Infekcje intymne w ciąży: grzybica pochwy

2013-06-25 8:00

W ciąży rośnie ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy i innych infekcji ciążowych. Są one zwykle bardzo nieprzyjemne i choćby dlatego muszą być leczone. Ale czy grzybica pochwy jest groźna dla dziecka? Przeczytaj o objawach, leczeniu i ryzyku związanym z dość częstą infekcją intymną w ciąży, jaką jest grzybica pochwy.

infekcje intymne w ciazy grzybica pochwy
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Przyczyny grzybicy pochwy
  2. Objawy grzybicy pochwy
  3. Leczenie grzybicy pochwy
  4. Czy grzybica pochwy zagraża ciąży?
  5. Polecamy wideo: Ciąża, a suplementy diety

Dość częstą infekcją intymną w ciąży jest grzybica pochwy. Wywołuje ją kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Ich obecność na skórze i błonach śluzowych dróg rodnych jest zjawiskiem normalnym. Problemy pojawiają się, gdy pod wpływem hormonów ciążowych pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Sprzyja to rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym grzybów.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>>

Dobrze wiedzieć

Przyczyny grzybicy pochwy

Czynnikami, które przyczyniają się do grzybicy pochwy (zwanej również drożdżycą) są kuracje antybiotykowe, a także uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzyca, stosowanie niektórych leków i niewłaściwe wykonywanie zabiegów higienicznych.

Objawy grzybicy pochwy

Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy i warg sromowych oraz gęste upławy w różnych odcieniach bieli – od mlecznych do żółtawych. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, – wygląda podobnie jak zsiadłe mleko albo twaróg. Jej zapach zaś jest niemal niewyczuwalny, czasami tylko przypomina słodkawą woń drożdży. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5).

Leczenie grzybicy pochwy

Podczas leczenia grzybicy pochwy w ciąży stosuje się leki przeciwgrzybicze w formie kremów lub globulek dopochwowych, a jeśli to nie skutkuje, można dodać kurację tabletkami doustnymi. W szczególnych sytuacjach lekarz może pobrać wymaz z pochwy, aby określić, jakie grzyby wywołały zakażenie. Leczenie partnera nie jest konieczne, o ile partner nie został zakażony, ale ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest bardzo małe (wynosi poniżej 5 proc.).

Czy grzybica pochwy zagraża ciąży?

Sama grzybica nie jest niebezpieczna dla płodu, ale jeśli nie będzie leczona, nieprawidłowa mikroflora osłabi barierę ochronną pochwy i szybko mogą rozwinąć się w niej inne szkodliwe drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które mogą być groźne.

Polecamy wideo: Ciąża, a suplementy diety

Suplementy diety w ciąży mają na celu uzupełnić niedobór witamin w naszym organizmie. Jednak, czy kobieta w ciąży może je przyjmować bez obaw? Jakie witaminy są wskazane dla przyszłej mamy? Czy może je brać bez konsultacji z lekarzem? Zobacz, co na ten temat mówi nasz ekspert.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza