Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: zdrowe i bezpieczne farby

2016-08-23 14:05 Anna Śmiałek
Jakie wybrać farby do pokoi dzieci?
Autor: Getty Images

Decydując o ostatecznym wykończeniu ścian, najdłużej zastanawiasz się nad tym jakie wybrać farby do pokoju dziecka. Tymczasem najważniejsze jest, by była ona bezpieczna dla zdrowia. Farba spełniająca ten warunek podczas nakładania i schnięcia nie wydziela szkodliwych związków. Jak spośród stosu rozmaitych puszek wybrać tę najodpowiedniejszą?

Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: nie tylko akrylowe

Przede wszystkim stosuj farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze spośród nich są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych – podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji. W tej grupie są również farby winylowe zawierające polichlorek winylu, a także lateksowe mające w składzie kauczuk. Farby emulsyjne bardzo łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, nie schną zbyt długo. Mają też inną ważną zaletę: powłoki, które tworzą na ścianach, są paroprzepuszczalne.

Znaczy to, że jeśli w pomieszczeniu jest duża wilgotność powietrza, ściany absorbują parę wodną i oddają na zewnątrz (jeżeli wszystkie warstwy ściany są paroprzepuszczalne) albo akumulują ją w murze i oddają z powrotem do pomieszczenia, kiedy zmniejszy się w nim wilgotność. Ta cecha pozwala zachować w mieszkaniu dobry mikroklimat. I co jest bardzo ważne – uniemożliwia powstawanie w nim pleśni i grzybów. Niezależnie od tego, że farby emulsyjne nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i raczej mają neutralny zapach, to jednak dla osób szczególnie wrażliwych może on być uciążliwy. Dlatego też pomalowane pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć. Niektórzy producenci farb dodają do nich środki zapachowe i malowane pomieszczenia pachną przez jakiś czas jabłkami, jaśminem, lawendą. Warto jednak wiedzieć, że są to zapachy syntetyczne, które mogą drażnić lub nawet uczulać. Do farb zdrowych zaliczają się również:

  • dawniej powszechnie używane farby klejowe, w których spoiwem jest klej kostny (obecnie stosuje się ich wersję zmodyfikowaną, tzw. farby metacelpozowe)
  • oraz mineralne: farby wapienne (już prawie nieużywane), silikatowe (drogie i stosowane głównie do malowania elewacji) oraz cementowe (przeznaczone przede wszystkim do malowania betonu).

Uwaga! Jeśli pomieszczenie jest zakażone grzybami albo pleśnią, trzeba je dokładnie oczyścić, stosując specjalne preparaty, a ściany pomalować farbami z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Zdaniem eksperta

Na co należy zwracać uwagę urządzając pokój dziecka?

Wybierając farby do pokoju dziecka, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Organizm malucha jest bardziej wrażliwy niż osoby dorosłej, dlatego sięgajmy po produkty, które mają minimalną zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Takie farby nie zawierają chemicznych rozcieńczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych.

Mają też znacznie łagodniejszy zapach lub są niemal bezwonne. Kupując farbę do pokoju pociechy, warto sięgnąć po produkt odporny na zmywanie. Tworzy on na ścianie powłokę, z której wilgotną ściereczką usuniemy twórczość małych artystów, nie niszcząc warstwy farby. Aby uatrakcyjnić aranżację, fragment powierzchni można pokryć np. farbą z brokatem, magnetyczno-tablicową lub odbić ciekawy wzór szablonu.

Dzięki temu dziecko może stworzyć prawdziwie własną przestrzeń, do której chętnie będzie wracać i zdrowo wypoczywać.

Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol

Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: dla dzieci i alergików

Niektórzy producenci mają w swojej ofercie farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają substancji uczulających. W ich składzie nie ma rozpuszczalników ani amoniaku. Polecane są one szczególnie do malowania pokoi dziecięcych. W Polsce farby bezpieczne dla alergików mają na opakowaniu informację o tym, że z pozytywnym wynikiem zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, oraz logo tej organizacji. Niezależnie od tego można szukać farb opatrzonych znakiem Błękitnego Anioła, który na swoich wyrobach umieszczają producenci ze Skandynawii lub Niemiec. Innym ponadnarodowym znakiem jest Eco-Label (stylizowana margerytka). To alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych, jakie na swoich produktach umieszczają producenci krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Farby ze znakiem Eco-Label nie zawierają substancji toksycznych, rakotwórczych ani innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: które do czego

Można jednym rodzajem farb emulsyjnych pomalować całe mieszkanie. Jednak zazwyczaj musimy sięgnąć po ich kilka rodzajów. I tak:

  • winylowe – nadają się do pomieszczeń, w których rzadziej przebywamy, ponieważ pomalowane nimi ściany łatwo się brudzą; co prawda bez problemu się je myje, ale stosunkowo słabo przepuszczają parę wodną, zatem najlepiej sprawdzą się w dużym salonie, pokoju dziennym, gościnnym;
  • akrylowe – dość odporne na czynniki chemiczne, trwalsze niż winylowe i lepiej przepuszczające parę wodną - ich powłoki mogą pokrywać niewielkie rysy, więc farby te będą doskonałe do pomalowania ścian w korytarzu, kuchni i łazience, ale dobrze wentylowanej lub wyposażonej w okno;
  • lateksowe – na powierzchni ścian tworzą powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej; nadają się więc na ściany łazienek, kuchni i innych tzw. pomieszczeń mokrych. Powłoki z farb lateksowych są odporne na szorowanie. Farby te rzadko uczulają, ale są dość drogie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Magda Ka
|

otóż to! tyle dookoła toksycznych substancji, ze trzeba czytać i szukać. Malo kto wam o tym powie, a taka prawda, ze dziecko potem jest narażone. super, ze są takie rozwiązania, musimy sami dbać o swoje zdrowie, bo nikt za nas i nasze dzieci tego nie zrobi,

Zosia Jastrzębska
|

ja już od dawna używam magnata i nie ryzykuje. szkodliwej chemii jest teraz pełno wszędzie , więc jak ma się wiedze, to nie warto dostarczac dziecku dodatkowej chemii do wdychania w pokoju

Ola Nowakowska
|

pierwsze słyszę o tym formaldehydzie, ale teraz juz na pewno wybiorę farbę , która pochłania to paskudztwo. dzieki ze o tym piszecie !

Julita Markowska
|

Tak dokladnie. Jest taka specjalna farba do sypialni i pokoju dziecięcego ale niestety nie pamietam teraz dokladnie nazwy. Wystarczy wpisac w Google i pewnie wyskoczy

Dżordżan
|

Pierwszy odruch to skupianie się na chemii. Tymczasem takim samym zagrożeniem, a kto wie, czy nie większym jest promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne. Warto poszukać w googlu farb ekranujących promieniowanie. Są takie i nie są drogie, a zapewne dla dzieci będzie to korzystne.