jeśli się dobrze nie znacie, to tematów do rozmów raczej wam nie zabraknie. Daj się także skusić na pogaduchy „na żywo” z mamami, które poznałaś na forach internetowych dla mam. Warto tam poszukać kobiet, które mają podobny termin porodu jak ty, by móc z nimi dzielić się codziennymi wrażeniami. Niech życie towarzyskie kwitnie, bo samotność sprzyja obniżeniu nastroju.

Dobrze wiedzieć

Bądź aktywną, towarzyską mamą

Ewa Ulrich-Załęska, psycholog z Centrum Probalans w Warszawie

Ciąża i początek macierzyństwa to czas dużej koncentracji na dziecku. Jest to normalny proces wiążący się m.in. z budowaniem relacji z pociechą. Wraz z usamodzielnianiem się malca w sposób naturalny wzrasta chęć zaspokojenia przez matkę innych potrzeb. Rzadko się zdarza, że młode mamy, koncentrując się na dziecku, zupełnie zapominają o sobie i osobach z otoczenia. Co się dzieje, gdy tak jest? Otóż kobieta zaczyna odczuwać monotonię i samotność. Codzienna opieka nad dzieckiem zaczyna być wyrzeczeniem, a nie przyjemnością. Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy zaspokajaniem potrzeb pociechy i swoich jako człowieka, nie tylko rodzica. Dlatego tak ważna jest aktywność mamy, realizowanie swoich potrzeb, budowanie poczucia własnej wartości i zapewnienie sobie sposobu na samorealizację. Kontakty międzyludzkie stanowią jej istotny element. Potrzeba przynależności jest jedną z ważniejszych, nie należy o niej zapominać. Można spotykać się w gronie mam i wymieniać doświadczenia, nie zapominając o bezdzietnych, którzy przypominają, że istnieje też inna przestrzeń. 

Babymoon dla związku

Ostatnio coraz większą popularnością wśród przyszłych rodziców cieszy się tzw. babymoon. Ten nowy ciążowy zwyczaj nazwą swą nawiązuje do honeymoon, czyli miesiąca miodowego. Jest wyjątkowym wyjazdem „dla dwojga”, zanim jeszcze pojawi się dziecko. Podczas niego partnerzy mogą nacieszyć się sobą, nasycić bliskością i dzięki temu umocnić więź. Niekiedy wystarczy tylko weekend z dala od codziennych trosk, by na nowo odkryć radość z tego, że jesteście razem. To ważne, bo wiele kobiet w ciąży zaniedbuje relacje z partnerem, skupiając się wyłącznie na brzuszku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza