10 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-04 10:39

10 tydzień ciąży to okres, w którym trzeba wykonać określone badania, w tym USG. W tym czasie zarodek staje się płodem, który posiada już narządy, takie jak u dorosłego człowieka. Sprawdź, co się dzieje teraz z maluszkiem i jak wygląda twój brzuch w 10 tygodniu ciąży?

To czas, kiedy jesteś już pewna ciąży i ryzyko poronienia powoli mija. Mimo to nadal uważaj na siebie!

Spis treści:

Spis treści:

  1. Objawy fizyczne i psychiczne w 10 tygodniu ciąży
  2. Zalecenia na 10 tydzień ciąży
  3. Brzuch w 10 tygodniu ciąży – czy powinien być już widoczny?
  4. Badania i USG w 10 tygodniu ciąży
  5. Wielkość płodu i rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To 8 tydzień życia dziecka.

Objawy fizyczne i psychiczne w 10 tygodniu ciąży

W 10 tygodniu ciąży możesz nadal odczuwać mdłości i wymioty. Ale powinny one stopniowo słabnąć. Nie jesteś też już taka senna, a nadwrażliwość na zapachy zmniejsza się.

Nadal może ci dokuczać niestabilność nastrojów, płaczliwość. W 10 tygodniu ciąży dość uciążliwa może być również nieracjonalność i roztargnienie. Jednak często w tym czasie przychodzi też wewnętrzny spokój.

Zalecenia na 10 tydzień ciąży

Skoro masz mniejsze mdłości, dlatego zadbaj teraz szczególnie o prawidłową dietę w ciąży. Bardzo istotna dla twojego zdrowia, ale i dla rozwoju dziecka jest odpowiednia zawartość żelaza.

Jedz otręby pszenne, pestki dyni, jajka, chudą wołowinę, sardynki, fasolę, suszone morele. Łącz je z produktami zawierającymi witaminę C, ponieważ ułatwia ona przyswajanie żelaza.

Ewentualne niedobory żelaza (to one najczęściej są przyczyną słabszych wyników) pomoże ci wyrównać preparat witaminowo-mineralny dla kobiet w ciąży (czasem to ten sam, który już dostarcza ci kwasu foliowego, gdyż wieloskładnikowe preparaty zawierają też żelazo).

Czasem jednak potrzebny jest dodatkowy preparat, jednak o jego stosowaniu i dawkowaniu decyduje lekarz prowadzący.

W 10 tygodniu ciąży, podobnie jak przez cały 3. miesiąc ciąży lepiej zrezygnuj z podróży samolotem – zmiany ciśnienia mogą negatywnie wpłynąć na płód.

Czytaj:

Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Anemia w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Rozszerzone pod wpływem działania progesteronu naczynia krwionośne skutkują rozpulchnieniem i przekrwieniem dziąseł. Możesz mieć przez to tendencję do krwawień, a nawet rozwoju chorób przyzębia.

Zwiększa się także wydzielanie śliczny i obniża się jej pH, co sprawia, że środowisko jamy ustnej staje się bardziej kwaśne. Może to predysponować do rozwoju próchnicy.

Jak dbać o zęby w ciąży? Myj zęby po każdym posiłku i przed snem, ostrożnie czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.

Jeśli jadłaś bardzo kwaśny posiłek lub wymiotowałaś, popłucz najpierw jamę ustną ciepłą wodą i dopiero za kilkanaście minut umyj zęby. Jeśli dziąsła krwawią, płucz usta płynem dentystycznym o działaniu ściągającym i antybakteryjnym.

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie w ciąży. Choroby przyzębia i zębów mogą prowadzić do poważnych powikłań ciąży, między innymi porodu przedwczesnego.

Z tych powodów, na początku ciąży zalecana jest także konsultacja u stomatologa.

Brzuch w 10 tygodniu ciąży – czy powinien być już widoczny?

W 10 tygodniu ciąży twoja macica jest wielkości dużego grejpfruta. Pod koniec trzeciego miesiąca będzie wyczuwalna tuż nad kością łonową w dolnej części podbrzusza.

Możesz zauważyć już dalsze poszerzanie się talii. Jednak samego brzucha ciążowego jeszcze nie widać.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli przed ciążą miałaś słabsze mięśnie brzucha, to ciąża stanie się u widoczna szybciej niż u kobiety z umięśnionym brzuchem. To właśnie dlatego zazwyczaj szybciej widać drugą ciążę - mięśnie brzucha zostały rozciągnięte w czasie oczekiwania na pierwsze dziecko.

Czytaj:

Zmiany w ciąży - co zmienia się w Tobie oprócz brzucha?

Ile przytyć w ciąży? Poznaj prawidłowy przyrost wagi

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Badania i USG w 10 tygodniu ciąży

To ostatni dzwonek, żeby wykonać badania diagnostyczne i skonsultować się z lekarzem. Gdy zobaczysz ich wyniki, może się okazać, że twoja morfologię odbiega od typowych wskaźników dla kobiet. Nie przejmuj się tym, bo w ciąży wyniki badań są nieco inne.

Pod koniec 10 tygodnia ciąży wszystkie układy i narządy dziecka są już wykształcone w pierwotnej postaci. Jednak według standardów opieki okołoporodowej, badanie USG powinnaś wykonać dopiero za tydzień.

Sprawdź: Kalendarz badań USG w ciąży

Wielkość płodu i rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

Dziecko w 10 tygodniu ciąży waży już ok. 5 g i mierzy ponad 3–4 cm. Rośnie teraz błyskawicznie. W 10 tygodniu ciąży zarodek staje się płodem, co oznacza, że widać już, że to mały człowiek.

Zanikają błony, które dotychczas łączyły palce. Powieki urosły i skleiły się, więc dziecko wygląda, jakby spało. Wyraźnie widać już nos z nozdrzami i usta.

Zmienia się też ciało dziecka: malec ma już rozwinięte ramiona, z zaznaczonymi zgięciami łokcia, a dziecko zbliża rączki ku sobie. Może już ruszać nóżkami.

Są to jeszcze słabe i nieskoordynowane ruchy, więc mama jeszcze ich nie czuje. Im więcej płód będzie poruszać kończynami, tym szybciej wyrobi sobie mięśnie.

Serce dziecka bije z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Możesz odetchnąć – ryzyko powstania wad rozwojowych jest na tym etapie o wiele mniejsze niż na początku ciąży.

Czytaj:

Co dzieje się z dzieckiem w 11 tygodniu ciąży?

Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Chłopiec czy dziewczynka?

Niektórzy lekarze są w stanie określić płeć na podstawie... tętna dziecka. Twierdzą, że jeśli tętno dziecka wynosi powyżej 140 uderzeń na minutę - będzie dziewczynka. Jeśli poniżej - chłopczyk. Badania naukowe jednak nie potwierdzają tej teorii.

Czego nie powinnaś robić w 1. trymestrze ciąży? WIDEO

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Robię się ładniejsza(y) – moje oczy, które początkowo tworzyły się po obu stronach głowy (tak jak u ptaków), przemieściły się ku środkowi i teraz są po obu stronach nosa. Całe szczęście! Jak bym wyglądał(a) z oczami po bokach?! Lepiej nawet nie myśleć!

Poza tym mam powieki. Na razie zrośnięte – i takie pozostaną jeszcze bardzo długo. Ale co to za problem? Po co mi otwarte oczy, skoro i tak jest ciemno?

Pojawił się też zawiązek szyi, bo do tej pory głowa łączyła się bezpośrednio z tułowiem. Nareszcie będzie można podnieść głowę, bo tak żyć ciągle ze zgiętym karkiem – no przecież to nie jest postawa godna człowieka!

W ogóle wyglądam wreszcie jak człowiek. I nie nazywam się już zarodek, tylko płód. To taki wyższy stopień rozwoju, ale sama nazwa niezbyt ładna. Szkoda. Podobno łaciński odpowiednik tego terminu znaczy: maleństwo. I tego się trzymajmy.

Jestem Maleństwo. Ale z każdym dniem coraz większe. A rosnę błyskawicznie. Kończę 8 tygodni życia i mam już 4 cm (plus nóżki, oczywiście). Przez tydzień podwoiłam(em) swoją... no, wiecie co: „długość ciemieniowo-siedzeniową”. Co za okropna nazwa!

Od tej chwili można mnie już zważyć. Wcześniej przyrost masy ciała był tak mały, że nawet nie zwracano na to uwagi. A teraz, proszę – całe 5 gramów!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE