Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

2020-06-23 11:03 Katarzyna Hubicz
Sen niemowlaka
Autor: materiały prasowe Sen niemowlaka gwarantuje prawidłówy rozwój dziecka.

Szumisie to niezwykłe misie, dzięki którym rodzice zapomną o wielogodzinnym usypianiu dziecka. Wydając dźwięki, które towarzyszą dziecku w brzuchu mamy, natychmiast je uspokajają! Na czym dokładnie polega ich działanie i czym jest biały szum?

Szumiące zabawki to fenomen ostatnich lat. Choć podobne efekty daje użycie zwykłej suszarki lub nastawienie radia na pustą częstotliwość, a nawet uruchomienie którejś z „szumiących” aplikacji na telefon komórkowy, to jednak zabawki są dużo wygodniejsze.

A w dodatku niektóre z nich wyręczają w opiece rodzica, włączając się automatycznie, gdy malec zaczyna płakać. Wiele świeżo upieczonych mam nie wyobraża więc sobie bez nich opieki nad maluszkiem. Podpowiadamy, na czym polega działanie szumiących zabawek, czym się różnią i na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów.

Spis treści

  1. O co tyle szumu?
  2. Zabawki szumiące
  3. Zaawansowane technologicznie szumisie
  4. Z białym szumem lepiej nie przesadzać

O co tyle szumu?

Tak zwany biały szum to dźwięki, które wydają różne domowe sprzęty: suszarka do włosów, odkurzacz, oczyszczacz powietrza. Dorosłym nieraz trudno jest je znieść, ale dla noworodków i niemowląt mogą być dobrym „uspokajaczem”, przypominają dziecku bowiem to, co słyszało, będąc w brzuchu mamy – szum przepływającej krwi pępowinowej, odgłosy z jelit czy przytłumione przez wody płodowe dźwięki życia codziennego.

Działają kojąco, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, pomagają się wyciszyć przed snem, co potwierdzają zarówno obserwacje rodziców, jak i badania naukowe. W trakcie jednego z nich pracownicy Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie podzielili 40 niemowląt na dwie grupy.

Połowa dzieci spała z białym szumem w tle, a druga część – w ciszy. U tych pierwszych częstotliwość uderzeń serca w ciągu dwóch pierwszych minut spadła ze 180 do 110 uderzeń na minutę. Co więcej, po pięciu minutach badania z grupy noworodków poddanych działaniu białego szumu spało już 80 proc. maluchów, a w grupie cichej – 25 proc. 

Zabawki szumiące

Najprostsze – a zarazem najtańsze – szumiące zabawki wydają jeden rodzaj szumu, te nieco bardziej rozbudowane emitują ich kilka. W zależności od modelu może to być szum przypominający odgłosy suszarki, radia, odkurzacza, szum o niższych częstotliwościach (zwany również szumem różowym), odgłosy morskich fal, kropli deszczu czy szum naśladujący dźwięki dochodzące przez wody płodowe, łącznie z odgłosami bijącego serca przyszłej mamy. Niektóre takie zabawki mają wgrane również kołysanki, które stanowią miłe urozmaicenie.

Czytaj: Karuzela do łóżeczka - wybierz mądrze i znajdź najlepszą karuzelę dla swojego dziecka

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Zaawansowane technologicznie szumisie

Bardziej zaawansowane technologicznie są maskotki, które oprócz samego szumienia oferują również wiele funkcji dodatkowych lub udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich jest dla rodziców dużo bardziej komfortowe. Niektóre maskotki mają wbudowane lampki, mogące pełnić funkcję delikatnego nocnego światła (co sprawdza się np. w trakcie nocnych karmień).

Jedną z funkcji, na które warto zwrócić uwagę, jest sensor płaczu, który działa, gdy zabawka jest w stanie czuwania. Zamontowane w nim czujniki analizują dźwięki z otoczenia i jeśli wykryją coś, co przypomina płacz, od razu uruchamiają szum.

Najbardziej zaawansowane technicznie szumiące maskotki korzystają także z technologii bluetooth, dzięki której rodzic może zdalnie sterować zabawką za pomocą aplikacji w swoim telefonie – można wybrać tak rodzaj szumu, włączyć go lub wyłączyć, wyregulować poziom głośności, nastawić czas szumienia, uruchomić funkcję nasłuchu i sensor płaczu.

Dodatkowo niektóre zabawki wyposażone są w monitor snu dziecka, który wysyła na telefon rodzica komunikat, gdy malec się obudzi.

Czytaj: Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc? [Słuchaj ONLINE – przewiń w dół]

Niania elektroniczna - jaką elektroniczną nianię warto kupić? Ranking 2020

Fisher-Price Wydra Usypianka Przytulanka
Fisher-Price Wydra Usypianka Przytulanka

Autor: Ceneo

Ma miękki brzuszek, który rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu. Świeci delikatnym światełkiem, odtwarza też 30 minut muzyki i innych dźwięków – bicie serca, biały szum. Głośność dźwięków można regulować. Doceniamy to, że: zawiera elementy sensoryczne, dzięki czemu rozwija także zmysły dotyku, wzroku i słuchu. Cena: 129,90 zł.

Fisher-Price Żyrafka Przenośny Uspokajacz
Fisher-Price Żyrafka Przenośny Uspokajacz

Autor: Ceneo

Po włączeniu przez 20 minut odtwarza łagodną muzykę i dźwięki (do wyboru jest 10 melodii, odgłosy przyrody oraz szum). Są one tak dobrane, by pomóc wyciszyć malucha, a jednocześnie stymulują zmysł słuchu. Doceniamy to, że: dzięki specjalnemu zaczepowi można ją przymocować do wózka lub fotelika samochodowego. Cena: 69,90 zł.

Flow Amsterdam, Lisek
Flow Amsterdam, Lisek

Autor: Ceneo

Wyposażony w czujnik płaczu, który uaktywnia zabawkę, gdy tylko maluszek zakwili. Bardzo przyjemny w dotyku, emituje szum, a także dźwięk przypominający bicie serca oraz dwie kołysanki. Głośność dźwięków można regulować. Można również zaprogramować czas działania zabawki na 15, 30 lub 60 minut. Cena: 139 zł.

Mruumi, Króliczek
Mruumi, Króliczek

Autor: Ceneo

To jedyna przytulanka z białym szumem naśladującym naturalne mruczenie kota. Oprócz niego emituje również szum suszarki i bicie serca mamy. Wyposażona jest w czujnik płaczu, ma też możliwość regulacji głośności. Doceniamy to, że: zaprojektowano ją tak, aby służyła przez wiele lat – gdy dziecko wyrośnie już z okresu „szumienia”, mechanizm można wyjąć, a kieszonka staje się skrytką na skarby. Cena: 219 zł.

Smily Play, Smiluś
Smily Play, Smiluś

Autor: Ceneo


Bardzo przyjemny w dotyku, emituje cztery subtelne melodie oraz szumiące odgłosy natury, a także delikatne światełko. Ma regulację głośności. Może też służyć jako lampka nocna dla starszaka, który boi się ciemności (by włączyć światełko, wystarczy nacisnąć brzuszek – światełko wyłączy się automatycznie po około 3 minutach). Po wyjęciu mechanizmu zabawkę można uprać. Cena: 44 zł.

Sweet Dreams, Baranek
Sweet Dreams, Baranek

Autor: Ceneo

Odtwarza rzeczywiste nagranie z brzuszka mamy, a także dźwięk harfy, szum odkurzacza oraz padającego deszczu. Wyposażony w sensor smartCRY, który aktywuje się automatycznie, gdy dziecko zapłacze. Może grać non stop przez cztery godziny. Jego brzuszek świeci na różowo, co – jak twierdzi producent – również ma działanie uspokajające. Po wyjęciu mechanizmu zabawkę można uprać w pralce. Cena: 199 zł.

Whisbear, Szumiący Miś
Whisbear, Szumiący Miś

Autor: Ceneo

Szyty ręcznie, w łapkach ma magnesy, dzięki którym można go przyczepić do łóżka. Wyposażony w CrySensor, automatycznie reaguje na płacz, emitując szum suszarki. Po 40 minutach szumienia łagodnie się wycisza i przechodzi w tryb czuwania. Płacz budzącego się dziecka uruchamia szum na kolejne 20 minut. Dźwięki można też włączać i wyłączać ręcznie. Cena: 198 zł.

Moonie, Królik
Moonie, Królik

Autor: Ceneo

Szumiąca przytulanka z wbudowaną lampką. Emituje pięć uspokajających szumów: szum wód płodowych, wiatru, głębi oceanu, morza i deszczu. Wyposażona w czujnik płaczu i wypełniona kulkami sensorycznymi. Po wyjęciu mechanizmu można ją uprać. Doceniamy to, że: lampka umieszczona w brzuszku ma pięć poziomów natężenia światła i możliwość wyboru jednego z siedmiu dostępnych jego odcieni. Cena: 198 zł.

Ekspert radzi
Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, ekspertka marki Fisher Price
Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, ekspertka marki Fisher Price

Z białym szumem lepiej nie przesadzać

Jak każda czynność, która sprawia dziecku przyjemność, tak i wsłuchiwanie się w biały szum może – ale oczywiście nie musi – być dla  maluszka uzależniające. To jest tak jak ze smoczkiem: większość dzieci z jego używania odnosi korzyści, bo to pierwsza droga do samouspokajania, ale u części pojawia się uzależnienie i nie potrafią bez niego funkcjonować. Dokładnie tak samo jest ze wszystkimi karuzelkami ułatwiającymi zasypianie czy w szczególności z białym szumem.

Nie jestem zwolenniczką włączania źródła białego szumu za każdym razem, gdy chcemy dziecko uśpić. Niech nie będzie to czynność automatyczna: warto chwilę odczekać i włączyć zabawkę dopiero wtedy, gdy się okaże, że malec ma tego dnia jakieś problemy z zaśnięciem. A gdy już zaśnie, to spróbujmy wyłączyć zabawkę.

Najlepiej oczywiście poczekać z tym, aż pojawi się faza snu głębokiego: dziecko nie wierci się już niespokojnie, nie wzdycha, leży w bezruchu.

Pamiętajmy, że szum nie może być za głośny. Sprawą indywidualną jest to, przez ile czasu dziennie taki szum może towarzyszyć maluszkowi. Sporo zależy od dziecka, tego, ile drzemek ucina sobie w ciągu dnia i czy bez szumiącej zabawki jest w stanie zasnąć.

Należy tylko pamiętać, że samo to, że zabawka szumi przez, załóżmy, 30 minut, wcale nie oznacza, że ten limit trzeba wykorzystać. Jeśli dziecko wcześniej wydaje się uspokojone, można zabawkę wyjąć z łóżeczka i przenieść w inne miejsce. Nie należy jej wielokrotnie uruchamiać po to, by szum towarzyszył maluszkowi przez cały czas, kiedy śpi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE