Uważaj, co jesz w ciąży! Twój maluszek może przypłacić to alergią

2022-03-11 13:21

Dieta w ciąży ma znaczenie. Badania pokazują, że to, co je przyszła mama, ma wpływ na ryzyko wystąpienia u dziecka astmy oraz alergii. Po jakie produkty warto sięgać?

Dieta ciężarnej to nie mit - programujesz w ten sposób zdrowie swojego dziecka
Autor: Getty images

Kiedy dowiadujesz się o ciąży, z pewnością z większą wagą komponujesz posiłki dbając o to, co ląduje na twoim talerzu. Zachcianki żywieniowe w ciąży nie ułatwiają ci jednak sprawy - często przyszłe mamy sięgają po produkty, których w normalnej sytuacji nie wzięłyby do ust. Dotyczy to chociażby niezdrowych przekąsek. 

Tymczasem okazuje się, że dieta w ciąży nie jest bez znaczenia dla zdrowia dziecka. Bardzo ważne w diecie ciężarnej są takie składniki jak jod, kwas foliowy, żelazo, cynk i wapń. Dieta uboga w te składniki może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej noworodka, martwych urodzeń czy zaburzeń w rozwoju u dziecka.

Czytaj także: Produkty zakazane w ciąży

Dieta w ciąży może być przyczyną alergii u dziecka

To, jak odżywia się przyszła mama w pewien sposób programuje zdrowie dziecka. Dzieje się to jeszcze w czasie życia płodowego, kiedy rozwijające się w macicy dziecko otrzymuje potrzebne składniki. Dawniej wskazywano m.in. na otyłość ciężarnej, jako istotny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u dziecka.

Obecnie dużo mówi się na temat wpływu sposobu odżywiania się ciężarnej na wystąpienie astmy oraz alergii u dziecka. 

Czego nie jeść w ciąży

Zdaniem ekspertów, dieta w ciąży powinna być dobrze zbilansowana. Należy sięgać po produkty, które zapewnią właściwą podaż cennych witamin. Suplementacja nie jest konieczna, o ile nie występują niedobory. W profilaktyce astmy u dziecka ogromną rolę spełnia witamina D - prawdopodobnie zbyt niski poziom witaminy D zwiększa ryzyko astmy u dziecka.

Zdaniem dr. Mohameda Rafique'a, zwiększone ryzyko alergii u dziecka wiąże się m.in. z cięciem cesarskim. 

Czytaj także: Alkohol w ciąży - fakty i mity

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza