18% ciężarnych u ginekologa czuje się dyskryminowanych z powodu otyłości

2021-10-22 11:24

Instytut LB Medical we współpracy z Agencją Badawczą SW Research przeprowadził badanie „Znaczenie komunikacji w ochronie zdrowia dla samopoczucia pacjentek”. Nieco lepiej ciężarne pacjentki oceniły prywatną opiekę medyczną.

Wizyty w ciąży u ginekologa - jak oceniają je ciężarne?
Autor: Getty images Wizyty w ciąży u ginekologa - jak oceniają je ciężarne?

Pandemia to trudny czas dla kobiet w ciąży. Ograniczone możliwości wizyt u lekarza, które tylko wyjątkowo przewidują obecność partnera kobiety w gabinecie, często konieczność rodzenia bez wsparcia bliskiej osoby, lęk o zdrowie własne i noszonego pod sercem dziecka. Wątpliwości związane z tym, czy szczepić się przeciwko COVID-19 w ciąży dokładają kolejną cegiełkę do stresu ciężarnej.

Choć kobiety w większości przypadków mogą liczyć na psychiczne wsparcie bliskich, czy równie zaopiekowane czują się w kontakcie ze swoją położną lub ginekologiem? I czy poziom zadowolenia zależy od tego, czy ciąża prowadzona jest prywatnie, czy na NFZ?

Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Aż 18,2% ciężarnych u ginekologa doświadcza dyskryminacji

Jak ciężarne oceniają wizyty u ginekologa? Dość powiedzieć, że... raczej surowo. Aż 18,2% ankietowanych przyznało, że z powodu otyłości w ciąży, czuły się dyskryminowane w kontakcie z personelem medycznym.

Choć do lekarza przychodziły po konkretną poradę, wsparcie i zrozumienie (wysoka waga w ciąży także dla nich była przecież problemem!), w wielu przypadkach mogły liczyć na nieuprzejme komentarze:

„Kobiety w czasie ciąży i młode mamy są bardzo wrażliwe. Zmienia się ich ciało, zachodzą burzliwe zmiany hormonalne. Obecnie dodatkowym wyzwaniem jest pandemia, która przyniosła nowe lęki i nowe trudności. To są powody, dla których specjaliści podczas rozmowy ze swoimi pacjentkami, oczywiście nie tylko tymi ciężarnymi, ale właśnie w szczególności w rozmowie z przyszłymi mamami powinni być pełni empatii, zrozumienia i cierpliwości. Oprócz wiedzy medycznej kobiety oczekują od swoich lekarzy także wsparcia emocjonalnego. Przeraża fakt dyskryminacji – aż 18,2 proc. kobiet czują się dyskryminowane ze względu na otyłość, która pojawiła się w ciąży. Takie postawy dyskryminujące, zwłaszcza u lekarzy, specjalistów, pielęgniarek czy położnych, u osób, które są w pewnym stopniu autorytetami dla pacjentek, powinny być surowo traktowane.”

– mówi Anna Majda-Sandomierska, położna, doradca laktacyjny, właścicielka szkoły rodzenia.

Aż 40,9% kobiet stwierdziło, że od lekarza nie otrzymało wystarczającego wsparcia emocjonalnego podczas wizyty. Niemal co trzecia kobieta (31,8 proc.) powiedziała swoim bliskim, że personel medyczny nie traktował jej z szacunkiem i nie był przyjazny.

Źródło: Materiały prasowe Instytut LB Medical

Czy jesteś gotowa na poród?

Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza