Infekcje intymne w ciąży: grzybica pochwy

2013-06-25 8:00

W ciąży rośnie ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy i innych infekcji ciążowych. Są one zwykle bardzo nieprzyjemne i choćby dlatego muszą być leczone. Ale czy grzybica pochwy jest groźna dla dziecka? Przeczytaj o objawach, leczeniu i ryzyku związanym z dość częstą infekcją intymną w ciąży, jaką jest grzybica pochwy.

infekcje intymne w ciazy grzybica pochwy
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Przyczyny grzybicy pochwy
  2. Objawy grzybicy pochwy
  3. Leczenie grzybicy pochwy
  4. Czy grzybica pochwy zagraża ciąży?
  5. Polecamy wideo: Ciąża, a suplementy diety

Dość częstą infekcją intymną w ciąży jest grzybica pochwy. Wywołuje ją kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Ich obecność na skórze i błonach śluzowych dróg rodnych jest zjawiskiem normalnym. Problemy pojawiają się, gdy pod wpływem hormonów ciążowych pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym grzybów.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>>

Dobrze wiedzieć

Przyczyny grzybicy pochwy

Czynnikami, które przyczyniają się do grzybicy pochwy (zwanej również drożdżycą) są kuracje antybiotykowe, a także uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzyca, stosowanie niektórych leków i niewłaściwe wykonywanie zabiegów higienicznych.

Objawy grzybicy pochwy

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy i warg sromowych oraz gęste upławy w różnych odcieniach bieli – od mlecznych do żółtawych. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, – wygląda podobnie jak zsiadłe mleko albo twaróg. Jej zapach zaś jest niemal niewyczuwalny, czasami tylko przypomina słodkawą woń drożdży. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5).

Leczenie grzybicy pochwy

Podczas leczenia grzybicy pochwy w ciąży stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów lub globulek dopochwowych, a jeśli to nie skutkuje, można dodać kurację tabletkami doustnymi. W szczególnych sytuacjach lekarz może pobrać wymaz z pochwy, aby określić, jakie grzyby wywołały zakażenie. Leczenie partnera nie jest konieczne, o ile partner nie został zakażony, ale ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest bardzo małe (wynosi poniżej 5 proc.).

Czy grzybica pochwy zagraża ciąży?

Sama grzybica nie jest niebezpieczna dla płodu, ale jeśli nie będzie leczona, nieprawidłowa mikroflora osłabi barierę ochronną pochwy i szybko mogą rozwinąć się w niej inne szkodliwe drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które mogą być groźne.

Polecamy wideo: Ciąża, a suplementy diety

Suplementy diety w ciąży mają na celu uzupełnić niedobór witamin w naszym organizmie. Jednak, czy kobieta w ciąży może je przyjmować bez obaw? Jakie witaminy są wskazane dla przyszłej mamy? Czy może je brać bez konsultacji z lekarzem? Zobacz, co na ten temat mówi nasz ekspert.

miesięcznik "M jak mama"