Książeczka ciąży - jak wygląda karta ciąży?

2014-09-17 12:34

Książeczka ciąży (karta ciąży) jest dla ciężarnej najważniejszym dokumentem. Gdy tylko ginekolog potwierdzi, że spodziewasz się dziecka założy ci właśnie kartę ciąży. Zawsze powinnaś ją mieć przy sobie, gdyż znajduja się w nim wszystkie cenne informacje dotyczące ciebie i dziecka. Na podstawie książeczki ciąży można dokładnie zapoznać się przebiegiem twojej ciąży.

Karta ciąży bez tajemnic
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Książeczka ciąży zawiera informacje o stanie zdrowia matki, grupie krwi ojca
  2. Książeczka ciąży zawiera informacje o przebytych ciążach i porodach oraz informacje na temat dziecka
  3. Karta ciąży: zdrowotna historia ciąży, czyli regularne wpisy w karcie ciąży

Ksiażeczka ciąży to dokument zaświadczający, że spodziewasz się dziecka. Od chwili gdy ginekolog ci ją założy, możesz czuć się stuprocentową ciężarną.  Na podstawie karty ciąży lekarz do którego się zgłosisz szybko pozna cała sytuację zdrowotną ciebie i dziecka. Kartę ciaży powinnas zabierać ze sobą dosłownie wszędzie, muszą być w niej odnotowane wszystkie nadania i konsultacje lekarskie w czasie ciąży. Planując wyjazd, także w pierwszej kolejności powinnaś spakować właśnie kartę ciąży.

>> Dokumenty do porodu: badania i dokumenty potrzebne w szpitalu

Książeczka ciąży zawiera informacje o stanie zdrowia matki, grupie krwi ojca

Na pierwszej stronie znajduje się zawsze imię i nazwisko ciężarnej, data urodzenia, adres, a także data ostatniej miesiączki oznaczona skrótem OM oraz przewidywany termin porodu (TP). Lekarz na podstawie oryginalnego pisemnego wyniku badania (a nie wyłącznie słownej informacji uzyskanej od ciężarnej) powinien wpisać także grupę krwi mamy, a czasem także ojca dziecka. Dane dotyczące grupy krwi oznaczone są jedną z liter: A, B lub cyfrą 0. Czynnik Rh (to on decyduje najczęściej o tzw. konflikcie serologicznym) lekarz wpisuje słownie, a nie tylko symbolem „+” lub „–”, aby uniknąć pomyłek. Gdyby karta ciąży wylądowała w rękach niezbyt mądrego dowcipnisia, który przerobiłby minus na plus, mogłoby to mieć poważne konsekwencje.

>> Wypis ze szpitala po porodzie. Jakie informacje powinien zawierać wypis po porodzie?

Książeczka ciąży zawiera informacje o przebytych ciążach i porodach oraz informacje na temat dziecka

W specjalnych rubrykach ginekolog wpisuje informacje o przebytych porodach i ciążach. Powinny się tam znaleźć także dane o poronieniach i aborcjach. Lekarz określa te informacje cyferkami. Jeśli dotychczas nie byłaś w ciąży i nie rodziłaś, w odpowiednich miejscach ginekolog wpisze przekreślone kółeczko.O dziecku W karcie jest także miejsce na wpisanie informacji o maluszku, np. w którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy, jakie dane uzyskano podczas badań USG. Skróty medyczne z USG przypominają niewtajemniczonym hieroglify. Ale rozszyfrowanie ich nie jest takie trudne, jak się wydaje.

Karta ciąży: zdrowotna historia ciąży, czyli regularne wpisy w karcie ciąży

Gabinet ginekologa ciężarna odwiedza średnio raz w miesiącu, a pod koniec ciąży nawet częściej. Podczas kolejnych wizyt lekarz odnotowuje w karcie ciąży datę spotkania oraz uzyskane wówczas dane, tworząc niejako zdrowotną historię ciąży. Każdorazowy wpis musi być podpisany i podstemplowany przez lekarza.

  • Tydzień ciąży. Oznacza się go skrótem „Hbd”, np. 31 Hbd to 31. tydzień ciąży.
  • Wysokość dna macicy. Ginekolog zapisuje wysokość dna macicy w centymetrach lub za pomocą liter, przykładowo: „P” oznacza na wysokości pępka.
  • Wyniki badań krwi i moczu. Umożliwiają wykrycie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży, np. cukrzycy, anemii, zakażenia układu moczowego.
  • Waga ciała. Regularne pomiary ciała są ważne nie tylko dlatego, aby ocenić, czy nie stajesz się zbyt krągła. Szybkie przybieranie na wadze może być sygnałem niepokojących obrzęków. Lekarz lub położna będą także podczas każdej wizyty mierzyć ci ciśnienie tętnicze.
  • Wynik stężenia glukozy na czczo we krwi pobranej na początku ciąży oraz wynik testu doustnego obciążenia glukozą wykrywającego cukrzycę (między 24. a 28.tygodniem ciąży).
  • Wyniki badań przeciwciał (najczęściej IgM, IgG) w kierunku różyczki, toksoplazmozy lub cytomegalii.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza