Spis treści
- >> Czytaj także: Dobry lekarz, jak go znaleźć ?
- Lekarz prowadzący ciążę wykonuje wszystkie potrzebne badania
- Lekarz prowadzący ciążę jest dostępny dla pacjentki
- >> Pacjentka a KLAUZULA SUMIENIA: czego odmówi lekarz, który podpisał DEKLARACJĘ WIARY?
- Lekarz prowadzący ciążę nie lekceważy twoich wątpliwości i obaw
Ciążę możesz prowadzić u swojego dotychczasowego lekarza lub innego, np. poleconego przez koleżankę. Podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący ciążę – jeśli nie znał cię wcześniej – powinien przeprowadzić dokładny wywiad. To bardzo ważny element pracy każdego lekarza. Wywiad lekarski w przypadku pacjentki w ciąży nie powinien ograniczać się do pytań o przebyte choroby oraz daty pierwszej i ostatniej miesiączki. Podczas tej rozmowy – i kolejnych – ginekolog może dowiedzieć się także o sytuacji życiowej przyszłej mamy, np. jaki wykonuje zawód. Dzięki temu może jej zalecić dodatkowe badania czy szczepienia, gdy ma ona kontakty z wieloma osobami (zwłaszcza dziećmi lub ludźmi chorymi), bo jest wtedy bardziej narażona na pewne choroby i wirusy. Dobry lekarz powinien też wybadać, czy ciężarna nie ma skłonności do depresji lub alkoholu – i zaproponować pomoc.
>> Czytaj także: Dobry lekarz, jak go znaleźć ?
Lekarz prowadzący ciążę wykonuje wszystkie potrzebne badania
Głównym zadaniem lekarza prowadzącego ciążę jest czuwanie nad jej dobrym rozwojem, a więc ginekolog musi regularnie badać i obserwować pacjentkę, aby wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Oprócz badań ginekologicznych i USG, ginekolog powinien zlecać badania laboratoryjne – i to nie tylko te standardowewe, ale również zalecane (HIV, cytomegalia, hormony tarczycy), zwłaszcza jeśli pacjentka jest w grupie ryzyka. Jeśli masz więcej niż 35 lat, lekarz od razu powinien cię poinformować o możliwości wykonania badań w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie i wypisać skierowanie (nie można z nimi zwlekać!). Kalendarz badań ciążowych znajdziesz w internecie (wejdź na stronę www.mz.gov.pl/wwwmz/index?ma=016069 i kliknij w link „załącznik do rozporządzenia”), możesz więc sprawdzić, kiedy jakie badania powinny być zrobione i czy lekarz niczego nie pominął.
W przypadku, gdyby została u ciebie wykryta poważniejsza choroba (np. cukrzyca ciążowa, nadczynność czy niedoczynność tarczycy) lekarz prowadzący ciążę powinien wskazać ci specjalistę, który zajmie się jej leczeniem. A jeśli sam nie ma doświadczenia w prowadzeniu ciąż podwyższonego ryzyka – także wyspecjalizowanego w tym innego ginekologa.
Lekarz prowadzący ciążę jest dostępny dla pacjentki
W ciąży nie powinnaś czekać w poczekalni kilka godzin, tylko mieć wizytę umówioną na konkretny termin – to powinno być standardem nie tylko w prywatnych gabinetach, gdzie za wizytę się płaci. Idealnie byłoby, gdyby lekarz prowadzący ciążę był dostępny nie tylko w gabinecie, ale również przez telefon – w razie nagłej potrzeby (krwawienia, bolesność). Dlatego wielu ginekologów przyjmujących prywatnie daje pacjentkom swój numer telefonu, aby mogły zadzwonić w każdej chwili. To bardzo zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Niestety, w publicznych przychodniach raczej trudno na to liczyć (chociaż zawsze można spróbować i poprosić), ale dobry lekarz stara się tak poinformować pacjentkę, aby wiedziała, co ma robić i gdzie się zgłosić, gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.
>> Pacjentka a KLAUZULA SUMIENIA: czego odmówi lekarz, który podpisał DEKLARACJĘ WIARY?
Lekarz prowadzący ciążę nie lekceważy twoich wątpliwości i obaw
Kobieta w pierwszej ciąży zwykle ma sporo pytań, a jeszcze więcej obaw i wątpliwości. Lekarz nie powinien ich lekceważyć, tylko na nie odpowiedzieć, nawet jeśli uważa, że to drobiazgi niewarte zawracania głowy. Z niektórymi lekarzami jest taki problem, że są kompetentni, ale mało rozmowni. Tak nie powinno być – rolą lekarza jest także wyjaśniać i tłumaczyć. Ale czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej pozostać pod opieką dobrego profesjonalisty, nawet gdy nie poświęca na rozmowę tyle czasu, ile byś chciała. Ważne jest również, aby lekarz sposobem bycia budował atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. A jeszcze lepiej, jeśli potrafi cię pozytywnie nastroić do tego, co się z tobą dzieje teraz i co będzie się działo podczas porodu.
miesięcznik "M jak mama"