To ostatni moment na wizytę u lekarza. W 10. tygodniu ciąży odwiedź ginekologa i sprawdź, jak rozwija się dziecko

2023-09-29 13:55

10. tydzień ciąży to ostatni dzwonek na pierwsza wizytę u lekarza. Inaczej przepadnie ci becikowe. To również czas, w którym trzeba wykonać określone badania, w tym pierwsze USG, na którym ginekolog może zobaczyć już narządy wewnętrzne. Sprawdź, co się dzieje teraz z maluszkiem i jak wygląda twój brzuch w 10. tygodniu ciąży?

młoda kobieta na leżance rozmawia z lekarką

i

Autor: Getty images To ostatni moment na wizytę u lekarza. W 10. tygodniu ciąży odwiedź ginekologa i sprawdź, jak rozwija się dziecko

10. tydzień ciąży to ważny termin. Do tego czasu powinnaś zgłosić się do lekarza na potwierdzenie ciąży oraz na pobranie skierowań na pierwsze badania. Są ważne, bo chociaż każdego dnia czujesz się bardziej "w ciąży", a ryzyko poronienia powoli mija, to jednak kontrola zdrowia twojego i dziecka to podstawa. Zobacz, co się dzieje z twoim dzieckiem w brzuchu w 10. tygodniu ciąży i sprawdź, jakie objawy ciążowe możesz odczuwać?

Który to miesiąc ciąży?

10. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży. To 8. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 10. tydzień ciąży - rozwój dziecka 
  2. 10. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 10. tydzień ciąży - wygląd dziecka
  4. 10. tydzień ciąży - objawy
  5. 10. tydzień ciąży - brzuch, czy powinien być już widoczny?
Badania w 2. miesiącu ciąży

10. tydzień ciąży - rozwój dziecka 

Od tej pory dziecko rosnące w macicy nie jest już nazywane zarodkiem, ale płodem. Podobno łaciński odpowiednik tego terminu znaczy: maleństwo. Ruchy płodu są jeszcze słabe i nieskoordynowane, więc mama jeszcze ich nie czuje. Im więcej płód będzie poruszać kończynami, tym szybciej wyrobi sobie mięśnie.

Serce dziecka bije z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Możesz odetchnąć – ryzyko powstania wad rozwojowych jest na tym etapie o wiele mniejsze niż na początku ciąży.

Pod koniec 10. tygodnia ciąży wszystkie układy i narządy dziecka są już wykształcone w pierwotnej postaci. Jednak według standardów opieki okołoporodowej, badanie USG powinnaś wykonać dopiero za tydzień.

Niektórzy lekarze są w stanie określić płeć na podstawie... tętna dziecka. Twierdzą, że jeśli tętno dziecka wynosi powyżej 140 uderzeń na minutę - będzie dziewczynka. Jeśli poniżej - chłopczyk. Badania naukowe jednak nie potwierdzają tej teorii.

Czytaj również: Od czego zależy płeć dziecka: kiedy chłopiec, kiedy dziewczynka?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! "!

Polecamy kalkulatory - narzędzia przydatne w ciąży

Kalendarz badań USG w ciąży

10. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

10. tydzień ciąży - wygląd dziecka

Dziecko w 10. tygodniu ciąży rośnie teraz błyskawicznie - wcześniej przyrost masy ciała był tak mały, że nawet nie zwracano na to uwagi. A teraz waży już 5 gramów!

Zanikają błony, które dotychczas łączyły palce. Powieki urosły i skleiły się, więc dziecko wygląda, jakby spało. Wyraźnie widać już nos z nozdrzami i usta.

Zmienia się też ciało dziecka: malec ma już rozwinięte ramiona, z zaznaczonymi zgięciami łokcia, a dziecko zbliża rączki ku sobie. Może już ruszać nóżkami.

Jakiej wielkości jest dziecko w twoim brzuchu?
10 tydzien

Autor: Getty images

Dziecko w 10. tygodniu ciąży waży już ok. 5 g i mierzy ponad 3–4 cm. Rozmiarem przypomina daktyla.

10. tydzień ciąży - objawy

W 10. tygodniu ciąży możesz nadal odczuwać mdłości i wymioty. Ale powinny one stopniowo słabnąć. Nie jesteś też już taka senna, a nadwrażliwość na zapachy zmniejsza się.

Nadal może ci dokuczać niestabilność nastrojów, płaczliwość. W 10. tygodniu ciąży dość uciążliwa może być również nieracjonalność i roztargnienie. Jednak często w tym czasie przychodzi też wewnętrzny spokój.

Skoro masz mniejsze mdłości, dlatego zadbaj teraz szczególnie o prawidłową dietę w ciąży. Bardzo istotna dla twojego zdrowia, ale i dla rozwoju dziecka jest odpowiednia zawartość żelaza.

Jedz otręby pszenne, pestki dyni, jajka, chudą wołowinę, sardynki, fasolę, suszone morele. Łącz je z produktami zawierającymi witaminę C, ponieważ ułatwia ona przyswajanie żelaza.

Ewentualne niedobory żelaza (to one najczęściej są przyczyną słabszych wyników) pomoże ci wyrównać preparat witaminowo-mineralny dla kobiet w ciąży (czasem to ten sam, który już dostarcza ci kwasu foliowego, gdyż wieloskładnikowe preparaty zawierają też żelazo).

Czasem jednak potrzebny jest dodatkowy preparat, jednak o jego stosowaniu i dawkowaniu decyduje lekarz prowadzący.

Pamiętaj, że to ostatni dzwonek, żeby wykonać badania diagnostyczne i skonsultować się z lekarzem. Gdy zobaczysz ich wyniki, może się okazać, że twoja morfologię odbiega od typowych wskaźników dla kobiet. Nie przejmuj się tym, bo w ciąży wyniki badań są nieco inne.

W 10 tygodniu ciąży, podobnie jak przez cały 3. miesiąc ciąży lepiej zrezygnuj z podróży samolotem – zmiany ciśnienia mogą negatywnie wpłynąć na płód.

Czytaj również: Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Anemia w ciąży. Dowiedz się co to jest anemia i co powinnaś o niej wiedzieć

Zmiany w ciąży - co zmienia się w Tobie oprócz brzucha?

Ile przytyć w ciąży? Poznaj prawidłowy przyrost wagi

Warto wiedzieć

10. tydzień ciąży - brzuch, czy powinien być już widoczny?

W 10. tygodniu ciąży twoja macica jest wielkości dużego grejpfruta. Pod koniec trzeciego miesiąca będzie wyczuwalna tuż nad kością łonową w dolnej części podbrzusza. Możesz zauważyć już dalsze poszerzanie się talii. Jednak samego brzucha ciążowego jeszcze nie widać.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli przed ciążą miałaś słabsze mięśnie brzucha, to ciąża stanie się u widoczna szybciej niż u kobiety z umięśnionym brzuchem. To właśnie dlatego zazwyczaj szybciej widać drugą ciążę - mięśnie brzucha zostały rozciągnięte w czasie oczekiwania na pierwsze dziecko.

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Rozszerzone pod wpływem działania progesteronu naczynia krwionośne skutkują rozpulchnieniem i przekrwieniem dziąseł. Możesz mieć przez to tendencję do krwawień, a nawet rozwoju chorób przyzębia.

Zwiększa się także wydzielanie śliczny i obniża się jej pH, co sprawia, że środowisko jamy ustnej staje się bardziej kwaśne. Może to predysponować do rozwoju próchnicy.

Jak dbać o zęby w ciąży? Myj zęby po każdym posiłku i przed snem, ostrożnie czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.

Jeśli jadłaś bardzo kwaśny posiłek lub wymiotowałaś, popłucz najpierw jamę ustną ciepłą wodą i dopiero za kilkanaście minut umyj zęby. Jeśli dziąsła krwawią, płucz usta płynem dentystycznym o działaniu ściągającym i antybakteryjnym.

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowie w ciąży. Choroby przyzębia i zębów mogą prowadzić do poważnych powikłań ciąży, między innymi porodu przedwczesnego.

Z tych powodów, na początku ciąży zalecana jest także konsultacja u stomatologa.

Sprawdź swoją wiedzę o suplementach w ciąży
Pytanie 1 z 5
Lekarze zalecają przyjmowanie DHA przez ciężarne: