Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: zdrowe i bezpieczne farby

2021-06-21 13:33

Farby do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Farba spełniająca ten warunek podczas nakładania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków. Jak jednak spośród stosu rozmaitych puszek wybrać tę najodpowiedniejszą?

Jakie wybrać farby do pokoi dzieci?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie wybrać farby do pokoju dziecka
  2. Farby odpowiednie dla alergików
  3. Farby winylowe, akrylowe, lateksowe - czym się od siebie różnią?

Jakie wybrać farby do pokoju dziecka

Przede wszystkim stosuj farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze spośród nich są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych – podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji. W tej grupie są również farby winylowe zawierające polichlorek winylu, a także lateksowe mające w składzie kauczuk.

Farby emulsyjne bardzo łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, nie schną zbyt długo. Mają też inną ważną zaletę: powłoki, które tworzą na ścianach, są paroprzepuszczalne. Znaczy to, że jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność powietrza, ściany absorbują parę wodną i oddają na zewnątrz (jeżeli wszystkie warstwy ściany są paroprzepuszczalne) albo akumulują ją w murze i oddają z powrotem do pomieszczenia, kiedy zmniejszy się w nim wilgotność.

Czytaj: Psychologia kolorów – wybierz idealny kolor do pokoju dziecka

Ta cecha pozwala zachować w mieszkaniu dobry mikroklimat. I co jest bardzo ważne – uniemożliwia powstawanie w nim pleśni i grzybów. Niezależnie od tego, że farby emulsyjne nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i raczej mają neutralny zapach, to jednak dla osób szczególnie wrażliwych może on być uciążliwy. Dlatego też pomalowane pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć.

Niektórzy producenci farb dodają do nich środki zapachowe i malowane pomieszczenia pachną przez jakiś czas jabłkami, jaśminem, lawendą. Warto jednak wiedzieć, że są to zapachy syntetyczne, które mogą drażnić lub nawet uczulać. Do farb zdrowych zaliczają się również:

  • dawniej powszechnie używane farby klejowe, w których spoiwem jest klej kostny (obecnie stosuje się ich wersję zmodyfikowaną, tzw. farby metacelpozowe)
  • oraz mineralne: farby wapienne (już prawie nieużywane), silikatowe (drogie i stosowane głównie do malowania elewacji) oraz cementowe (przeznaczone przede wszystkim do malowania betonu).

Uwaga! Jeśli pomieszczenie jest zakażone grzybami albo pleśnią, trzeba je dokładnie oczyścić, stosując specjalne preparaty, a ściany pomalować farbami z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Zdaniem eksperta

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze farb do pokoju dziecięcego?

Wybierając farby do malowania pokoju dziecka, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Organizm malucha jest bardziej wrażliwy niż osoby dorosłej, dlatego sięgajmy po produkty spełniające wymagania określone w tzw. normie zabawkowej PN-EN 71-3 oraz te, które mają minimalną zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Takie farby nie zawierają chemicznych rozcieńczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Mają też znacznie łagodniejszy zapach lub są niemal bezwonne. Kupując farbę do pokoju pociechy, warto sięgnąć po produkt odporny na szorowanie na mokro. Tworzy on na ścianie powłokę, z której wilgotną ściereczką usuniemy twórczość małych artystów, nie niszcząc warstwy farby. Aby uatrakcyjnić aranżację, fragment powierzchni można pokryć np. farbą magnetyczną. Na takiej ścianie – za pomocą magnesów – dziecko może stworzyć galerię własnych rysunków lub zdjęć, bez nieestetycznych śladów po taśmie klejącej czy pinezkach.

Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol

Farby odpowiednie dla alergików

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają substancji uczulających. W ich składzie nie ma rozpuszczalników ani amoniaku. Polecane są one szczególnie do malowania pokoi dziecięcych.

W Polsce farby bezpieczne dla alergików mają na opakowaniu informację o tym, że z pozytywnym wynikiem zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oraz logo tej organizacji. Niezależnie od tego można szukać farb opatrzonych znakiem Błękitnego Anioła, który na swoich wyrobach umieszczają producenci ze Skandynawii lub Niemiec. Innym ponadnarodowym znakiem jest Eco-Label (stylizowana margerytka). To alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych, jakie na swoich produktach umieszczają producenci krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Farby ze znakiem Eco-Label nie zawierają substancji toksycznych, rakotwórczych ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Czytaj: Dywan do pokoju alergika – jaki wybrać?

Farby winylowe, akrylowe, lateksowe - czym się od siebie różnią?

Można jednym rodzajem farb emulsyjnych pomalować całe mieszkanie. Jednak zazwyczaj musimy sięgnąć po ich kilka rodzajów. I tak:

  • winylowe – nadają się do pomieszczeń, w których rzadziej przebywamy, ponieważ pomalowane nimi ściany łatwo się brudzą; co prawda bez problemu się je myje, ale stosunkowo słabo przepuszczają parę wodną, zatem najlepiej sprawdzą się w dużym salonie, pokoju dziennym, gościnnym;
  • akrylowe – dość odporne na czynniki chemiczne, trwalsze niż winylowe i lepiej przepuszczające parę wodną - ich powłoki mogą pokrywać niewielkie rysy, więc farby te będą doskonałe do pomalowania ścian w korytarzu, kuchni i łazience, ale dobrze wentylowanej lub wyposażonej w okno;
  • lateksowe – na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej; nadają się więc na ściany łazienek, kuchni i innych tzw. pomieszczeń mokrych. Powłoki z farb lateksowych są odporne na szorowanie. Farby te rzadko uczulają, ale są dość drogie.

Czytaj: Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 pomysłów na ścianę tablicową dla dzieci

miesięcznik "Zdrowie"