INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: rzęsistkowica

2013-04-26 13:27 Agnieszka Roszkowska, Konsultacja:: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik, Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie

Niektóre infekcje intymne w ciąży oprócz tego, że są nieprzyjemne i powodują dyskomfort u przyszłej mamy, mogą też wywołać przedwczesny poród lub być przyczyną poronienia. Do takich groźnych infekcji intymnych w ciąży należy rzęsistkowica. Jakie są objawy i jak się leczy rzęsistkowicę?

Infekcje intymne w ciąży mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, dlatego gdy się pojawią, należy szybko rozpocząć leczenie. Tak jest w przypadku rzęsistkowicy, która jest chorobą dróg moczowo-płciowych. Wywołuje ją pierwotniak Trichomonas vaginalis, który bytuje w pochwie, cewce moczowej i gruczołach okołocewkowych.

Dobrze wiedzieć

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Zwykle pierwszym objawem, że dzieje się coś niepokojącego, są zmiany w wyglądzie wydzieliny z pochwy. Sam fakt, że wydzielina jest bardziej obfita niż przed ciążą, nie powinien budzić niepokoju. Jeśli jest ona wodnista, mlecznobiała (czy nawet żółtawa po wyschnięciu) i nie ma nieprzyjemnej woni – zazwyczaj nie ma powodów do zdenerwowania. To objaw fizjologiczny, typowy dla ciąży. Ale gdy upławy mają inny kolor i przykry zapach, a do tego odczuwasz swędzenie i pieczenie – prawdopodobnie doszło do zakażenia.

Najczęściej do zakażenia rzęsistkowicą dochodzi podczas kontaktów seksualnych, ale zdarzają się też infekcje przez bieliznę, ręczniki, gąbki czy urządzenia sanitarne.
OBJAWY: obfita wydzielina w kolorze szarym lub żółtozielonym, pienista lub kremowa, ból, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych, pieczenie w czasie oddawania moczu.
LECZENIE: Kuracja polega na stosowaniu odpowiedniego antybiotyku. Leczenie partnera jest konieczne, bo rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
CZY ZAGRAŻA CIĄŻY: Tak, nieleczona rzęsistkowica może spowodować poronienie lub przedwczesny poród

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE