Bałagan w szafie? Pokaż dziecku ten trik, będzie składało ubrania jak profesjonalista

2024-02-26 13:30

Są rzeczy, których warto nauczyć dzieci - jedną z nich jest nauka składania ubrań. To nie tylko przykry obowiązek, ale i branie odpowiedzialności za swoje rzeczy oraz, jak się okazuje, ważna lekcja, która wpływa na jego rozwój. Sprawdź, jak błyskawicznie opanować tę cenną umiejętność.

Bałagan w szafie? Pokaż dziecku ten trik, będzie składało ubrania jak profesjonalista
Autor: Getty Images Bałagan w szafie? Pokaż dziecku ten trik, będzie składało ubrania jak profesjonalista

Porządek w szafie to coś, z czym problem mamy i my, dorośli. A powiększająca się sterta ubrań do złożenia, która rośnie z każdym kolejnym praniem, sprawia, że nie wcale nie mamy ochoty zabierać się za ich układanie. Trik, o którym przypomniano na Instagramie, sprawi, że dzieci nauczą się błyskawicznie składać ubrania i będą mogły wziąć odpowiedzialność za swoją część sterty.

Spis treści

  1. Składanie ubrań to łatwizna
  2. Co trzeba zrobić?
  3. Jak utrzymać porządek w szafie?
Obowiązki domowe

Składanie ubrań to łatwizna

Dorośli wykonują pewnie działania mechanicznie, nie zastanawiamy się, po prostu składamy ubrania. Dzieciom może być trudniej, nie zawsze są od razu odtworzyć ruchy, które sprawią, że dana rzecz będzie złożona "w kosteczkę". Chcesz nauczyć starszaka utrzymywać porządek w szafie? Maluch chce samodzielnie zajmować się swoimi ubraniami? Pomocny będzie sposób, o którym przypomniano na Instagramie. Odpowiednio przygotowany karton sprawi, że dziecko nauczy się składać koszulki i niedługo - jak sugeruje opis nagrania - stanie się to jego ulubioną aktywnością.

Co trzeba zrobić?

Potrzebujemy czterech kawałków kartonu - dwóch prostokątnych i dwóch kwadratowych, które musimy ze sobą skleić taśmą i odpowiednio ponumerować. Wszystko, co trzeba zrobić, aby złożyć koszulkę to położyć ją na kartonie oraz zamykać i otwierać poszczególne "klapki" we właściwej kolejności. Najpierw te boczne, a następnie dolną.

Trik opublikowano na profilu, na którym znajduje się wiele porad dotyczących wspierania rozwoju dziecka, nic dziwnego, że z tym tematem powiązano także składanie ubrań. Wskazano m.in. że obcowanie z różnymi materiałami wspiera integrację sensoryczną, śledzenie procesu krok po kroku uczy myślenia sekwencyjnego, to także trening skupienia i cierpliwości.

Jak utrzymać porządek w szafie?

Kluczem jest ułożenie ubrań tak, aby mieć do nich jak najlepszy dostęp - nie będziemy musieli wyrzucać wszystkiego z szafy, aby znaleźć rzecz, która jest nam w danej chwili potrzebna. To zdecydowanie sprzyja zachowaniu porządku.

Pomóc mogą różnego rodzaju pojemniki, w których posegregujmy ubrania na różne kategorie (możemy wykorzystać zarówno te specjalnie do tego przeznaczone, jak i np. kartony po butach). Szukając np. T-shirtu, dziecko będzie wiedziało, który pojemnik musi wyjąć. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno na półkach w szafie, jak i w szufladzie komody. Ubrania możemy złożyć standardowo lub je zrolować - ważne, aby dziecko miało świadomość, co gdzie się znajduje, a chcąc wyjąć konkretną rzecz nie musiało rozwalać pozostałych.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie i utrzymywać porządek?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza