Infekcje intymne u dziewczynek

2011-10-12 10:51

Infekcje intymne u dziewczynek zdarzają się rzadziej niż dorosłym kobietom. Ale jeśli już się przytrafią, zwykle mają ostrzejszy przebieg. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku dzieci łatwiej przeoczyć pierwsze objawy: wydzielinę na majteczkach, czy zaczerwienienie lub swędzenie okolic intymnych. Co robić, gdy dziecko ma upławy?

Infekcje intymne u dziewczynek
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Infekcje intymne dziewczynek: pierwsze objawy
  2. Infekcje intymne dziewczynek: leczenie
  3. Infekcje intymne dziewczynek: zapobieganie
  4. Najczęstsze schorzenia intymne dziewczynek

Infekcje intymne może leczyć pediatra, ale przede wszystkim ginekolog dziecięcy, choć nie jest łatwo go znaleźć. Infekcje intymne przydarzają się dziewczynkom, ponieważ ich nabłonek jest w miejscach intymnych wyjątkowo kruchy, a tym samym podatny na urazy i zakażenia. Ponadto brak owłosienia łonowego i poduszeczek tłuszczowych warg sromowych powoduje, że są one znacznie słabiej chronione.

Jeśli do tego dodamy nieprzestrzeganie zasad higieny (np. nieumiejętne podcieranie się) i potrzebę poznawania własnego ciała (dotykanie nie zawsze czystymi rękami miejsc intymnych) to mamy gotowy przepis na intymną infekcję.

Podrażnienia i zakażenia miejsc intymnych mogą być także spowodowane używaniem niewłaściwych kosmetyków (np. mydła), ciałem obcym w pochwie, owsikami. Mogą być także objawem chorób skóry (np. atopowego zapalenia skóry) lub połączone z innymi infekcjami, np. górnych dróg oddechowych.

Higiena miejsc intymnych

Infekcje intymne dziewczynek: pierwsze objawy

Zwykle pierwszym objawem infekcji intymnej u dziecka są upławy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach i barwę od jasnej do brązowej. Może towarzyszyć im świąd, częstomocz, ból lub pieczenie w czasie siusiania, moczenie mimowolne. Rodzice mogą zaobserwować, że dziecko drapie się w okolicach intymnych, skarży się na ból i pieczenie pupy, plami majteczki.

Infekcje intymne dziewczynek: leczenie

Zanim dziecko trafi do lekarza, można zastosować nasiadówki z Tantum Rosa (to lek przeciwzapalny). To pomoże złagodzić objawy, ale nie wyleczy infekcji. Konieczna będzie konsultacja lekarska. Najlepiej wybrać się do ginekologa, który ma doświadczenie w badaniu i leczeniu dziewczynek. Można też zacząć od zwykłego pediatry – czasem okazuje się, że  objawy nie mają podłoża ginekologicznego (np. świąd wywołało uczulenie). Lekarz powinien zlecić dziecku badanie ogólne i posiew moczu oraz przepisać odpowiednie leki (maści, tabletki, czasem preparaty dopochwowe).

Infekcje intymne dziewczynek: zapobieganie

Przede wszystkim warto zaszczepić w dziecku zdrowe nawyki higieniczne: nauczyć dziewczynkę prawidłowego wycierania pupy (od przodu do tyłu), codziennego zmieniania bielizny (majtki tylko bawełniane!), regularnego podmywania się delikatnym płynem do higieny intymnej. W domu zaś lepiej zrezygnować z kolorowego, perfumowanego papieru toaletowego i pachnących mydełek, które mogą wywoływać podrażnienia będące często punktem wyjścia do infekcji. A jeśli pojawią się niewielkie podrażnienia można stosować nasiadówki z Tantum Rosa lub smarować skórę Alantanem albo oliwką niemowlęcą.

Najczęstsze schorzenia intymne dziewczynek

Infekcje mogą wywoływać bakterie, wirusy, grzyby lub jaja pasożytów.

  • Niespecyficzne zapalenie pochwy i sromu

Najczęściej spowodowane jest błędami higienicznymi. Ten rodzaj zapalenia wywołany jest zwykle przez bakterie kałowe. Charakterystyczne dla tej infekcji jest pojawienie się zielonkawych lub brązowych upławów o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie głównie antybiotykowe.

Zmiany charakterystyczne dla tej choroby mogą także być umiejscowione w okolicach intymnych. Mają one przewlekły charakter. Objawiają się swędzeniem, zaczerwienieniem, mogą pojawić się grudki, sączące pęcherzyki, strupki. Świąd bywa czasami tak uporczywy, że  prowokuje do drapania, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń naskórka. A stąd już bliska droga do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, a jeśli pojawi się zakażenie – antybiotyki.

  • Kontaktowe zapalenie skóry

Może mieć ono podłoże alergiczne albo być wynikiem podrażnienia. Uczulać mogą kosmetyki (mydło, płyny do kąpieli etc.), stosowane miejscowo leki, papier toaletowy, środek w którym pierzemy bieliznę. Charakterystyczne objawy to obrzęk i rumień okolic intymnych. Czasem mogą pojawić się pęcherzyki lub krostki. Jeśli zaczną się sączyć, możliwe są nadkażenia bakteryjne i grzybicze. Leczenie: na początkowym etapie stosuje się leki łagodzące, jeśli dojdzie do wtórnego zakażenia, konieczne jest stosowanie antybiotyków.

Owsiki, choć kojarzą nam się z dolegliwościami ze strony jelit, mogą także przenosić swoje kolonie na krocze i powodować tam stany zapalne. Infekcje sromu i pochwy ma 20 proc dziewczynek z owsicą. Leczenie: stosowanie leków na owsicę.

  • Sklejenie warg sromowych

Z tym problemem borykają się najczęściej dziewczynki przed 6. rokiem życia. Zlepienie warg może powodować miejscowe stany zapalne, a także zaleganie moczu w pochwie, co z kolei często prowadzi do zakażeń układu moczowego. Sklejenie najczęściej wymaga rutynowej interwencji chirurgicznej.

  • Ciała obce w pochwie

Może powodować upławy o nieprzyjemnym zapachu i krwawienie. Aby je rozpoznać, konieczne jest wykonanie usg. lub rtg.  jamy brzusznej. Najczęściej występującym ciałem obcym w pochwie jest papier toaletowy.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza