"Zwariowałam, czy jestem w ciąży?" Mamy wymieniają 6 najdziwniejszych objawów

2023-04-19 9:44

Jakie objawy kojarzą ci się z ciążą i porodem? Pewnie poranne mdłości, wielki brzuch, popękane brodawki… A co powiesz na tubalny głos, mleko pod pachami czy loki na prostych dotąd włosach? Oto dziwaczne objawy ciąży, o których pewnie nie słyszałaś, a które są częstsze, niż myślisz. Też tak masz?

Mleko pod pachą i śpiewanie basem. Najdziwniejsze rzeczy, które ciąża robi z twoim ciałem
Autor: Getty Images Mleko pod pachą i śpiewanie basem. Najdziwniejsze rzeczy, które ciąża robi z twoim ciałem

Wiele kobiet wstydzi się przyznać do objawów, które mają w okresie ciąży, bojąc się, że zostaną uznane za dziwaczki. Tymczasem wystarczy chwila spędzona na forum dla przyszłych mam i wszystko staje się jasne: nie jesteś mutantem ani dziwakiem, po prostu ciąża i poród robią z twoim ciałem nieprzewidywalne rzeczy. Jakie? Zobacz, o czym piszą mamy na grupach parentingowych i przyznaj się: też tak masz?

Spis treści

  1. Wzrok już nie ten...
  2. Tubalny głos
  3. Mleko spod pachy
  4. Nowa fryzura
  5. Nadal kopie...
  6. Smutek w czasie karmienia
Wszystko o testach ciążowych

Wzrok już nie ten...

"Miesiąc przed zajściem w ciążę dostałam skierowanie na nowe okulary. Nie miałam czasu jej wykupić, potem zrobiłam test, miałam wiecznie mdłości i po powrocie z pracy padałam jak kłoda na łóżko. Gdy wreszcie poszłam do okulisty, okazało się, że moja recepta nadaje się do kosza. Nie dlatego, że się przeterminowała, tylko dlatego, że widzę teraz dużo gorzej!". Anna, 27 lat

W czasie ciąży organizm pracuje inaczej, między innymi gromadzi więcej wody. Płyny są mu potrzebne do produkcji krwi dziecka czy do tworzenia zapasów, niezbędnych na czas porodu i pierwszych dni laktacji.

Jaki ma to związek ze wzrokiem? Badania pokazują, że gromadzenie wody ma miejsce w całym ciele, również w gałkach ocznych. To niewidoczne na zewnątrz zmiany, ale skutkujące tym, że zmienia się kształt i grubość rogówki. A to powoduje krótkowzroczność, która minie po porodzie. Dlatego nie warto robić sobie nowych okularów w czasie ciąży, tylko dopiero po jej zakończeniu.

Czytaj również: Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Tubalny głos

"Moja mama nie poznała mnie, gdy odebrałam telefon. Powiedziała, że zmienił mi się głos!" - Małgorzata, 32 lata

Tubalny głos to również zasługa gromadzenia się płynów w organizmie. Struny głosowe w okresie ciąży mogą być lekko obrzęknięte, co sprawia, że wydają inne dźwięki. Wiele kobiet zauważa, że w okresie oczekiwania na dziecko ich soprany zamieniły się w alty. Przyznała się do tego nawet Adele, która nagrywała piosenkę Skyfall, gdy była w ciąży. Musiała zmienić tonację, bo nie wyciągała wysokich tonów. Także Kristen Bell podkładająca głos Anny w anglojęzycznej wersji "Krainy Lodu" musiała dogrywać niektóre kwestie po porodzie, bo te z okresu jej ciąży brzmiały inaczej. 

Mleko spod pachy

"Przeczytałam artykuł o kobiecie, której mleko wypływało pachami. Przestraszyłam się i teraz każdego dnia oglądam się na wszystkie strony", Magda, 23 lata

To nie żart! Pierś składa się ze skupisk gruczołów produkujących mleko oraz tkanki tłuszczowej. Ale te same gruczoły mogą występować także pod pachami. Dodatkowe skupiska i tkanki mogą pozostać niezauważone, dopóki nie zaczną puchnąć pod koniec ciąży lub nie zacznie wypływać z nich mleko. Mamy radzą, aby takie zastoje rozmasowywać (są bolesne i uciążliwe), a lekarze sugerują czasem operacyjne usuniecie skupisk, zwłaszcza jeśli puchną i powodują dyskomfort. 

Nowa fryzura

"Odkąd zaszłam w ciążę, mam piękne kręcone włosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, podobno hormony sprawiają, że w tym czasie są bujniejsze, lśniące i grube. Dziwne jest to, że zawsze miałam proste włosy!" - Andżelika, 27 lat.

Powszechnie wiadomo, że w czasie ciąży włosy stają się grubsze i jest ich więcej (hormony sprawiają, że przestają wypadać na czas ciąży). Zdarza się też, że włosy zmieniają swoje właściwości - stają się kręcone, choć były sztywne i proste, lub odwrotnie. Tekstura włosów zależy od kształtu mieszków włosowych, które zmieniają się pod wpływem hormonów ciążowych. Niektóre kobiety zauważają, że po porodzie ich włosy stopniowo wracają do poprzedniego wyglądu, ale jest część mam, którym nowe fryzury pozostają na zawsze.

Nadal kopie...

"Urodziłam kilka miesięcy temu, a wciąż mam wrażenie, że moje dziecko kopie w brzuchu. Czy ja mam jakieś omamy?" Sylwia, 34 lata

To tzw. kopnięcia fantomowe. Istnieje kilka powodów, dla których kobiety odczuwają kopnięcia dziecka, mimo że ono już dawno się urodziło, a one nie są ponownie w ciąży. Przez kilka tygodni po porodzie takie wrażenie może dawać kurczenie się macicy. Ale po kilku miesiącach powód musi być inny: może to być kwestia rozciągania się w okresie ciąży receptorów nerwowych w brzuchu i macicy. Po ciąży, zanim wrócą do poprzednich rozmiarów, nadal reagują dając wrażenie kopnięć. Te dziwne odczucia mogą trwać nawet kilka lat.

Czytaj również: Jak ciąża wpływa na organizm kobiety?

Smutek w czasie karmienia

"Kiedy zaczynam karmić swoje dziecko, ledwo powstrzymuję łzy. Nie wynika to z bólu, tylko z jakiejś ogromnej fali smutku. Czy to depresja?" Beata, 30 lat

Nie, to dysforyczny odruch wyrzutu mleka, czyli D-MER. Ten dziwny stan wywołany nagłym wyrzutem oksytocyny, który powoduje zahamowanie wydzielania dopaminy, hormonu odpowiedzialnego za nastrój. Zwykle proces ten przebiega niezauważalnie dla karmiącej mamy, ale są kobiety, u których to nagłe wahanie hormonów wywołuje krótkotrwały, ale silny smutek. Na szczęście te uczucia zwykle znikają tak szybko, jak się pojawiły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza