INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: rzęsistkowica

2013-04-26 13:27

Niektóre infekcje intymne w ciąży oprócz tego, że są nieprzyjemne i powodują dyskomfort u przyszłej mamy, mogą też wywołać przedwczesny poród lub być przyczyną poronienia. Do takich groźnych infekcji intymnych w ciąży należy rzęsistkowica. Jakie są objawy i jak się leczy rzęsistkowicę?

infekcje intymne w ciazy rzesistkowica
Autor: _photos.com|photos.com

Infekcje intymne w ciąży mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, dlatego gdy się pojawią, należy szybko rozpocząć leczenie. Tak jest w przypadku rzęsistkowicy, która jest chorobą dróg moczowo-płciowych. Wywołuje ją pierwotniak Trichomonas vaginalis, który bytuje w pochwie, cewce moczowej i gruczołach okołocewkowych.

Dobrze wiedzieć

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Zwykle pierwszym objawem, że dzieje się coś niepokojącego, są zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy. Sam fakt, że wydzielina jest bardziej obfita niż przed ciążą, nie powinien budzić niepokoju. Jeśli jest ona wodnista, mlecznobiała (czy nawet żółtawa po wyschnięciu) i nie ma nieprzyjemnej woni – zazwyczaj nie ma powodów do zdenerwowania. To objaw fizjologiczny, typowy dla ciąży. Ale gdy upławy mają inny kolor i przykry zapach, a do tego odczuwasz swędzenie i pieczenie – prawdopodobnie doszło do zakażenia.

Najczęściej do zakażenia rzęsistkowicą dochodzi podczas kontaktów seksualnych, ale zdarzają się też infekcje przez bieliznę, ręczniki, gąbki czy urządzenia sanitarne.
OBJAWY: obfita wydzielina w kolorze szarym lub żółtozielonym, pienista lub kremowa, ból, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych, pieczenie w czasie oddawania moczu.
LECZENIE: Kuracja polega na stosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Leczenie partnera jest konieczne, bo rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
CZY ZAGRAŻA CIĄŻY: Tak, nieleczona rzęsistkowica może spowodować poronienie lub przedwczesny poród

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza