Poradnik jak przetrwać CIĄŻĘ W ZIMIE

2014-01-25 7:00

Ciąża zimą to wyzwanie dla każdej przyszłej mamy. Zima to pora roku, którą lubią chyba tylko dzieci i amatorzy narciarstwa. Jak w ciąży przetrwać ten czas mrozów, zaśnieżonych chodników, tłocznych autobusów, pełnych kaszlących współpasażerów?

poradnik jak przetrwac ciaze w zimie
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Jak się ubierać zimą w ciąży?
  2. W ciąży dbaj o żołądek, zwłaszcza zimą
  3. Ciąża w zimie - dbaj o ruch, łap słońce i powietrze
  4. Jak się bronić przed obniżeniem nastroju?
  5. Ciąża w zimie - sposoby na rozgrzanie
  6. Ciąża w zimie - wysypiaj się
  7. Ciąża w zimie - zmniejszaj ryzyko infekcji

Zima w mieście to korki na ulicach, rozdeptana breja albo lód na chodnikach, przenikliwy ziąb, kaszlący ludzie w autobusach. Ciąża w zimie nam nic nie ułatwia. Dla ciebie to czas podwójnie trudny – choćby dlatego, że coraz ciężej ci się poruszać. Boisz się też, że mogłabyś złapać przeziębienie, a przecież każda infekcja to teraz nie tylko kłopot dla ciebie, ale i zagrożenie dla maluszka. No i ten brak światła – krótkie, pochmurne dni, wcześnie zapadające wieczory, które niekiedy wpędzają cię w ponury nastrój. Jak przetrwać zimową ciążę – bezpiecznie i w dobrej psychicznej kondycji?

Jak się ubierać zimą w ciąży?

Kiedy wychodzisz na dwór, bardzo ważne są solidne zimowe buty, nie tylko ciepłe, ale i wygodne. Brzuszek zmienił teraz twój środek ciężkości, co może utrudniać zachowanie równowagi. Zapomnij o kozakach na obcasie – to tortura dla kręgosłupa, a poza tym na śliskim chodniku łatwo możesz w nich przewrócić się albo skręcić nogę. Poza tym kozaczki z długą cholewką znacznie trudniej jest założyć i zdjąć – zwłaszcza jeśli masz już duży brzuszek. Najlepsze będą skórzane buty za kostkę, na solidnej gumowej podeszwie z bieżnikiem (w butach z plastikową podeszwą łatwo o poślizg). Najwygodniejsze będą zapinane na suwak lub rzepy, a nie wiązane na sznurowadła. Pamiętaj o rękawiczkach i szaliku, a także o czapce – przez głowę ucieka większość ciepła, które wydziela twoje ciało. Warto, by wierzchnie okrycie miało kaptur, który dodatkowo ochroni przed wiatrem i śniegiem. Kurtka lub płaszcz powinny być lekkie i łatwe do szybkiego rozpięcia (np. na zatrzaski), kiedy w autobusie albo sklepie zrobi ci się gorąco. Ważne jest, by unikać przegrzania – kiedy spocona wyjdziesz na mróz, przeziębienie gotowe. Ubieraj się na cebulkę: na bluzkę, pod kurtkę zakładaj bezrękawnik lub sweter. To pozwoli ci łatwiej regulować temperaturę ciała. W pracy trzymaj dyżurny ocieplacz: sweter albo ciepły szal – może się zdarzyć, że wysiądzie ogrzewanie. Kiedy czekasz na przystanku, nie stój bez ruchu – przechadzaj się, przytupuj, żeby nie zmarznąć.

W ciąży dbaj o żołądek, zwłaszcza zimą

Kiedy jest zimno, organizm potrzebuje większych dostaw energii. Trzymaj się podstawowej zasady, by nigdy nie wychodzić z domu bez śniadania! Jeśli rano jeszcze męczą cię mdłości, wypij chociaż kubek herbaty i zjedz kilka sucharków albo serek, a do pracy zabierz kanapki na drugie śniadanie. Staraj się jadać regularnie, nie robiąc między posiłkami przerw dłuższych niż 3–4 godziny. Zawsze też miej pod ręką zdrowe przekąski: batoniki musli, suszone owoce lub garść pestek słonecznika. W razie potrzeby szybko „podładujesz baterie” lub pokonasz atak mdłości, które często pojawiają się wtedy, kiedy jesteś głodna.

Ciąża w zimie - dbaj o ruch, łap słońce i powietrze

Wprawdzie z brzuszkiem trudniej ci się poruszać, nie zawsze też chce się wychodzić na dwór, kiedy pogoda jest pod psem. Nie pozwól jednak, by zima cię unieruchomiła. Każdy ładny dzień powinnaś wykorzystać na to, by zażyć trochę ruchu na powietrzu. Dotlenisz siebie i malca, przegonisz zimową chandrę, a twój organizm pod wpływem słońca wytworzy dawkę witaminy D, która jest wam obojgu teraz bardzo potrzebna (chroni przed odwapnieniem). Zimowe sporty – narty, jazda na łyżwach – są dla ciebie oczywiście niewskazane, ponieważ podczas jazdy łatwo o upadek, ale już np. nordic walking (w pierwszym trymestrze) czy zwyczajny spacer po lesie albo parku to znakomity relaks. Ruch na powietrzu nie tylko poprawi ci kondycję, lecz także wzmocni twoją odporność na zimno i infekcje. Polecamy także gimnastykę: zapisz się na zajęcia dla przyszłych mam albo ćwicz w domu sama lub z partnerem.

Dobrze wiedzieć

Jak się bronić przed obniżeniem nastroju?

Wyjeżdżajcie w weekendy za miasto; tam widać uroki zimy, a piękne widoki, słońce, cisza panująca w lesie i bliskość natury działają kojąco na psychikę. Także krótki urlop, przeznaczony na niedaleki wyjazd, dobrze ci zrobi. Podtrzymuj więzi rodzinne i towarzyskie. Serdeczny kontakt z ludźmi, których lubisz, podziała jak balsam na twoją duszę. A kiedy nagadasz się do syta z przyjaciółką, twoje obawy zbledną. Nie odmawiaj sobie małych przyjemności, które poprawią ci humor. Kup sobie jakiś drobiazg: pachnący płyn do kąpieli, ładne kolczyki, ciekawą książkę albo płytę, ulubiony smakołyk. Namów męża na wyjście do knajpki albo na leniwe popołudnie w domu.

Ciąża w zimie - sposoby na rozgrzanie

Niestety, może się zdarzyć, że zmarzniesz na dworze. Po powrocie do domu od razu zaaplikuj sobie dawkę ciepła: zjedz talerz gorącej zupy lub wypij kubek herbaty albo mleka z miodem, a nogi rozgrzej w misce z ciepłą wodą. Możesz też wziąć krótką (do 15 minut) kąpiel w ciepłej (nie gorącej – do 37oC) wodzie; po wyjściu z wanny opatul się ciepło albo od razu wskocz pod kołdrę.

Ciąża w zimie - wysypiaj się

Zimą organizm sygnalizuje, że potrzeba mu więcej snu. Zjawisko potęguje się w ciąży – ataki senności charakterystyczne są zwłaszcza dla I trymestru. Nie broń się przed tym. Pośpij dłużej w wolne dni. Pamiętaj jednak, że nie można wyspać się na zapas i nie zarywaj nocy – 8–9 godzin snu na dobę to dla ciebie absolutne minimum! Podczas snu organizm regeneruje się po wysiłku całego dnia. Jeśli możesz sobie pozwolić na popołudniową drzemkę, to świetnie. Wypoczęta, będziesz znacznie odporniejsza na infekcje. A kiedy poczujesz, że coś cię bierze, wypij kubek mleka z miodem i połóż się spać wcześniej – nazajutrz poczujesz się lepiej. Nie bez powodu nasze babki mawiały, że sen to najlepszy lekarz.

Ciąża w zimie - zmniejszaj ryzyko infekcji

Unikaj dużych skupisk ludzi. Umów się w pracy, jeśli to możliwe, że będziesz przychodziła nieco później, kiedy w autobusach i tramwajach jest mniejszy tłok. W sklepie, na poczcie, w urzędzie, w przychodni – unikaj osób kaszlących. Nie zawsze można odsunąć się od zaziębionych bliźnich, np. w zatłoczonym autobusie. Wtedy wyciągnij chusteczkę i zasłoń nią nos i usta. Po przyjściu do pracy i powrocie do domu natychmiast umyj ręce – zmniejszysz ryzyko infekcji.

miesięcznik "M jak mama"