Domowe sposoby na drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży i u małych dzieci

2023-10-12 13:49

Drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży to rzeczy, których nie należy lekceważyć. Podobnie jest z rankami, które przydarzają się małemu dziecku np. w czasie nauki raczkowania. Oto domowe sposoby na skaleczenia i inne drobne urazy dla odpowiednie dla ciężarnej.

Domowe sposoby na drobne urazy skóry i skaleczenia w ciąży i u małych dzieci
Autor: photos.com

Kobieta w ciąży staje się niezdarna. Wszystko przez coraz większy brzuszek, który zaburza jej równowagę ciała. Winne są też hormony, zwłaszcza relaksyna, której zadaniem jest rozluźnienie więzadeł i stawów przed porodem. Choć działanie relaksyny skierowane jest głównie na okolice miednicy, bo to przez nią ma przepchnąć się dziecko na świat, to jednak skutków rozluźnienia doświadcza całe ciało kobiety - dlatego ciężarnej ciągle wypada coś z dłoni, a nogi plączą się jak dziecku.

Jak sobie radzić ze stłuczeniami, skaleczeniami i innymi drobnymi wypadkami? na pewno z większością można poradzić sobie samemu, bez pomocy specjalisty. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, bo w okresie oczekiwania na dziecko każdy lek trzeba obejrzeć dwa razy, a ewentualne infekcje mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego lepiej ich unikać. Domowe sposoby na skaleczenia i drobne urazy na pewno przydadzą się też potem, gdy malec się urodzi, a potem zacznie samodzielnie przemieszczać się po domu.  

Spis treści

 1. Jak sobie radzić ze skaleczeniami w ciąży?
 2. Otarcia skóry, np. przy upadku
 3. Siniaki i krwiaki w ciąży
 4. Oparzenia w czasie oczekiwania na dziecko
 5. Ukąszenia przez owady
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Jak sobie radzić ze skaleczeniami w ciąży?

Skaleczenia płytkie i powierzchowne urazy skóry możesz opatrzyć sama. Oto co powinnaś zrobić:

 • przez krótki czas pozwól, aby ranka krwawiła – krew wypłucze brud i drobne zanieczyszczenia, przy okazji -pozbędziesz się części zarazków
 • skaleczenie przemyj, najlepiej zimną bieżącą wodą
 • zdezynfekuj brzegi ranki jodyną lub spirytusem lub przetrzyj okolice ranki jednorazowymi płatkami, nasączonymi spirytusem
 • załóż na ranę jałowy opatrunek z gazy lub plaster z opatrunkiem

Otarcia skóry, np. przy upadku

Niewielkie i powierzchowne są niegroźne dla skóry, ale warto zawsze sprawdzić, czy nie zagroziły nienarodzonemu dziecku. Otarcia skóry trzeba je odpowiednio opatrzyć:

 • staraj się dokładnie oczyścić otarte miejsce z wszelkich zabrudzeń, przemyj je bieżącą wodą lub wodą utlenioną.
 • otarcie osusz jałową gazą i zdezynfekuj skórę wokół niego.
 • otarcia najlepiej się goją, gdy dociera do nich powietrze – zastosuj opatrunek w sprayu lub, jeżeli jest to konieczne, przyłóż jałowy gazik i zaklej plastrem.

  Siniaki i krwiaki w ciąży

  Powstają zwykle pod wpływem urazu, dochodzi wtedy do podskórnego wylewu. Mimo, że na ogół nie są niebezpieczne, bywają bolesne. W razie uderzenia:

  • przyłóż zimny okład – złagodzi ból i zmniejszy obrzęk.
  • możesz do tego celu użyć woreczka z lodem (ale nie przykładaj go dłużej niż przez 10 minut).

  Oparzenia w czasie oczekiwania na dziecko

  Te niewielkie, obejmujące tylko naskórek, możesz leczyć sama. Powierzchownym oparzeniom towarzyszy lekkie zaczerwienienie i uczucie pieczenia.

  • jak najszybciej schłodź miejsce oparzenia czystą bieżącą chłodną wodą, kierując strumień powyżej urazu.
  • natychmiast zdejmij wszelkie ozdoby w miejscu oparzenia (np. pierścionki, obrączkę, bransoletkę, zegarek).
  • schładzaj ranę do wystudzenia, nie krócej niż 15 minut.

  Ukąszenia przez owady

  Pojedyncze użądlenia i ukąszenia owadów na ogół nie są niebezpieczne. Mimo to, nawet jeśli nie jesteś uczulona, nie lekceważ takich sytuacji. Reakcja alergiczna czasem pojawia się u osób, które wcześniej nie miały takich problemów.

  Niebezpieczne są użądlenia w okolicy szyi, języka, wewnętrznej części podniebienia oraz policzków – w takich przypadkach zawsze należy skontaktować się z lekarzem.W przypadku zwykłych użądleń lub ukąszeń należy:

  • delikatnie usunąć żądło.
  • zastosować zimny okład.

  miesięcznik "M jak mama"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza