Przestańcie komentować nasze brzuchy i wygląd w ciąży

2022-02-01 15:30

"Jesteś w ciąży? Nie widać.", "Jeju jakaś ty wielka." - to tylko małe szpile wbijane w i tak rozchwiane hormonami samopoczucie ciężarnych. Częsty jest też typowy ciążowy body shaming. Nie tylko w internecie, jak było ze słynną pierwszą ciążą Kim Kardashian, nazywaną "pupiczną". Przyszłe mamy narzekają na dyskryminację nawet w gabinetach lekarskich.

ciąża plus size
Autor: Getty Images Stop z ciążowym body shamingiem

Ruch body positive wiele zmodyfikował w podejściu społeczeństwa do ciała. Samoakceptacja jest w modzie, a ocenianie i komentowanie innych zyskało nawet swoje anglojęzyczne miano, powtarzane na całym świecie - body shaming.

Wciąż jednak niewystarczająco wiele zmieniło się w tej kwestii jeśli chodzi o ciężarne. Tu, jakby nowoczesne reguły nie obowiązują. A kobieta, która nosi w sobie dziecko jest często narażana na wysłuchiwanie opinii otoczenia, jakby stała sie nagle dobrem wspólnym.

Bardzo szczupła mama bywa oskarżana, że głodzi siebie i dziecko. Ciężarne w większych rozmiarach narzekają, że są szykanowane w gabinetach ginekologicznych. Oprócz typowych obelg, są też takie, które wbijają szpile i dokładają cegiełkę do i tak rozchwianego hormonami samopoczucia. Kobieta z bardzo dużym brzuchem słyszy "jeju ale jesteś wielka", a taka z malutkim "ty w ogóle jesteś w ciaży, czy cię wzdęło?"

Spis treści

  1. Figura, a ciąża - nikogo nie powinno to obchodzić!
  2. Sposób dbania o siebie też podlega ocenie - niestety
  3. Ciężarne poniżane z powodu wagi na wizytach lekarskich?
  4. Ciąża z otyłością z punktu widzenia medycznego
  5. Normalizujmy ciała ciężarnych - zobacz galerię z Instagrama
Chirurgiczne leczenie otyłości

Figura, a ciąża - nikogo nie powinno to obchodzić!

8 lat temu, media na całym świecie śmiały się z ciąży określanej jako "pupiczna" u Kim Kardashian. Celebrytka, która słynie z okazałych pośladków miała w II trymestrze ciąży brzuch widoczny, ale mimo to mniejszy od pupy - stąd to określenie.

Musiało to mocno odbić się na niej samej, bo w kolejnej ciąży, zapewne za poradą stylisty, nosiła długie płaszcze, kimona, peleryny i marynarki, które zasłaniały jej pośladki. Pod spodem zaś zakładała obcisłe sukienki, które mocno podkreślały ciążowy brzuch.

Przeczytaj też: Nadwaga w ciąży szkodzi tobie i dziecku

Komentowanie ciażowych brzuchów na tym się nie kończy. Kobiety u których ciąża ułożyła się tak, że brzuszek jest niewielki spotykają się niekiedy z innego rodzaju komentarzami - "czy ona w ogóle jest w ciąży?", słyszą. Tak było w przypadku polskiej aktorki Moniki Mrozowskiej, której udało się ukryć trzecią ciążę do 6. miesiąca, bo jak sama komentowała złośliwości - dziecko "przykleiło się" do kręgosłupa

Sposób dbania o siebie też podlega ocenie - niestety

Oprócz komentowania figury i kształtu brzucha, na które nie mamy większego wpływu, powszechnie oceniany bywa także sposób dbania o siebie. Przyszłe mamy, które mają starannie ułożone fryzury, codziennie się malują słyszą - "Korzystaj, korzystaj - urodzi się dziecko, to nie będzie czasu".

Z kolei mamy, które stawiają w tych miesiącach na odpoczynek, włosy wiążą w kucyk i wskakują w dresy zwykły słyszeć groźby "Zadbaj o siebie kochana, ciąża to nie wymówka - facet też ma swoje potrzeby".

Nie da się tego określić inaczej niż mianem pasywnej agresji. Najgorzej jednak, gdy ciężarne oceniane są przez osoby, od których oczekiwałyby wsparcia i profesjonalizmu. A takich przypadków też nie brakuje. 

Ciężarne poniżane z powodu wagi na wizytach lekarskich?

Według badań, aż 18% kobiet w ciąży czuje się dyskryminowanych podczas wizyt u ginekologa z powodu wagi. Faktem jest, że ciąża u kobiety otyłej to ciąża podwyższonego ryzyka. Idealną sytuacją jest, gdy kobieta plus size przed zajściem w ciążę osiągnie BMI poniżej 30. W rzeczywistości jednak, spora część ciężarnych ma nadwagę lub otyłość, bo jak pokazują badania, dopiero BMI powyżej 35 obniża płodność. 

Czytaj: Przyszła mama czy kobieta z większym brzuchem: jak się zachować w niezręcznej sytuacji?

Co jednak, gdy problemy z wagą są spowodawane chorobami, takimi jak PCOS, Hashimoto, czy insulinooporność? Albo, gdy kobieta z nadwagą nie jest w stanie jej zrzucić i w którymś momencie życia zachodzi w ciążę?

Ciąża z otyłością z punktu widzenia medycznego

Zdecydowanie ciężarnej z otyłością lub nadwagą, należy się specjalny rodzaj opieki, taki który w maksymalny sposób zabezpieczy mamę i nienarodzone dziecko przed powikłaniami ciąży z nadwagą. Oprócz szeregu badań, które należy jej zapewnić, takich jak wykonanie testu obciążenia glukozą już na pierwszej wizycie, lekarze zobowiązani są także do traktowania kobiet z należytym szacunkiem.

Faktem jest, że nadwaga może utrudniać przeprowadzenie ciążowego USG i KTG. Gnębienie psychiczne jednak tych procedur nie ułatwi. Zamiast niego, kobiecie należy udzielić wsparcia i porady - zarówno dietetycznej jak i w kwestii dozwolonych ćwiczeń.

Dowiedz się: Jak nie przybierać nadmiernie na wadze w ciąży?

Warto zaznaczyć, że lekarze zalecają, by ciężarna z otyłością w ciąży nie przytyła, a nawet schudła - najlepiej 7-8 kg. Każdy kilogram mniej ułatwia bowiem zarówno prowadzenie ciąży jak i sam poród. Dzienna dawka kaloryczna dla takich ciężarnych to ok. 2000 kcal

Normalizujmy ciała ciężarnych - zobacz galerię z Instagrama

Ciężarne w rozmiarach mid-size (40-44), plus size, z szerokimi biodrami, albo z szerszą talią, która ukrywa ciążowy brzuch - warto pokazywać przyszłe mamy różnych typów figury. Umalowane mocno, lub wcale. W sukienkach, lub w dresach. Każda ma prawo czuć się komfortowo w ciąży i każda kocha swojego nienarodzonego maluszka. Nie wolno dokładać im zmartwień. Oto body positive w wersji ciążowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza