RAK KOSMÓWKI a CIĄŻA. Dlaczego ciąża może wywołać nowotwór?

2014-10-22 11:38
Choroba, nowotwór, rak
Autor: thinkstockphotos.com Rak kosmówki to nowotwór złośliwy, ale dający duże szanse na wyleczenie.

Rak kosmówki to nowotwór, który wywołuje ciąża. W dodatku bardzo podstępny i złośliwy. Co prawda rak kosmówki występuje rzadko, ale warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność. Jak przebiega leczenie raka kosmówki?

Rak kosmówki (kosmówczak) to bardzo groźny nowotwór, tworzący przerzuty najczęściej do płuc, nerek i wątroby. Pojawia się zwykle u kobiet między 20. a 40. rokiem życia jako następstwo zaśniadu groniastego, poronienia, aborcji, ciąży pozamacicznej a nawet po prawidłowo przebiegającej ciąży.

Jak wygląda ciąża po leczeniu onkologicznym?

Rak kosmówki: przyczyny choroby

Raka kosmówki wywołuje hormon hCG, który pojawia się w organizmie tylko wtedy gdy kobieta jest w ciąży. Medycyna rejestrowała przypadki, w których świeżo upieczone mamy, cierpiąc na złe samopoczucie, bóle brzucha i mdłości, wykonywały test ciążowy i otrzymywały pozytywny wynik. Test wykrywał obecność hormonu hCG, ale ten niestety nie oznaczał ciąży, tylko raka kosmówki.

Kosmówczak pojawia się, gdy w układzie rozrodczym występują jakieś anomalie. Mogą one objawiać się ciążami zaśniadowymi, poronieniami czy nieprawidłowym rozwojem łożyska.

Co wywołuje białaczkę u niemowląt?

Rak kosmówki: objawy i rokowania

Rak kosmówki objawia się krwawieniami międzymiesiączkowymi, bólami brzucha, nudnościami, powiększeniem macicy, kaszlem połączonym z krwiopluciem i wysokim poziomem hCG. Bardzo szybko powoduje przerzuty do innych narządów, m.in. do wątroby, mózgu, nerek czy płuc.

Mimo wysokiej złośliwości, w przypadku raka kosmówki rokowania zwykle są dobre. Nowotwór ten bardzo dobrze reaguje na chemioterapię i przeważnie ona wystarcza do wyleczenia choroby. W niektórych przypadkach stosuje się również interwencje chirurgiczne.

Po chemioterapii rzadko kiedy rak kosmówki powraca. Nie oznacza on również, że kobieta w przyszłości nie będzie mogła mieć dzieci.

Rak kosmówki: jaką profilaktykę stosować?

Przede wszystkim obserwować organizm i regularnie wykonywać badania USG. Ważną rolę odgrywa również prawidłowa dieta, bogata w witaminę A i białko. Lekarze obserwują, że w Europie choroba ta występuje rzadziej niż w Azji - właśnie ze względu na inną dietę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza