Tapeta do pokoju dziecka: 10 inspiracji z Instagrama

2019-04-16 13:43

Tapeta do pokoju dziecka to dobry pomysł, bo niewielkim kosztem pozwala dostosować wygląd pokoju do wieku i zainteresowań dziecka. Jaka powinna być tapeta do pokoju dziecka? Oto 10 inspiracji z Instagrama na dekorację ścian w pokoju dziecięcym.

tapeta główne
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Tapeta do pokoju dziecka
  2. Wybór tapety do pokoju dziecka
  3. Tapeta do pokoju dziecka - 10 inspiracji z Instagrama
  4. 1. Tapeta w całym pokoju
  5. 2. Tapeta na jednej ścianie
  6. 3. Tapeta do kolorowania
  7. 4. Fototapeta
  8. 5. Tapeta monochromatyczna
  9. 6. Tapeta 3D
  10. 7. Tapeta w paski
  11. 8. Tapeta z napisami
  12. 9. Tapeta pastelowa
  13. 10. Tapeta na suficie
  14. Jak urządzić pokój dziecięcy? Mamy kilka propozycji na dekoracje okienne. WIDEO
  15. Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Tapeta do pokoju dziecka

Tapeta w pokoju dziecka ma wiele zalet. Po pierwsze - chroni ściany przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem podczas zabawy. Po drugie - można ją dostosować do wystroju pokoju lub zainteresowań dziecka i zmieniać tak często, jak będzie przemijać moda. Sam sposób kładzenia tapety jest prosty i wymaga jedynie cierpliwości i dokładności. Nie ma tutaj brudzenia podłogi, przykrywania mebli i gładzenia ścian, jak to bywa przy malowaniu. To dość czysta robota, na dodatek tuż po położeniu tapety dziecko od razu może zamieszkać w swoim pokoju.

Różnorodność tapet jest ogromna. Poza milionami wzorów i tekstur, mamy rozróżnienie na materiały, z których są zrobione. Tapety można nawet dostosować do pomieszczenia – są specjalne tapety odporne na zmywanie, tapety wodoodporne, tapety, które można malować farbą, tapety samoprzylepne nie wymagające smarowania klejem. Wybór właściwej zależy więc od indywidualnych preferencji.

Czytaj: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

Wybór tapety do pokoju dziecka

Urządzając pokój dla dziecka, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. W przypadku tapet łatwo to sprawdzić. Istnieją specjalne tapety dedykowane pokojom dla dzieci. Charakteryzują się one tym, że są zrobione z materiału, który przepuszcza powietrze np. papieru. Tapeta do pokoju dziecka powinna posiadać atest potwierdzający jej bezpieczeństwo np. Państwowego Zakładu Higieny. Nie zaleca się stosowania w dziecięcych pokojach tapet winylowych. Dobrze, gdy wybrana tapeta ma wysoki stopień ścieralności i można ją zmywać – w pokoju dziecka to szczególnie przydatne.

Jeśli debiutujemy w roli kładących tapetę, najlepiej ułatwić sobie zadanie, wybierając tapetę nie wymagającą pasowania. Taka tapeta nie jest pocięta w miejscu wzoru i nie trzeba będzie dopasowywać do niej kolejnych pasków. Pamiętajmy, że kładąc tapetę wymagającą pasowania wzoru, trzeba zakupić więcej rolek niż wychodzi nam z wyliczeń, bo w tym przypadku mamy zwykle duże odpady.

Czytaj:

Lampa do pokoju dziecka - 10 inspiracji

Plakaty do pokoju dziecka: 10 inspiracji z Instagrama na plakaty i grafiki

Tapeta do pokoju dziecka - 10 inspiracji z Instagrama

1. Tapeta w całym pokoju

Kładzenie tapety w całym pomieszczeniu jest szczególnie korzystne, jeśli ściany pokoju wymagają gładzenia lub szpachlowania. Tapeta świetnie ukrywa mankamenty, szczególnie jeśli jest wzorzysta. To rozwiązanie jest więc ekonomiczne, bo oszczędzamy czas i pracę, a przy tym unikamy większego bałaganu. Wybierając tapetę na wszystkie ściany, kierujmy się umiarem. Zbyt pstrokata tapeta może wprowadzić chaos i niepokój, zbyt ciemna – optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Najlepiej więc w tym przypadku zdecydować się na subtelny wzór lub po prostu gładką tapetę o ciekawej strukturze. Jeśli zależy nam na wzorze, połączmy go z tapetą neutralną np. jedna ściana wzorzysta, pozostałe subtelne.

Tapeta 1
Autor: Instagram

2. Tapeta na jednej ścianie

Ta opcja jest najpopularniejszym wyborem. Kładzenie tapety na jednej ścianie to dobry pomysł, gdy tapeta ma spełniać jedynie funkcję dekoracyjnego akcentu w pokoju. Wybierając tapetę, należy się kierować prywatnymi gustami, bo tu nie ma ograniczeń. Najlepiej do tapetowania wybrać ścianę, która jest w pokoju dziecka najbardziej wyeksponowana i nie ma w niej otworów okiennych czy drzwiowych. Bardzo ładnie wygląda tapeta na ścianie, przy której stoi łóżko dziecka. W tym miejscu tapeta pełni również funkcję ochronną, bo stanowi zabezpieczenie przed wycieraniem ściany. Tapetę łatwiej zmyć niż gołą ścianę.

Tapeta 2
Autor: Instagram

3. Tapeta do kolorowania

Hitem jest ostatnio tapeta do kolorowania. Jest to papierowa tapeta z nadrukowanym wzorem lub rysunkiem, niewypełniona kolorem. To od dziecka zależy, jaki ostateczny wygląd zyska ściana z tapetą, bo będzie mogło samodzielnie ją pokolorować. Tapeta jest idealna dla maluchów, którym zdarza się malować po ścianach lub meblach – tu dostają prawdziwe pole do popisu. Dużym plusem jest także to, że taka tapeta jest niepowtarzalna. Dzieci mają ogromną frajdę, projektując w ten sposób swoją własną przestrzeń.

Czytaj: Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 pomysłów na ścianę tablicową dla dzieci

Tapeta 3
Autor: Instagram

4. Fototapeta

Niegdyś rządziły w salonach, dziś wracają z szeroką ofertą i stają się coraz bardziej pożądane w każdym pomieszczeniu w domu. Dzisiejsze fototapety to mistrzostwo realizmu. Naklejone na jedną ścianę, potrafią przenieść w zupełnie inne miejsce. Fototapeta w dziecięcym pokoju powinna być położona na całą ścianę i to tę najbardziej wyeksponowaną, czyli tam, gdzie nie ma mebli. Ze względu na duży wzór, nie zaleca się jej do małych pomieszczeń, bo może przytłaczać. Zaletą fototapet jest to, że są w jednym kawałku i nie trzeba ich pasować jak normalną tapetę. Na dodatek można zamówić sobie dowolny wymiar, dzięki czemu idealnie wpasuje się w każde pomieszczenie.

Tapeta 4
Autor: Instagram

5. Tapeta monochromatyczna

Bardzo popularne są obecnie również białe tapety z czarnymi wzorkami np. białe tło + czarne trójkąciki. Ten rodzaj tapet idealnie wpisuje się w styl skandynawski. Wystarczy połączyć je z białymi, prostymi meblami i pastelowymi dodatkami, by pokój dziecka zyskał designerski sznyt. Tapety monochromatyczne są bardzo uniwersalne – sprawdzą się zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca, niemowlęcia i nastolatka. Na dodatek szybko się nie nudzą. Wystarczy zmienić dodatki, by pokój zyskał nowy wygląd.

Tapeta 5
Autor: Instagram

6. Tapeta 3D

Wysokiej jakości nadruki pozwalają stworzyć na tapetach realistyczne obrazy. Tapeta 3D to kolejny hit. Dzięki głębi, jaką tworzy, powiększa każde pomieszczenie i na dodatek świetnie wygląda. Ten rodzaj tapety zwykle jest sprzedawany jako fototapeta, w jednym kawałku, drukowany na wymiar. Dzięki temu, każde dziecko może mieć w swoim pokoju drugi świat – mały piłkarz poczuje się jak na stadionie, mała księżniczka zamieszka w prawdziwym zamku, a mały miłośnik podwodnego świata poczuje się jak nurek w prawdziwym oceanie. Ile marzeń, tyle możliwości.

Zdjęcie 6
Autor: Instagram

7. Tapeta w paski

Pasy, paski, paseczki – to uniwersalny wzór i na dodatek bardzo przyjazny dla oka. Optycznie pasy pionowe podwyższają pomieszczenie, poziome – poszerzają. Pasy w pokoju dziecka mogą występować w różnych odsłonach – w jednym kolorze lub w całej ferii barw. Można postawić na pastelowe lub kontrastowe odcienie. Granatowe pasy nadadzą pokojowi stylu marynistycznego, szare – skandynawskiego. Pasy idealnie pasują do gładkich ścian, można też pokusić się o łączenie takiej tapety z innym wzorem – jeśli zadbamy o nawiązanie kolorystyczne między nimi.

Tapeta 7
Autor: Instagram

8. Tapeta z napisami

Ten rodzaj tapety idealnie sprawdzi się w pokoju dorastającego nastolatka. Treść napisów na tapecie można dobrać do charakteru dziecka np. może być to motto, którym się kieruje lub ulubiony cytat z piosenki. Tapety z napisami to młodzieńczy manifest na ścianie, a więc bardzo ważny symbol w pokoju nastolatka. Warto wykorzystać ten potencjał.

Tapeta 8
Autor: Instagram

9. Tapeta pastelowa

Stonowane kolory idealnie sprawdzają się w pokojach małych dzieci, które nie powinny być dodatkowo pobudzane. Pastelowe odcienie tapety pozwalają wyczarować typowe królestwo niemowlęcia – pełne światła, jasnych i pozytywnych barw, działające wyciszająco i uspokajająco. Obecnie modne są łączenia pasteli np. bladego różu z błękitem, mięty z szarościami. Do takiego pokoiku najlepiej wstawić jasne, białe meble i zapewnić pastelowe dodatki (tekstylia, dekoracje). W takim otoczeniu odpoczynek i spokój zapewnione.

Tapeta 9
Autor: Instagram

Czytaj:

Pokój dla braci: jak urządzić pokój dziecka i nastolatka?

Urządzanie pokoju dla dziecka: pokój dla niemowlaka: galeria zdjęć

10. Tapeta na suficie

W niektórych pomieszczeniach można pozwolić sobie na kładzenie tapety również na suficie. By dobrze to wyglądało, musi być spełnionych kilka warunków np. duże naświetlenie pomieszczenia (dużo słońca wpadającego przez okno), delikatny wzór tapety, nie za wysoki sufit, wytapetowana tylko jedna ściana. Dzięki temu, ściana zyskuje swoje przedłużenie a pokój wygląda niebanalnie. W takim układzie sprawdza się tapeta z pionowymi pasami, bo położona na suficie – oszukuje oko i powiększa pomieszczenie.

Tapeta 10
Autor: Instagram

Jak urządzić pokój dziecięcy? Mamy kilka propozycji na dekoracje okienne. WIDEO

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza