Spanie w ciąży. Co zrobić, żeby się wyspać w ciąży?

2013-03-05 16:45

Spanie w ciąży nie zawsze jest łatwe. Bezsenność w ciąży to jedna z najpopularniejszych dolegliwości ciążowych nie tylko w pierwszym trymestrze ciąży. To kłopotliwe, bo teraz jesteś bardziej zmęczona niż zwykle i potrzebujesz więcej odpoczynku. Poznaj sposoby, jak zdrowo wyspać się z brzuszkiem i zapewnić sobie bezpieczny sen w ciąży.

ciaza sen
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Jak wyspać się w ciąży?
 2. Co oznacza sen o ciąży? WIDEO
 3. Czy warto kupić poduszkę do spania w ciąży?
 4. Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Niestety w ciąży nie da rady wyspać się "na zapas" - to by było idealnie rozwiązanie, bo kiedy maleństwo pojawi się na świecie, byłybyśmy wpoczete, by móc się nim opiekować. Odkąd jesteś w ciąży, masz nowe przyzwyczajenia związane ze snem? To normalne. Teraz wszystko, co się dzieje w twoim życiu, podyktowane jest ciążą. Choć zwykle wiodłaś nocne życie, w 1. trymestrze ciąży możesz z powodu notorycznej senności kłaść się do łóżka jeszcze przed kolacją. Albo jeśli zwykle zasypiałaś po przyłożeniu głowy do poduszki, teraz możesz cierpieć na bezsenność przewracać się z boku na bok przez całą noc. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że wszystkiemu winne są hormony ciążowe, rosnący brzuszek i idące z tym w parze dolegliwości ciążowe, jak również niepokoje i lęki związane z macierzyństwem.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Jak wyspać się w ciąży?

Zobacz co ułatwi ci spokojny sen w ciąży - z małym i dużym brzuszkiem:

 • Poddawaj się senności. Zwalczenie popołudniowej drzemki, by być bardziej sennym wieczorem, może przynieść odwrotny skutek. W ciąży warto być czujną na potrzeby organizmu i zaspokajać je. To gwarantuje zdrowy rytm i spokój. Jeśli zaś zamiast położyć się na drzemkę, chwytasz na filiżankę z kawą, niepotrzebnie możesz zafundować sobie bezsenną noc.
 • Walcz z lękami. Nie ty jedna odczuwasz niepokoje związane z ciążą i narodzinami dziecka. Mogą one powodować bezsenność lub nagłe pobudki w ciągu nocy. O swoich troskach porozmawiaj z bliskimi - mężem, przyjaciółką lub mamą. Obawami związanymi ze zdrowiem podziel się z lekarzem. Kiedy będziesz spokojniejsza, łatwiej będzie ci spać;
 • Przyjmij odpowiednią pozycję do snu. Najlepsza i najzdrowsza jest na lewym boku. Połóż pod kolano jasiek, a pod kark płaską poduszkę. Pamiętaj, by w zaawansowanej ciąży nie spać na wznak, bo wtedy macica uciska naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi (zaburza też przepływ substancji odżywczych przez łożysko do dziecka) i utrudnia oddychanie.
 • Przed snem wypij uspokajający napój. Proponujemy herbatkę z melisą lub rumiankiem, jak również ciepłe mleko z miodem.
 • Zadbaj o odpowiednią dietę. Jedz kolację najpóźniej 2-3 godziny przed snem, by organizm nie był obciążony trawieniem, lecz wyciszył się i zrelaksował. Posiłek powinien być lekkostrawny. Staraj się nie pić za dużo, aby zminimalizować pobudki na wyjście do toalaty.
 • Zadbaj o komfortowe warunki w sypialni. Porządnie wywietrz pokój. Zasłoń okna, by nie docierało przez nie światło - w ciemności uwalnia się hormon odpowiedzialny za dobry sen - melatonina.
 • Wyłącz telefon. Zwłaszcza jeśli kładziesz się wczesnym wieczorem. Zrezygnuj także z trybu wibracji, bo on również może cię wybudzić z mocnego snu.
 • Miej niezbędne rzeczy przy łóżku. Jeśli w nocy lubisz sprawdzić godzinę lub bywasz spragniona, połóż zegarek oraz postaw szklankę z wodą tuż przy łóżku. Dzięki temu ewentualna pobudka w środku nocy będzie bardzo krótka, co pozwoli na szybkie ponowne zaśnięcie.

Co oznacza sen o ciąży? WIDEO

Czy warto kupić poduszkę do spania w ciąży?

Większość przyszłych mam narzeka na problemy ze spokojnym snem. Mimo wielu godzin snu każdego ranka czują się niewyspane. Warto zadbać, by nocny odpoczynek i sen w ciąży był jak najlepszy. Pomagają w tym poduszki do spania w ciąży. Opieranie się na poduszce czy poduszkach zmniejsza nacisk na główne naczynia krwionośne, dzięki czemu krew bez przeszkód dociera do łożyska i płodu. Warto zapewnić podparcie brzuchowi, głowie, ale i kończynom dolnym, wkładając poduszkę między kolana. Można oczywiście korzystać z kilku zwykłych małych poduszek jednocześnie, ale to rozwiązanie sprawdza się tylko w momencie zasypiania. W końcu trudno się spodziewać, że poduszki zostaną w swoich miejscach przez całą noc. Dlatego zdecydowanie wygodniejszą opcją jest zakupienie poduszki dla mam.

Przeczytaj również: Przyczyny bezsenności w ciąży

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza