Przepuklina pachwinowa w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie [WYWIAD z ginekologiem]

2015-09-29 16:06

U kobiet ciężarnych często diagnozuje się przepuklinę pachwinową, która choć nie może być zbagatelizowana, nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w łonie kobiety dziecka. Jak leczyć to schorzenie i czy wpływa ono na sposób rozwiązania ciąży wskazuje Andrzej Fugiel, ginekolog z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.

Przepuklina pachwinowa w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Przepuklina pachwinowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu.

 • Jaka jest przyczyna powstawania przepukliny pachwinowej w ciąży?
 • Przepuklina pachwinowa to stosunkowo częste schorzenie wikłające ciążę. Jej wystąpienie jest najczęściej związane z istnieniem w powłokach ciała miejsc o obniżonej oporności. Do najczęstszych typów przepuklin pojawiających się w tym okresie należą w kolejności: przepuklina pępkowa, przepuklina w bliźnie pooperacyjnej, a także udowa i pachwinowa.

  Najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest w takich przypadkach nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych przez powiększający się mięsień macicy, dlatego też prawdopodobieństwo jej wystąpienia narasta wraz z rozwojem ciąży. Do istotnych czynników ryzyka należą także: przewlekłe zaparcia spowodowane zarówno czynnikami hormonalnymi w ciąży, jak i niewłaściwą dietą, jak również schorzenia powodujące przewlekły kaszel – głównie choroby dróg oddechowych.

  Czytaj także: Przepuklina w ciąży: objawy i leczenie przepukliny w ciąży

 • Jak objawia się przepuklina pachwinowa?
 • Niepowikłana przepuklina pachwinowa w początkowym okresie może nie dawać żadnych objawów. Zwykle jednak pojawia się w takich przypadkach ucisk w okolicy krocza i pachwiny lub uczucie ciężkości, rzadziej ból.

 • Jakie leczenie wówczas się stosuje?
 • W każdym przypadku rozpoznania u ciężarnej przepukliny pachwinowej najważniejszym celem jest zapobieganie powikłaniom i nasileniu się objawów. Operacja przepukliny w trakcie ciąży jest bowiem ostatecznością. Dlatego też główny nacisk kładzie się na ograniczenie zbędnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów, profilaktykę zaparć i leczenie schorzeń powodujących przewlekły kaszel. Zalecany jest spoczynkowy tryb życia i właściwa dieta.

  W przypadkach pojawienia się dolegliwości bólowych należy unikać stosowania leków przeciwbólowych, które mogą maskować rozwijające się powikłania – takie jak uwięźnięcie przepukliny. Zalecane są zimne okłady i techniki relaksacyjne. Nie należy pod żadnym pozorem uciskać przepukliny, może to bowiem przyczynić się do powstania zatorowości z uwagi na zwiększoną w trakcie ciąży aktywność układu krzepnięcia.

  Czytaj także: Przepuklina oponowo-rdzeniowa: wady wrodzone u dzieci

 • Co w sytuacji, gdy operacja przepukliny pachwinowej jest konieczna?
 • W trakcie ciąży rutynowo nie operuje się przepukliny pachwinowej. Zabieg wykonuje się tylko w przypadkach, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnej. Taką sytuacją jest m.in. uwięźnięcie przepukliny, które bezpośrednio zagraża życiu matki, ponieważ wiąże się z bardzo dużym ryzykiem niedrożności jelit, a także niedokrwienia i martwicy.

  W sytuacjach, kiedy występuje konieczność wykonania operacji, należy pamiętać, iż operacja laparoskopowa jest niemożliwa w zaawansowanej ciąży z uwagi na wielkość ciężarnej macicy. O konieczności operacji w trakcie ciąży, jak i sposobie przeprowadzenia zabiegu decyduje zawsze ginekolog wspólnie z konsptującym pacjentkę chirurgiem.

  Czytaj także: Co o przepuklinie pachwinowej piszą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji

 • Czy przepuklina pachwinowa  u ciężarnej stanowi zagrożenie dla dziecka?
 • Pojawienie się przepukliny pachwinowej w trakcie ciąży nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Schorzenie to nie uruchamia bowiem żadnych patologicznych mechanizmów mogących wpływać na funkcję łożyska, prawidłowy rozwój płodu, czy mówiąc ogólnie jego dobrostan. Wystąpienie przepukliny pachwinowej w ciąży nie stanowi również bezwzględnego wskazania do zakończenia jej drogą cięcia cesarskiego. Należy jednak pamiętać, iż sytuacja powikłanej przepukliny pachwinowej - podobnie jak każda inna sytuacja, w której zagrożone jest zdrowie czy życie matki - będzie pośrednio stanowić zagrożenie również dla samego płodu.

 • Czy operacja przepukliny pachwinowej może być problemem w przypadku kolejnej ciąży?
 • Przebyta operacja przepukliny pachwinowej nie zwiększa w istotny sposób ryzyka dla przebiegu następującej po niej ciąży. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać wymienionych wyżej zaleceń odnośnie profilaktyki występowania przepuklin w ciąży.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza