Kobiety ciągle się mylą. Jak liczyć tygodnie ciąży i kiedy zapisywać się na badania?

2023-09-28 12:41

Ciąża trwa 9 miesięcy, więc wyznaczenie daty porodu nie powinno być zadaniem ponad siły. A jednak to nie takie proste, bo od jakiego momentu to liczyć? Nawet jeśli znasz termin poczęcia, to przekonasz się, że ginekolodzy inaczej szacują wiek ciąży. Dlaczego ich obliczenia różnią się od twoich i które brać pod uwagę, zapisując się na badania?

Kobieta w ciąży z kalendarzem w ręku
Autor: Getty images Kobiety ciągle się mylą. Jak liczyć tygodnie ciąży?

To podstawowa wiedza z podstawówki: ciąża człowieka trwa 9 miesięcy, więc jeśli współżyłaś z partnerem np. 4 marca, powinnaś urodzić dziecko 4 listopada. Ale oczywiście wyznaczanie terminu porodu nie jest tak oczywiste.

Lekarze mają swoje sposoby na obliczanie wieku ciąży i szacowanie terminu rozwiązania. I nie pomoże tu przekonywanie ich, że wiesz dokładnie, kiedy doszło do poczęcia. Dlaczego obliczenia ginekologa różnią się od twoich i według których zapisywać się na badania, które często trzeba wykonać w konkretnym tygodniu ciąży

Spis treści

  1. Ile naprawdę trwa ciąża?
  2. Skąd te różnice w obliczeniach?
  3. Kalkulator terminu porodu - skorzystaj gdy masz wątpliwości
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Ile naprawdę trwa ciąża?

Przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, czyi 40 tygodni, ale warto wiedzieć, że za prawidłowy termin porodu lekarze uznają zarówno 39. tydzień, jak i 41. Skąd ta tolerancja? Po pierwsze, każde dziecko rozwija się inaczej (także w łonie mamy) i dlatego w różnych momentach może być gotowe do wyjścia na świat, ale istotniejsze jest to, że obliczanie terminu porodu przez ginekologa nie polega na liczeniu 9 miesięcy od poczęcia.

Część kobiet wie dokładnie, kiedy doszło do zapłodnienia, ale dla części stanowi to zagadkę, dlatego trzeba było przyjąć jedną metodę wspólną dla wszystkich pań. Podjął się tego niemiecki ginekolog Franz Naegele, który na podstawie wiedzy biologicznej na temat momentu wystąpienia owulacji, wyliczył wzór pozwalający na obliczenie przybliżonego terminu porodu. 

Na czym polega reguła Naegelego? Aby wyznaczyć datę urodzenia dziecka, należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok (lub po prostu dodać do tej daty 9 miesięcy). 

Czytaj również: Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?

Czy urodzę o czasie? Od czego zależy termin porodu?

Skąd te różnice w obliczeniach?

Jeśli uważnie prześledzimy tok myślenia niemieckiego ginekologa, zauważymy, że jego metoda nie jest prawidłowa z medycznego punktu widzenia. Lekarz nie liczył początku ciąży od momentu zapłodnienia, ale od daty ostatniej miesiączki, dlatego wiek ciąży obliczany zgodnie z tą regułą jest zawsze starszy niż wiek prawdziwy.

Dlatego obliczenia ginekologa są różne od obliczeń kobiety. Mimo to nie warto upierać się przy własnych terminach, ponieważ całe 9 miesięcy ciąży wszystkie badania i testy oceniające zdrowie matki i płodu, będą zlecane na podstawie wyliczeń ginekologa.

Kalkulator terminu porodu - skorzystaj gdy masz wątpliwości

Jeśli nie jesteś mocna z matematyki, możesz sama obliczyć termin porodu tak, jak robią to specjaliści. Wystarczy skorzystać z prostego narzędzia, czyli kalkulatora ciąży które znajdziesz poniżej, jest ono o tyle skuteczniejsze niż obliczenia z kalendarzem długopisem w ręku, że biorą pod uwagę jeszcze jedna zmienna, o której dotąd nie wspominaliśmy. Chodzi o długość cyklu, który u wielu kobiet wymyka się ze schematów.

Mówi się, że owulacja występuje w 14 dniu cyklu, ale to reguła dotycząca kobiet o wzorcowym cyklu trwającym 28 dni. Tak naprawdę jednak owulacja występuje w 14 dniu po pierwszym dniu okresu, lecz przed wystąpieniem kolejnego, co oznacza, że kobiety, których cykl trwa np. 21 dni, będą miały jajeczkowanie ok. 7 dnia po pierwszym dniu miesiączki. Kalkulator, który znajdziesz poniżej, bierze to pod uwagę.  

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza