Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 pomysłów na ścianę tablicową dla dzieci

2021-06-07 15:36

Farba tablicowa w pokoju dziecka objawia niewiarygodny potencjał aranżacyjny i pozwala pokonać szereg wyzwań czy problemów funkcjonalnych. Jak wiele może mieć zastosowań? I jak ją efektownie wykorzystać? Odpowiedź w naszych aranżacjach.

Farba tablicowa
Autor: Getty images

Farba tablicowa – ta nazwa budzi dwa skojarzenia. Po pierwsze z kolorem szkolnej tablicy, czarnym lub ciemnozielonym. A po drugie z jej kształtem – prostokątnym. Farbę tablicową można jednak kupić od ręki w bogatej palecie kolorów tak ciemnych (intensywnych), jak i jasnych (delikatnych) albo zamówić w zupełnie dowolnym odcieniu. Pole, które w pokoju dziecka wypełnimy farbą tablicową, może, ale przecież nie musi być prostokątne.

Co więcej, warto pamiętać, że farby tablicowe doskonale nadają się do nakładania nie tylko na ściany w pokoju dziecka, ale także m.in. na meble czy dekoracyjne drobiazgi, zarówno nowe, jak i poddawane twórczej renowacji. Aby później dało się na nich wygodnie pisać kredą, warto jedynie zadbać o to, by powierzchnia malowana farbą tablicową była rzeczywiście gładka.

Czytaj również: Tapeta do pokoju chłopca: 10 pomysłów na pokój dziecka z tapetą

Pokój dziecięcy na poddaszu. 10 pomysłów na pokój dziecka na poddaszu: ZDJĘCIA

Pokój dla chłopca: 10 inspiracji z Instagrama

Spis treści

  1. Zalety farby tablicowej w pokoju dziecka
  2. Tablicówka w pokoju dziecka dla zabawy, kreatywności, edukacji
  3. Jak malować farbą tablicową w pokoju dziecka?
  4. Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 udanych aranżacji

Zalety farby tablicowej w pokoju dziecka

Farba tablicowa ma ogromnie wiele zalet, które w pokoju dziecka zyskują szczególne znaczenie – i to niezmienne mimo upływu lat, a wraz z nim dorastania syna czy córki.

Przede wszystkim jest zmywalna (ma podwyższoną odporność na szorowanie) i odporna na plamy. Do czyszczenia wykończonych nią powierzchni wystarczy wilgotna ściereczka, najlepiej z mikrowłókna (mikrofibry).

Dzięki temu farby tablicowe w różnych kolorach czy odcieniach doskonale służą również jako zabezpieczenie powierzchni szczególnie narażonych na zabrudzenie – takich jak drzwi do pokoju dziecka, ściana w wąskim przejściu czy nad łóżkiem, blat stolika, krzesła albo fronty szafy, komody czy regału.

Tablicówka w pokoju dziecka dla zabawy, kreatywności, edukacji

Dzięki swym wyjątkowym cechom użytkowym farba tablicowa rozwiązała wiele problemów, z którymi przez dekady mierzyli się rodzice. Każde dziecko w pewnym momencie ma potrzebę rysowania po ścianie. Teraz uwagę syna czy córki wystarczy skierować na konkretną ścianę, wykończoną farbą tablicową, aby oszczędzić sobie malowania salonu, sypialni czy przedpokoju.

Później ta sama ściana tablicowa będzie mogła posłużyć w edukacji dziecka – rysunki, symbole, a w końcu i napisy ułatwią poznawanie nazw, abstrakcyjnych pojęć, liczb. W kolejnych latach także zapamiętywanie słówek w językach obcych i ważnych dat, zresztą nie tylko z dziejów Polski i świata, także z historii rodziny i z… codziennego życia.

Tu także będzie można zapisać np. termin wizyty u lekarza albo datę klasówki czy egzaminu. Swój potencjał edukacyjny, twórczy, rekreacyjny i informacyjny ściana tablicowa zachowa przez cały okres edukacji syna czy córki, od przedszkola czy zerówki po studia wyższe.

Ściana, mebel czy inny element wyposażenia pokoju dziecka pokryty farbą tablicową jednocześnie zyska modny, efektowny walor. Tablicówka okazuje się więc dobrym sposobem na atrakcyjny wystrój – zwłaszcza w małym pokoju dziecka, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni.

Sama w sobie przecież wcale nie zabiera przestrzeni. W związku z tym ściana tablicowa jest też doskonałym pomysłem na zaaranżowanie ciasnej przestrzeni, np. muru tuż przy drzwiach, gdzie nie zmieściłby się żaden element przestrzenny.

Jak malować farbą tablicową w pokoju dziecka?

Malując farbą tablicową, podobnie jak w przypadku każdej innej farby należy się drobiazgowo stosować do zaleceń producenta, określających m.in. rekomendowany sposób przygotowania podłoża i nakładania preparatu, a także wymagany czas sezonowania gotowej powierzchni.

Większość dostępnych w sprzedaży farb tablicowych potrzebuje od 3 do 7 dni, aby stworzyć powłokę odporną na rysowanie kredą, a pełną twardość uzyskuje po ok. miesiącu. Terminów karencji trzeba dotrzymać, aby nie powstały trwałe uszkodzenia.

W trosce o zdrowie dziecka malowanie ścian farbą tablicową najlepiej przeprowadzić w ciepłej porze roku i przy otwartych oknach (ale nie w przeciągu i niekoniecznie w pełni lata – nie należy przekraczać maksymalnej temperatury powietrza w środowisku pracy, jaką zaleca producent). Po wykonaniu wymalowań pomieszczenie należy wietrzyć aż do zaniku zapachu.

Nocleg malucha w pierwszych dniach po malowaniu ścian w pokoju dziecka farbą tablicową warto przenieść do innego pomieszczenia. Z kolei drobniejsze elementy, np. meble, dobrze jest malować poza domem, a do mieszkania wnosić nie od razu po wyschnięciu, a po paru dniach wietrzenia.

Czytaj również: Dywan do pokoju chłopca: modne pomysły i inspiracje

Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

Naklejki na ścianę dla dzieci: 12 pomysłów na dekorację ścian pokoju dziecięcego

Warto kupić
lets shine1

Autor: Unicell

materiał partnera:

Let’s shine Primacol Decorative to farba dekoracyjna do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Po wyschnięciu tworzy odporną na szorowanie na mokro, matową powłokę, która mieni się niezliczoną ilością błyszczących drobinek.

Efekt dekoracyjny przypomina rozgwieżdżone nocą niebo, a jego intensywność wzrasta wraz z natężeniem źródła światła. Farba Let’s shine dostępna jest 32 niesamowitych kolorach, które doskonale sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym.

Ze względu na dużą różnorodność kolorystyczną, w farbach używane są dwa rodzaje brokatu: srebrny i złoty. Produkt spełnia wytyczne surowej normy EN 71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”.

Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 udanych aranżacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza