Tkliwe piersi: co pomoże złagodzić dolegliwości?

2015-04-27 17:32

Tkliwe piersi to jedna z dolegliwości ciążowych dokuczających w I trymestrze. Z bólem piersi podczas ciąży można sobie poradzić, stosując sprawdzone i polecane przez specjalistów sposoby.

Tkliwe piersi
Autor: thinkstockphotos.com Tkliwe piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży.

Spis treści

  1. Dlaczego piersi powiększają się w ciąży? Zobacz film
  2. Tkliwe piersi: dobry biustonosz oraz termoterapia przyniosą ulgę
  3. Tkliwe piersi: kosmetyki i zabiegi zmniejszą obrzęk
  4. Tkliwe piersi w ciąży: na początku ciąży lepiej ograniczyć leki

Tkliwe piersi są wrażliwe, mrowią, bolą przy najlżejszym dotyku. Biustonosz, który wcześniej był niewyczuwalny, teraz zaczyna drażnić i uciskać. U kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, taki dyskomfort pojawia się już na jej początku. Często to właśnie tkliwe piersi sygnalizują kobiecie, że warto zrobić test ciążowy. U większości tkliwość piersi mija w drugim trymestrze, bywa jednak, że towarzyszy przyszłej mamie aż do rozwiązania. W przypadku pań, które oczekują na kolejne dziecko, bywa inaczej – często na starcie ciąży piersi nie bolą, natomiast robią się tkliwe na finiszu, w trzecim trymestrze. Choć jest to dokuczliwe, ból i tkliwość piersi nie są groźne dla zdrowia.

Objawy te związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Pod wpływem hormonów gruczoły w piersiach zaczynają stopniowo się powiększać, przygotowując się do laktacji. Ten proces trwa dość długo i zazwyczaj zaczyna się już w pierwszych dniach ciąży. Tkanki przepełnione płynami ustrojowymi zaczynają uciskać i rozciągać włókna nerwowe, co powoduje nieprzyjemne odczucia. Na szczęście można je zmniejszyć. Skorzystaj z zaleceń ekspertów. 

Czytaj także: >> Objawy ciąży, czyli co cię czeka w błogosławionym stanie? >>

Dlaczego piersi powiększają się w ciąży? Zobacz film

Z czego wynika tkliwość piersi?

Tkliwe piersi: dobry biustonosz oraz termoterapia przyniosą ulgę

Paulina Buczniewska, położna Premium Medical, www.premium-medical.pl

W piersiach również odkłada się tkanka tłuszczowa, a im są one większe, tym dyskomfort bardziej uciążliwy. Dlatego warto nie dopuścić do nadmiernego przybierania na wadze, wyeliminować produkty zawierające dużo cukru, przekąski dostarczające pustych kalorii. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego biustonosza. Piersi będą się powiększały przez całą ciążę, jednak większy stanik nie spełni swojej roli. O pomoc w doborze biustonosza warto poprosić brafitterkę. Stanik powinien mieć szerokie ramiączka, a na wysokości brodawek sutkowych nie może mieć koronki ani szwów. Jeśli ból jest nie do wytrzymania, można go nakładać na noc, sutki nie będą ocierać się o piżamę. Dobrą metodą jest też termoterapia, czyli leczenie zimnem i ciepłem. Zimno zmniejsza obrzęk, a ciepło rozszerza kanaliki znajdujące się w piersiach, co również łagodzi ból. Termoterapię można stosować na różne sposoby. Mogą to być: okłady z pieluchy tetrowej czy kompresów żelowych, a także naprzemienne stosowanie zimna i ciepła. Można spróbować jednego i drugiego, by sprawdzić, która metoda przynosi tkliwym piersiom większą ulgę. Pomocne są również okłady z liści białej kapusty. Należy je roztłuc tłuczkiem, schłodzić w zamrażarce, a potem położyć na piersi na ok. 20 minut. 

Czytaj także: >> Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? >>

Tkliwe piersi: kosmetyki i zabiegi zmniejszą obrzęk

Monika Ostrowska, kosmetolog, Klinika Estomed, Józefów

By choć na pewien czas złagodzić uporczywy ból piersi i poczuć ulgę, warto dwa razy dziennie wmasować w skórę piersi kosmetyk o działaniu chłodzącym. Takie działanie mają niektóre preparaty przeznaczone do pielęgnacji biustu w trakcie ciąży. Jego nałożenie zmniejszy obrzęk i dyskomfort, a także nawilży skórę. Warto wybierać taki kosmetyk, który oprócz substancji chłodzących i pielęgnacyjnych zawiera składniki wzmacniające naczynia krwionośne i poprawiające sprężystość skóry – np. ekstrakt z bluszczu, skrzypu, kasztanowca, witaminy B, C i E czy kwas hialuronowy i wyciąg z przywrotnika. Wtedy z ich stosowania mamy dodatkową korzyść, bo działają one również przeciwrozstępowo. Skórę można natłuścić i nawilżyć również za pomocą innych kosmetyków, a nawet dobrej jakości oliwy z oliwek. Warto robić to delikatnie, zbyt intensywny masaż tkliwych piersi może nadmiernie je rozgrzać, co zwiększy dyskomfort i ból. Dobrym pomysłem jest naprzemienny prysznic ciepłą i chłodną wodą. Najlepiej, jeśli trwa ok. 5 minut, a natrysk jednym strumieniem wody trwa około pół minuty. Taki prysznic jest jednak wskazany tylko wtedy, kiedy ciąża nie jest zagrożona. W domu można też delikatnie wymasować piersi, robiąc im przy okazji łagodny peeling. Nie potrzeba do tego kosmetyków, wystarczy namoczyć przez chwilę w wodzie garść płatków owsianych, by zmiękły, a następnie umieścić je w gazie lub ligninie i powoli masować piersi ruchami okrężnymi, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Taki masaż ma nie tylko działanie łagodzące, ale też pielęgnacyjne, bo ułatwia składnikom zawartym w kremach wnikanie w głąb skóry. O bolące piersi można też zadbać w gabinecie kosmetycznym. Dla kobiet w ciąży przeznaczone są zabiegi wykorzystujące specjalne maski chłodzące na biust. Ważne, by był to zabieg dla przyszłych mam, bo wtedy zastosowane podczas zabiegu kosmetyki nie zawierają substancji mogących przenikać w głąb skóry. 

Tkliwe piersi w ciąży: na początku ciąży lepiej ograniczyć leki

dr n. med. Medard M. Lech, ginekolog, Grupa LUX MED

Tkliwość piersi, obok częstszego oddawania moczu i pobolewań w dole brzucha, to najczęstsze subiektywne objawy wczesnej ciąży. Wiadomo, dlaczego tak się dzieje: cały okres ciąży to przygotowywanie się organizmu matki do macierzyństwa i laktacji. W tym czasie gruczoł piersiowy podlega przemianom, które w efekcie umożliwiają wytworzenie odpowiedniej ilości pokarmu i zaspokojenie potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Jeżeli w początkach ciąży bolesność lub tkliwość piersi bardzo przybiera na sile, to w aptekach są preparaty dostępne bez recepty, które mogą być stosowane w takich przypadkach. Ale z drugiej strony, wczesna ciąża to okres, w którym chcielibyśmy do minimum ograniczyć stosowanie środków farmakologicznych. Inne godne polecenia metody to noszenie luźniejszych ubrań, a także ograniczenie soli w diecie. Dobrą informacją jest to, że tkliwe piersi przestają dokuczać wraz z upływem czasu i przeważnie już pod koniec drugiego miesiąca ciąży nie ma z tym problemów. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza