Spanie w ciąży. Co zrobić, żeby się wyspać w ciąży?

2013-03-05 16:45

Spanie w ciąży nie zawsze jest łatwe. Bezsenność w ciąży to jedna z najpopularniejszych dolegliwości ciążowych nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży. To kłopotliwe, bo teraz jesteś bardziej zmęczona niż zwykle i potrzebujesz więcej odpoczynku. Poznaj sposoby, jak zdrowo wyspać się z brzuszkiem i zapewnić sobie bezpieczny sen w ciąży.

ciaza sen
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Jak wyspać się w ciąży?
 2. Co oznacza sen o ciąży? WIDEO
 3. Czy warto kupić poduszkę do spania w ciąży?
 4. Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Niestety w ciąży nie da rady wyspać się "na zapas" - to by było idealnie rozwiązanie, bo kiedy maleństwo pojawi się na świecie, byłybyśmy wpoczete, by móc się nim opiekować. Odkąd jesteś w ciąży, masz nowe przyzwyczajenia związane ze snem? To normalne. Teraz wszystko, co się dzieje w twoim życiu, podyktowane jest ciążą. Choć zwykle wiodłaś nocne życie, w 1. trymestrze ciąży możesz z powodu notorycznej senności kłaść się do łóżka jeszcze przed kolacją. Albo jeśli zwykle zasypiałaś po przyłożeniu głowy do poduszki, teraz możesz cierpieć na bezsenność przewracać się z boku na bok przez całą noc. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że wszystkiemu winne są hormony ciążowe, rosnący brzuszek i idące z tym w parze dolegliwości ciążowe, jak również niepokoje i lęki związane z macierzyństwem.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Jak wyspać się w ciąży?

Zobacz co ułatwi ci spokojny sen w ciąży - z małym i dużym brzuszkiem:

 • Poddawaj się senności. Zwalczenie popołudniowej drzemki, by być bardziej sennym wieczorem, może przynieść odwrotny skutek. W ciąży warto być czujną na potrzeby organizmu i zaspokajać je. To gwarantuje zdrowy rytm i spokój. Jeśli zaś zamiast położyć się na drzemkę, chwytasz na filiżankę z kawą, niepotrzebnie możesz zafundować sobie bezsenną noc.
 • Walcz z lękami. Nie ty jedna odczuwasz niepokoje związane z ciążą i narodzinami dziecka. Mogą one powodować bezsenność lub nagłe pobudki w ciągu nocy. O swoich troskach porozmawiaj z bliskimi - mężem, przyjaciółką lub mamą. Obawami związanymi ze zdrowiem podziel się z lekarzem. Kiedy będziesz spokojniejsza, łatwiej będzie ci spać;
 • Przyjmij odpowiednią pozycję do snu. Najlepsza i najzdrowsza jest na lewym boku. Połóż pod kolano jasiek, a pod kark płaską poduszkę. Pamiętaj, by w zaawansowanej ciąży nie spać na wznak, bo wtedy macica uciska naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi (zaburza też przepływ substancji odżywczych przez łożysko do dziecka) i utrudnia oddychanie.
 • Przed snem wypij uspokajający napój. Proponujemy herbatkę z melisą lub rumiankiem, jak również ciepłe mleko z miodem.
 • Zadbaj o odpowiednią dietę. Jedz kolację najpóźniej 2-3 godziny przed snem, by organizm nie był obciążony trawieniem, lecz wyciszył się i zrelaksował. Posiłek powinien być lekkostrawny. Staraj się nie pić za dużo, aby zminimalizować pobudki na wyjście do toalaty.
 • Zadbaj o komfortowe warunki w sypialni. Porządnie wywietrz pokój. Zasłoń okna, by nie docierało przez nie światło - w ciemności uwalnia się hormon odpowiedzialny za dobry sen - melatonina.
 • Wyłącz telefon. Zwłaszcza jeśli kładziesz się wczesnym wieczorem. Zrezygnuj także z trybu wibracji, bo on również może cię wybudzić z mocnego snu.
 • Miej niezbędne rzeczy przy łóżku. Jeśli w nocy lubisz sprawdzić godzinę lub bywasz spragniona, połóż zegarek oraz postaw szklankę z wodą tuż przy łóżku. Dzięki temu ewentualna pobudka w środku nocy będzie bardzo krótka, co pozwoli na szybkie ponowne zaśnięcie.

Co oznacza sen o ciąży? WIDEO

Czy warto kupić poduszkę do spania w ciąży?

Większość przyszłych mam narzeka na problemy ze spokojnym snem. Mimo wielu godzin snu każdego ranka czują się niewyspane. Warto zadbać, by nocny odpoczynek i sen w ciąży był jak najlepszy. Pomagają w tym poduszki do spania w ciąży. Opieranie się na poduszce czy poduszkach zmniejsza nacisk na główne naczynia krwionośne, dzięki czemu krew bez przeszkód dociera do łożyska i płodu. Warto zapewnić podparcie brzuchowi, głowie, ale i kończynom dolnym, wkładając poduszkę między kolana. Można oczywiście korzystać z kilku zwykłych małych poduszek jednocześnie, ale to rozwiązanie sprawdza się tylko w momencie zasypiania. W końcu trudno się spodziewać, że poduszki zostaną w swoich miejscach przez całą noc. Dlatego zdecydowanie wygodniejszą opcją jest zakupienie poduszki dla mam.

Przeczytaj również: Przyczyny bezsenności w ciąży

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza