"Jestem otyłą ciężarną". Możesz czuć się dobrze i wyglądać pięknie, ale to nadal ciąża podwyższonego ryzyka

2022-05-24 15:51

Ciąża u kobiet otyłych i z dużą nadwagą jest ciążą wysokiego ryzyka, która wymaga specyficznej opieki ze strony ginekologa położnika. Prowadzenie ciąży, tak by zwiększyć poziom bezpieczeństwa mamy i dziecka powinien jednak wiązać się także z delikatnym podejściem. Wiele kobiet wciąż narzeka na dyskryminację w gabinetach, właśnie ze względu na wagę.

otyłość w ciąży
Autor: Getty Images Jakie badania zrobić będąc otyłą ciężarną?

18% kobiet ciężarnych czuje się dyskryminowanych podczas wizyt u ginekologa z powodu wagi. Nie da się zaprzeczyć, że ciąża u kobiety z dużą nadwagą, a tymbardziej otyłej, to ciąża podwyższonego ryzyka.

Ginekolodzy w podejściu do otyłych ciężarnych powinni być delikatni, jednak pewnych rad muszą udzielić. Jakie są wskazania przy prowadzeniu ciąży z otyłością?

Czytaj: Przestańcie komentować nasze brzuchy i wygląd w ciąży

Spis treści

  1. Czy to już otyłość?
  2. Ciąża z otyłością - zalecenia na pierwszej wizycie
  3. Dlaczego ciąża u kobiet z otyłością to ciąża podwyższonego ryzyka?
  4. Otyłość ciężarnej, a badanie USG
  5. Wpływ otyłości mamy na poród
  6. Noworodek mamy z otyłością
Chirurgiczne leczenie otyłości

Czy to już otyłość?

Ginekolodzy zalecają, by kobieta przed zajściem w ciążę osiągnęła BMI poniżej 30. Współcześnie jednak, spora część ciężarnych ma nadwagę lub otyłość spowodowaną nie tylko złym stylem życia, co chorobami, takimi jak PCOS, Hashimoto, czy insulinooporność. Nie wszystkie podczas tych chorób cierpią także na bezpłodność. Jak pokazują badania, dopiero BMI powyżej 35 obniża płodność.

Aby dowiedzieć się, czy problemy z wagą, to już otyłość, warto obliczyć swoje BMI.

  • BMI po­wy­żej 30 - oty­łość I stop­nia,
  • BMI po­wy­żej 35 oty­łość II stop­nia,
  • BMI po­wy­żej 40 oty­łość III stop­nia.

Ciąża z otyłością - zalecenia na pierwszej wizycie

Otyła ciężarna powinna mieć wykonany szereg badań zaleconych już na samym początku ciąży. Najważniejsze z nich to:

Lekarze zalecają, też, i choć to może być bolesne, nie powinno nikogo zdziwić, by ciężarna z otyłością w ciąży nie przytyła, a nawet schudła. W zależności od ilości nadprogramowych kilogramów, najlepiej 7-8 kg. Każdy kilogram mniej ułatwia bowiem zarówno prowadzenie ciąży jak i sam poród.

Zalecana dzienna dawka kaloryczna dla ciężarnych z otyłością to ok. 2000 kcal.

Część lekarzy zaleca także zdwojoną ilość przyjmowanego kwasu foliowego - czyli zamiast 400 ug, nawet 800 ug na dobę. Ciężarnym z wysoką wagą, część lekarzy zaleca też przyjmowanie heparynyu, jako profilaktyki przeciwzakrzepowej. 

Przeczytaj: Przyszła mama czy kobieta z większym brzuchem: jak się zachować w niezręcznej sytuacji?

Dlaczego ciąża u kobiet z otyłością to ciąża podwyższonego ryzyka?

Niestety, otyłość podnosi ryzyko prawie wszystkich możliwych powikłań w ciąży:

By zminimalizować to ryzyko lekarze zalecają odpowiednią, wyjątkowo zdrową dietę, ruch i dobrze dobrane ćwiczenia fizyczne, a także odpowiednią suplementację. 

Otyłość ciężarnej, a badanie USG

Faktem jest, że nadwaga może utrudniać przeprowadzenie ciążowego USG i KTG. Głównie podczas tych badań ciężarne spotykają się z przykrościami od zirytowanych lekarzy, nie mogących prawidłowo przeprowadzić badania. 

Nie jest to jednak regułą. Wszystko zależy od poziomu otyłości i jej rodzaju. Przy otyłości brzusznej będzie zdecydowanie trudniej, niż u kobiet, u których dodatkowe kilogramy umiejscowiły się w innych obszarach.

Dowiedz się: Nadwaga w ciąży szkodzi tobie i dziecku

Warto zaznaczyć, że gnębienie psychiczne tych procedur nie ułatwi. Zamiast niego, kobiecie należy udzielić wsparcia i porady - zarówno dietetycznej jak i w kwestii dozwolonych ćwiczeń.

Wpływ otyłości mamy na poród

Z badań i obserwacji lekarzy wynika jasno, że poród kobiety otyłej jest dużo cięższy niż u kobiety z normalną wagą. W razie konieczności wykonania cesarskiego cięcia, będzie to zabieg związany z wiekszym ryzykiem powikłań. Lepiej więc, by ciężarna z dużą wagą rodziła siłami natury. 

Poród taki jest też wyzwaniem dla medyków z powodu większego ryzyka zakrzepicy i trudności w znieczulaniu do porodu

Noworodek mamy z otyłością

Otyłość mamy może, choć nie musi mieć wpływu na noworodka. Zdarzają się:

Przed tymi powikłaniami uchronić może staranna suplementacja i zdrowy styl życia. Warto też zaznaczyć, że każdy kilogram na minusie u otyłej przyszłej mamy zmniejsza ryzyko powikłań i ułatwia lekarzom prowadzenie ciąży.

Przeczytaj: Jak nie przybierać nadmiernie na wadze w ciąży?