Migrena w ciąży - przyczyny, leczenie, zapobieganie

2015-02-26 11:25 Anna Sierant
Migrena w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Migrena w ciąży najczęściej występuje u kobiet, będących w pierwszym jej trymestrze. 

Migrena w ciąży jest jeszcze trudniejsza do zniesienia niż wtedy gdy kobieta nie spodziewa się dziecka. Przyszła mama zmagająca się z migreną w ciąży ma bowiem do dyspozycji znacznie mniejszy arsenał środków. Nie oznacza to jednak, że walka jest z góry skazana na przegraną. Aby zwalczyć migrenę w ciąży możesz skorzystać z kilku sposobów.

Migrena w ciąży to problem wielu kobiet, które spodziewają się dziecka. Zatroskane jego zdrowiem, nie wiedzą, w jaki sposób mogą się bezpiecznie pozbyć uporczywego bólu głowy. Mimo że ciąża to stan szczególny, kobieta, która cierpi na migrenę w ciąży, może skutecznie z nią walczyć. Warto dodać, że wystąpowanie tych dolegliwości u mamy nie wpływa w żaden sposób na zdrowie dziecka. 

Przeczytaj, jakie leki może przyjmować kobieta w ciąży

Migrena w ciąży: objawy

Jak odróżnić migrenę w ciąży od bardzo mocnego bólu głowy? W 2004 roku opublikowano "Międzynarodową klasyfikację bólów głowy". Stworzona na podstawie kryteriów diagnostycznych ustalonych przez IHS - International Headache Society - wymienia objawy towarzyszące migrenie, również migrenie w ciąży. Masz z nią do czynienia jeśli:

 • bóle głowy są silne i nawracające, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie
 • bóle są jednostronne i pulsujące
 • bólom towarzyszą zaburzenia czuciowe: nadwrażliwość na zapachy, światło, dźwięki
 • nudności i sztywność karku nasilają się w czasie ruchu
 • pojawiają się objawy ostrzegawcze: ziewanie, zmęczenie, rozdrażnienie, zachcianki, trudności z koncentracją
 • około 20 procent pacjentów odczuwa wystąpienie aury, występującej tuż przed nasilonymi bólami głowy
 • u niektórych pacjentów pojawiają się również zawroty głowy

- Migrena to jest więcej niż ból głowy, to cała burza w mózgu. To sytuacja, kiedy mamy wrażliwość całego układu nerwowego na bodźce dochodzące z zewnątrz. Wtedy każdy zapach jest nieprzyjemny, każdy hałas zbyt głośny, każde światło bardzo ostre. Człowiek, który nie ma migreny, wycisza te sygnały, migrenik odczuwa je jaskrawiej. To jest tak, jakby się wszystko odbierało wielokrotnie. Dlatego nie dziwmy się, że taka osoba może być nadwrażliwa na otoczenie, rozdrażniona - tłumaczy w rozmowie z "Dzień dobry TVN" dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, neurolog. 

Jak wspomniano wyżej, migrenie w ciąży często towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, pojawia się również tzw. aura migrenowa. Zazwyczaj zapowiada ona pojawienie się migreny. Osoba, która jej doświadcza ma zburzenia wzroku: widzi błyski, mroczki. Aura trwa zazwyczaj kilkanaście minut, w rzadkich przypadkach - do godziny. Migrena w ciąży może więc bardzo przyszłej mamie dokuczać. Aby skutecznie ją zwalczyć, warto dowiedzieć się, co tkwi u źródeł migreny w ciąży, jak ją leczyć i jak jej zapobiegać.

Migrena w ciąży: przyczyny

Dlaczego migrena w ciąży dokucza kobietom spodziewającym się dziecka? Wszystko przez hormony. Organizm ciężarnej kobiety produkuje stukrotnie więcej estrogenu niż wcześniej. Zmianom ulega również poziom progesteronu - najpierw szybko spada, później szybko wzrasta. Zwiększone ilości hormonów w organizmie przyszłej mamy doprowadzają do zatrzymania wody w tkankach, a co za tym idzie - powstania obrzęków, obejmujących również tkankę mózgową. W tkance natomiast są umiejscowione receptory nerwowe, reagujące bólem na ucisk. Ta przyczyna powoduje migrenę w ciąży w jej pierwszym trymestrze. Część kobiet jest również obciążona migreną genetycznie. Choruje na nią, bo chorowały również inne osoby w jej rodzinie. Migrena w ciąży powoduje ogromny ból, ale nie jest na szczęście niebezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka.  

Migrenę w ciąży powodują również czynniki, które przyczyniają się również do silnych bólów głowy u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Są to:

 • zaburzenia snu - jego niedobór lub nadmiar
 • zmęczenie
 • stres
 • u niektórych osób ból głowy może się pojawiać na skutek głodu i pragnienia
 • hałas
 • zbyt krótkie przebywanie na świeżym powietrzu

Zobacz:

Co zrobić, żeby nie zachorować w ciąży

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Migrena w ciąży: leczenie

Lekiem, który można zażywać w ciąży, jest paracetamol (Apap, Panadol, Paracetamol). Przenika on barierę łożyskową, więc najlepiej unikać jego częstego zażywania. Jednak gdy migrena w ciąży bardzo doskwiera przyszłej mamie, nie musi się ona powstrzymywać przed jego przyjęciem w dawce 300-500 mg co 6 godzin. Przed skorzystaniem z paracetamolu warto spróbować innych sposobów zwalczenia tych uciążliwych bólów głowy. Jak pozafarmaceutycznymi metodami pozbyć się migreny w ciąży? Poznaj sposoby, które mogą pomóc:

 • połóż się w zaciemnionym i wcześniej wywietrzonym pomieszczeniu; dopilnuj, żeby nie przeszkadzał ci w nim żaden hałas
 • aby choć trochę ukoić objawy migreny w ciąży, połóż na czole zimny okład, stopy włóż do miski z ciepłą - ale nie gorącą - wodą
 • masuj skronie lodem lub posmaruj je Amolem - Amol stosowany zewnętrznie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, trzeba unikać przyjmowania go doustnie
 • masuj głowę kolistymi ruchami: zacznij od czoła, skończ na skroni, tak samo masuj kark, przechodząc ku barkom; jesli masz taką możliwość, poproś kogoś o wykonanie masażu
 • na migrenę w ciąży pomoże ci również wzięcie ciepłej - ale nie gorącej - kąpieli, nie przebywaj w wodzie dłużej niż 15 minut
 • idź na spacer lub, jeśli nie czujesz się na tyle dobrze, stań w otwartym oknie, zamknij oczy, unieś ramiona i weź kilka głębokich wdechów i wydechów
 • wykonaj ćwiczenia rozluźniające mięśnie
 • w pozbyciu się migreny w ciąży może również pomóc wypicie herbaty lub melisy - podziałają na organizm odprężająco
 • wykonaj mocny ucisk w miejscu między kciukiem a palcem wskazującym - powinien on trwać około 15 sekund

- Bliscy, w których towarzystwie jest osoba cierpiąca na migrenę powinni ją przede wszystkim uspokoić, zapewniać, że to minie. Trzeba jej również dać szansę się wyciszyć, powiedzieć: "Odpocznij, ja zajmę się dziećmi". Osoby z migreną często chcą utrzymać całkowitą kontrolę nad swoim życiem, a strach przed atakiem migreny znacznie to utrudnia. Zawsze mówię swoim pacjentom, że po prostu mają taką chorobę. Że mają mówić bliskim, że się źle czują, już samo to pomaga. Nie ma sensu chodzić rozdrażnionym i udawać, że nic się nie dzieje - dodaje dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.

- Migrena nie jest chorobą, która jest akceptowana i rozumiana. Na wieść, że ktoś cierpi na migrenę, często się pod nosem uśmiechamy. Migrenicy mają nawet kłopoty w pracy, kiedy nie pojawiają się w niej przez intensywne bóle głowy. Migrena nie jest w Polsce traktowana jak prawdziwa choroba - dodaje Dawid Sołomianko, psycholog i psychoterapeuta.

Tymczasem migrenicy cierpią. Zwłaszcza migrena w ciąży jest dla kobiet dużym kłopotem. Co więc można zrobić, by zapobiec migrenie w ciąży?

Przeczytaj również, jak radzić sobie z bólem gardła w ciąży

Migrena w ciąży: zapobieganie

Migrenie w ciąży można próbować zapobiegać. Na pewno łatwiej zrobić wszystko, by nie dopuścić do pojawienia sie bólu, niż później go leczyć. Oto sposoby, które mogą okazać się skuteczne:

 • jedz produkty, które zawierają dużo magnezu, to właśnie ten pierwiastek odpowiada za ból napięciowy w naszych ciałach; magnez znajduje się w takich produktach jak: kakao, koper, banany, muesli, jeżyny, kasza gryczana, mąka razowa, botwina, fasola biała
 • jeśli chcesz uniknąć wystąpienia migreny w ciąży, pamiętaj o częstym uzupełnianiu płynów, najlepszy z nich to niegazowana woda z niską zawartością minerałów - do 500 mg pierwiastków na litr; gęste soki, kawa, herbata mogą przyspieszać ubywanie płynów z organizmu i je zagęszczać
 • spróbuj spać po 8-10 godzin dziennie, nawet krótka drzemka w środku dnia pomoże; jeśli nie uda ci się zasnąć, wystarczy poleżeć przez 10-15 minut
 • migrenie w ciąży możesz zapobiec, codziennie spacerując co najmniej przez pół godziny
 • spożywaj regularne posiłki - głód objawia się (między innymi) bólem głowy
 • spróbuj unikać stresujących sytuacji, nie przejmuj się szefem, uwagami innych

Jeśli migrenie w ciąży, oprócz wymiotów i nudności, towarzyszą: zaburzenia widzenia, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, drgawki, bezwład rąk i nóg, sztywność karku, zawroty głowy i uczucie ogromnego zmęczenia, większe niż zazwyczaj, koniecznie odwiedź lekarza. 

Sprawdź na forum mjakamama24.pl, jak radzą sobie inne mamy z migrenami

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Anna Stanisz
|

Kiedyś ktoś powiedział mi że na migrenę pomaga ocet zaśmiałam się słysząc to. Ale faktycznie dostałam okropnej migreny żadne leki nie pomagały wziełam wiec mały ręczniczek zamoczyłam go w miseczce z octem i taki okład położyłam na głowe po jakiś 5 a 10 minutach spałam jak dziecko a bólu już nie czułam. Zapach octu i ciepło ktore wytworzył okłam mnie uspał .Rewelacja migreny mam dość często i w domu zawsze zapas octu .Pomaga !!!

katrina54321
|

Najlepiej zainwestować w Cefaly. Migrena strasznie dokuczała mi właśnie w okresie ciąży, nie chciałam faszerować się lekami przeciwbólowymi więc zaczęłam używać tego urządzenia. Bardzo pomocna dla wszystkich migreników rzecz, polecam.