Naklejki na ścianę dla dzieci: 12 pomysłów na dekorację ścian pokoju dziecięcego

2019-06-03 14:47

Naklejki na ścianę pozwalają szybko i tanio odmienić wygląd pokoi dzieci. Zależnie od wzoru oraz rozmiaru udekorują wnętrze albo… przeniosą nas w dowolny moment w dziejach i dowolne miejsce we wszechświecie. Podsuwamy nowoczesne i efektowne sposoby na naklejki na ścianę do pokoju dziecięcego.

naklejki na ścianę
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Naklejki na ścianę dla dzieci – jakie są rodzaje?
  2. Pojedyncze naklejki czy całe zestawy?
  3. 12 pomysłów na dekorację pokoju dziecięcego 
  4. Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Naklejki na ścianę dla dzieci mają ogromny potencjał aranżacyjny. Aby jednak móc go wykorzystać, trzeba poznać dostępne rodzaje nalepek. A następnie warto poszukać inspiracji, oglądając zdjęcia prawdziwych aranżacji pokoi dziecięcych z naklejkami w roli głównej. Wszystko to w naszym artykule.

Naklejki na ścianę dla dzieci – jakie są rodzaje?

Naklejki na ścianę dla dzieci mogą się kojarzyć z relatywnie drobnymi (na ogół do ok. 25 cm wysokości) motywami dekoracyjnymi, przedstawiającymi np. postaci z ulubionych bajek, seriali czy gier. I takie oczywiście istnieją – są to wielobarwne grafiki drukowane na przezroczystej, białej lub kolorowej folii. Odpowiednio je komponując, można wzbogacić wystrój ściany albo wprowadzić efektowny akcent na meblu – w naszej galerii pokazujemy, jak to zrobić.

Ponieważ gust dziecka i jego sympatie szybko się zmieniają, warto jednak przewidzieć zawczasu potrzebę usunięcia takiej naklejki. Najprościej umieścić ją na powierzchni odpornej na alkohol, tak by po usunięciu nalepki móc zmyć resztki kleju.

Kilka lat temu rynek dodatków do wnętrz podbiły dużych rozmiarów (np. 70x100 cm) naklejki przeznaczone specjalnie na ściany. Producenci wycinają je z jednokolorowej folii samoprzylepnej, najczęściej matowej albo flokowanej – dzięki temu błyski światła na naklejce nie uwydatniają naturalnych nierówności ścian.

Czytaj:

Pokój skandynawski dla dziecka: jak go urządzić?

Wzrok niemowlaka a wystrój pokoju - GALERIA ZDJĘĆ

Pojedyncze naklejki czy całe zestawy?

Zwykle taką naklejkę z wybranym motywem albo grupą jednorodnych motywów (choćby ławicą gwiazd lub kluczem ptaków) aranżuje się pojedynczo – traktuje jako akcent w wystroju. Z tego rodzaju wielkoformatowych naklejek na ściany dla dzieci można jednak z powodzeniem komponować większe zespoły. Propozycja także w naszej galerii.

W ofercie wielu sklepów internetowych znajdziemy ponadto naklejki określane popularnie jako „dekoracje ścienne”. Pod tą nazwą kryją się powtarzalne drobne jednokolorowe motywy (np. kilkucentymetrowej wysokości figury geometryczne, symbole, sylwetki). Przeznaczone są do rozmieszczenia na ścianie w regularnym układzie naśladującym rzucik na tapecie. Również zastosowanie tego typu naklejek na ścianę dla dzieci pokazujemy na zdjęciach.

Czytaj: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

W ostatnim czasie zatarła się granica między takimi produktami jak naklejki na ścianę dla dzieci, tapety i fototapety. Coraz częściej bowiem zamiast gotowych propozycji o cechach określonych przez producenta wybieramy z nieprzebranej biblioteki motywów graficznych, następnie określamy skalę, wymiary arkusza, wreszcie podłoże. I właśnie dobór parametrów określa, czy ostatecznie mamy do czynienia z samoprzylepną tapetą lub fototapetą, czy też z mniejszą lub większą naklejką.

Czytaj: Tapeta do pokoju chłopca: 10 pomysłów na pokój dziecka z tapetą

12 pomysłów na dekorację pokoju dziecięcego 

Wypełnienie przestrzeni

Naklejki ze fantazyjnymi postaciami w pokoju dziewczynki przełamują i ożywiają konsekwentną geometrię, widoczną w formach i zdobieniach mebli, dekoracyjnych pasach malowanych na ścianach oraz w rytmie wąskich ścianek wyznaczających strefy funkcjonalne. Jednocześnie trzy sylwetki równoważą kompozycyjnie gęste wypełnienie sąsiedniej ściany, przy którym raziłaby pusta przestrzeń nad łóżkiem.

Jap
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz

Nie tylko na ścianie

Naklejki z motywami z „Gwiezdnych wojen” w dużej skali w pokoju pewnego chłopca wykorzystano, by w kosmiczny wystrój wnętrza wpisać także dość zwyczajną szafę ścienną. Warto zwrócić uwagę na świetny efekt, jaki dało przecięcie każdej naklejki na pół i zastosowanie trzech motywów. Jak widać, nie trzeba się bać zdecydowanych posunięć!

BRAWA ZA STRATEGIĘ
Autor: Mariusz Purta|_archiwum-murator

Akcent dekoracyjny

Trafnie dobrane naklejki na ściany to niekiedy gotowy wystrój! W bardzo małym pokoju dziecka na poddaszu celowo zastosowano biała farbę na ścianach, suficie, a nawet na meblach, aby zatrzeć kontury pomieszczenia i optycznie powiększyć pomieszczenie. Miła dla oka dekoracja w postaci dużego formatu naklejek z motywem kwiatów nie tylko nie koliduje z tym zamysłem, ale nawet wprowadza do wnętrza element perspektywy – wydaje się, że rośliny odsuwają jasną ścianę od widza.

SPOKOJ MARINY
Autor: Mariusz Purta|_archiwum-murator

Zabawny motyw

Znakomite efekty w pokoju dziecka mogą dać także naklejki foto, zwłaszcza gdy potraktujemy je z pewnym przymrużeniem oka. W prezentowanej aranżacji mały lokator zyskał niepowtarzalną możliwość spojrzenia w oczy żyrafie i kilku innym dzikim afrykańskim zwierzętom.

ZOO W WERSJI MINI
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

Jak plakat

Duża naklejka na ścianę to rozwiązanie odpowiednie i do pokoju małego dziecka, i większego, i nastolatka (a nawet studenta!). Wszystko zależy od wyboru motywu. A co się nie zmienia? Potencjał, jaki tego typu dekoracja ujawnia w szczupłych przestrzeniach, gdzie szkoda każdego centymetra, np. nad wyjątkowo wąskim blatem biurka. 

DIZAJN PO KAWALERSKU
Autor: _archiwum-murator

Kontrast kolorystyczny

Naklejki na ścianę dla dzieci intuicyjnie wyobrażamy sobie jako wielokolorowe grafiki albo intensywnej barwy motywy nakładane na jasne tło. Niezwykle plastyczne motywy daje jednak odwrócenie sytuacji – nałożenie np. białej naklejki na ciemne tło. W ten sposób łatwo wykreować wrażenie, że dekoracja ściany jest przestrzenna. 

MALY MANHATTAN
Autor: Konrad Kalbarczyk|_archiwum-murator

Wieloczęściowe kompozycje

Powściągliwość w stosowaniu naklejek na ścianę w pokoju dziecka jest często najlepszym pomysłem. Osoby z większym doświadczeniem czy po prostu wyczuciem plastycznym mogą jednak śmiało eksperymentować, np. tworząc z naklejek rozbudowane, wieloelementowe kompozycje – takie jak prezentowana dynamiczna aranżacja przypominająca modny mural. Aby nie popełnić błędu, przed przyklejeniem do ściany poszczególne motywy należy przymierzyć, wstępnie mocując np. kawałkami taśmy malarskiej.

150 LAT W JEDNYM DOMU
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz

Element całości

Kompozycja z wielkoformatowych naklejek na ściany może też stać się bazą dla aranżacji przestrzennej. Podobnie jak w pokoju dziecka widocznym na zdjęciu, warto wtedy postawić na delikatną kolorystykę tła, a mocniejsze barwy wprowadzać w postaci ruchomych elementów. Gdy się opatrzą, bez kłopotu wymieni się je na inne, dzięki czemu cała ściana zyska zupełnie inny wyraz. Przy wyrazistych kolorach naklejek albo ściany tego rodzaju odmiana nie byłaby możliwa. 

Pomysły jak z kapelusza
Autor: _archiwum-murator|Bernard Białorucki

Wzorki i kropki

W pokoju jednolicie pomalowanym farbą drobne naklejki pozwalają wyróżnić i uatrakcyjnić wybraną ścianę – w prosty sposób wykreować na niej efekt tapety. W prezentowanej aranżacji wykorzystano do tego eleganckie złote grochy w dość swobodnym układzie. Rezultat – znakomity!

ZLOTKO I KROPKA
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

Na jednej ścianie

Równie swobodnie rozrzucone na ścianie drobne motywy – tu błękitne kropelki deszczu – mogą stworzyć dekoracyjne tło dla wybranego mebla (nie tylko dla łóżeczka). Warto polecić tego typu rozwiązanie, bo naklejki na ścianę w pokoju dziecka na poddaszu pozwalają wyjątkowo łatwo nadać plastyczny wyraz tym fragmentom wnętrza, w których choćby z uwagi na wysokość pomieszczenia pod skosem trudno by prowadzić działania dekoratorskie jakiegokolwiek innego rodzaju.

MIETA Z LUKREM
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

Zamiast tapety

Tapetowy efekt uzyskany dzięki naklejkom na ścianę w pokoju dziecka można wykorzystać jako element bardziej złożonej kompozycji ściany. W prezentowanym wnętrzu modne chmurki w regularnym układzie zestawiono z sylwetką domku, wyklejonym cienką różową taśmą. Naklejki ozdoby też fronty prostej komody. Brawo i za kreatywność, i za konsekwencję.

TALENT W REKU
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

Drobne dekoracje

Zaprezentowaliśmy tu duże kompozycje z naklejek na ścianę dla dziecka. Nalepki w formie drobnych jednokolorowych motywów równie dobrze nadają się jednak i do niewielkich aranżacji, jak ta z deszczykiem padającym spod półeczki z obrazkami. W nowoczesnym pokoju dziecka mniej często znaczy więcej!

Mikołajek
Autor: Marcin Grabowiecki|_archiwum-murator
Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza