Uroda w ciąży: pielęgnacja piersi w ciąży. Sposoby na piękny biust

2011-10-17 16:40

Ciąża wpływa na wygląd, rozmiar i jędrność piersi. Chcesz mieć po porodzie ładny biust? Zacznij dbać o piersi już w ciąży. Klucz do sukcesu to odpowiednia pielęgnacja piersi w ciąży, codzienny masaż piersi pod prysznicem i dobrze dobrany biustonosz. Dostosuj się do naszych porad, aby zachować ładny biust po ciąży, wystarczy kilka prostych zabiegów.

Jeśli nie chcesz karmić piersią
Autor: archiwum redakcji

Spis treści

  1. Piersi w ciąży: co się z nimi dzieje?
  2. Piersi w ciąży: one pierwsze dają znać o ciąży
  3. Dobry krem to podstawa pielęgnacji piersi w ciąży
  4. Masaż piersi w ciąży czyni cuda
  5. Piersi w ciąży: zabiegi w gabinecie

Pielęgnacja piersi w ciąży da ci szansę na zachowanie pięknego biustu po urodzeniu dziecka. Stosuj więc odpowiednie zabiegi i kosmetyki w ciąży.

Piersi w ciąży: co się z nimi dzieje?

Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej, naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz przewodów mlecznych. Ich kształt i wielkość są zaprogramowane genetycznie. U młodych kobiet piersi są jędrniejsze, bo tkanki gruczołowej jest więcej niż tłuszczowej. Z upływem lat opadają, tkanka gruczołowa przekształca się bowiem stopniowo w tkankę tłuszczową, która jest mniej spoista. Duży wpływ na ich wygląd ma również ciąża – pod wpływem hormonów piersi powiększają się, a siła ciążenia sprawia, że opadają, bo skóra nie jest w stanie ich utrzymać. Czy możesz mieć jakikolwiek wpływ na ten proces? Tak, bo wiele zależy od stanu skóry. Elastyczna i wypielęgnowana podtrzyma biust lepiej niż ta, w którą nigdy nie wcierano żadnego kremu.

Dobrze wiedzieć

Naturalna pielęgnacja piersi w ciążyBy poprawić kondycję skóry biustu, możesz 1–2 razy w tygodniu stosować odżywczą maseczkę z kulinarnych produktów. Ubij na sztywno pianę z dwóch białek, dodaj łyżkę miodu, wymieszaj i nałóż to na dekolt i piersi (omijając brodawki). Z maseczką poleż przed około 30 minut, a potem zmyj ją ciepłą wodą i delikatnie wklep krem do biustu.Codzienny masaż pod prysznicem nie tylko zapobiegnie rozstępom i uniesie piersi, ale sprawi też, że po porodzie szybko odzyskają one dawny wygląd.

Piersi w ciąży: one pierwsze dają znać o ciąży

Jeszcze zanim kupisz test ciążowy, możesz poznać, że jesteś w ciąży, bo zmiana  wyglądu piersi jest jednym z jej pierwszych widocznych objawów. Już w 5.– 8. tygodniu ciąży (licząc od zapłodnienia) ciemnieje otoczka wokół sutków, brodawki stają się tkliwe, a przez skórę prześwitują naczynia krwionośne. W 10. tygodniu ciąży piersi mogą stać się obrzmiałe i bolesne w dotyku. To wszystko za sprawą bardzo wysokiego poziomu estrogenów i progesteronu, które przygotowują piersi do wytwarzania pokarmu. Pod ich wpływem twój biust zaczyna się powiększać. Znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego rozrastają się i – tuż przed porodem albo zaraz po nim – zaczynają produkować mleko. W pierwszej połowie ciąży piersi mogą powiększyć się nawet o 1–3 rozmiary, a tempo ich wzrostu jest nieraz bardzo szybkie, co zwiększa ryzyko rozstępów.

Dobry krem to podstawa pielęgnacji piersi w ciąży

By piersi zachowały ładny kształt, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki do biustu uelastycznią, nawilżą i wzmocnią skórę, co zapobiegnie jego nadmiernemu opadaniu. Zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie krwi, napinające skórę i pobudzające produkcję kolagenu, odpowiadającego za sprężystość skóry. Podczas ciąży dozwolone są kremy i żele. Silne kuracje w ampułkach odłóż na czas po porodzie i zakończeniu karmienia. Kosmetyki warto stosować dwa razy dziennie już od pierwszego trymestru, bo nieprawdą jest, że ich składniki przenikają przez skórę i docierają do płodu. Większość preparatów do pielęgnacji biustu zapobiega powstawaniu rozstępów, ale jeśli twój krem nie należy do tej grupy, wcieraj go na zmianę z kremem przeciwrozstępowym (tym, którym smarujesz brzuch i uda) – jeden rano, drugi wieczorem. Do natłuszczania skóry piersi możesz też stosować oliwkę dla niemowląt. Kosmetyki nakładaj delikatnie, okrężnymi ruchami, od dołu ku górze; zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz do szyi i dalej w kierunku obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja pobudza wydzielanie się oksytocyny i może prowokować skurcze.

Masaż piersi w ciąży czyni cuda

Kosmetyki to jednak nie wszystko. Sporo możesz zdziałać, codziennie masując piersi pod prysznicem, na przemian ciepłą i chłodną wodą. Skóra wokół biustu lubi chłód – pod jego wpływem jest lepiej napięta, a mięśnie dookoła kurczą się, dzięki czemu piersi trochę się unoszą. Jak wykonać taki masaż? Piersi polewaj raz strumieniem ciepłej, a raz chłodnej wody (każdy po mniej więcej pół minuty), omijając brodawki. Masaż powinien trwać w sumie około pięciu minut. Doskonale pobudza krążenie, ale woda powinna mieć komfortową dla ciebie temperaturę – nie może być ani za zimna, ani zbyt ciepła.

Piersi w ciąży: zabiegi w gabinecie

W ciąży dozwolona jest również pielęgnacja piersi w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka zaproponuje ci zabieg pojędrniający skórę na bazie alg, mikroelementów albo wyciągów roślinnych. Godne polecenia są również maski chłodzące, które, zastygając na skórze (odczuwasz wtedy zimno), napinają ją i nawilżają. Przed zabiegiem koniecznie powiedz kosmetyczce, że spodziewasz się dziecka – wtedy dobierze ona odpowiedni program pielęgnacyjny (najlepiej z linii dla przyszłych mam), a nakładając maseczkę, ominie sutki. Na zabieg warto się wybrać, zwłaszcza jeśli piersi przed ciążą były większe niż rozmiar C, a teraz nadal rosną.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza