Ekspresowy nawóz do anturium. Dodaj go do wody, a będzie rosło jak szalone

2024-01-18 14:09

Ma wyjątkowe kwiaty o nietypowym kształcie i nazywana jest „kwiatem ognistym” lub „kwiatem flamingów”. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Aby kwitła przez cały rok, wymaga odrobinę troski. Wystarczy przygotować domowy nawóz, a będzie cieszyć oczy bujnymi, sercowatymi liśćmi i wieloma kwiatami.

Ekspresowy nawóz do anturium. Dodaj go do wody, a będzie rosło jak szalone
Autor: Getty Images Ekspresowy nawóz do anturium. Dodaj go do wody, a będzie rosło jak szalone

Anturium znane również pod nazwą „kwiat flamingów” lub „kwiat ogoniasty” to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Charakterystyczne są u anturium nie tylko wyjątkowe kwiaty o nietypowym kształcie, ale także sercowate liście.

Chcąc cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem anturium, a także podziwiać nieziemskie kwiaty przez cały rok, należy prawidłowo dbać o tę roślinę. Na pewno niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji. Warto także zastosować domowy nawóz do anturium, który dostarczy roślinie niezbędnych składników odżywczych. W tym celu wystarczy do wody dodać tylko ten jeden składnik.

Zobacz także: Postaw go na oknie, a przyniesie domownikom szczęście i pieniądze. Banalnie prosty w uprawie

Spis treści

  1. Kwiat anturium – „kwitnący ogon”
  2. Anturium – czy anturium jest trujące?
  3. Anturium – stanowisko i ziemia
  4. Czym podlewać anturium, aby kwitło?
  5. Jak dbać o anturium w domu?
Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Kwiat anturium – „kwitnący ogon”

Anturium to roślina, którą z powodzeniem możemy uprawiać w domu lub w mieszkaniu. Nazwa tej wyjątkowej rośliny doniczkowej wywodzi się z greckiego i oznacza „kwitnący ogon”. W Polsce kwiat ten często jest kojarzony z kitą.

Anturium dostępne jest w kilku odmianach kolorystycznych. Choć najpopularniejsza jest ta o czerwonych kwiatach, to do wyboru są także odmiany o kwiatach białych, różowych, a nawet fioletowych.

Anturium – czy anturium jest trujące?

Miłośnicy egzotycznych i oryginalnych roślin powinni wiedzieć, że anturium należy do roślin trujących. Mając w domu dzieci, warto o tym pamiętać i ustawić roślinę poza zasięgiem ciekawskich rączek. Anturium to z pewnością roślina, która nie powinna znaleźć się w dziecięcym pokoju.

Każda część anturium jest trująca – zarówno liście, jak i kwiaty. Należy unikać więc kontaktu rośliny z oczami, nosem i ustami. Przesadzanie rośliny powinno odbywać się w rękawiczkach.

Anturium – stanowisko i ziemia

Chcąc cieszyć się zdrowymi i pięknymi kwiatami, należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i ziemię. Anturium najlepiej czuje się w miejscu, gdzie światło będzie rozproszone, powietrze jest wilgotne, a temperatura w ciągu dnia wynosi około 20-25 stopni Celsjusza.

Anturium ustawione na parapecie w zacienionej części domu może w ogóle nie wytworzyć przepięknych kwiatów. Pamiętajmy także, że roślina ta nie lubi przeciągów.

Ziemia do anturium powinna być dość żyzna, przepuszczalna i kwaśna – odczyn pH 4,5-5,5. Doskonałym podłożem jest torf, liście, piasek i kora. Możemy jednak sięgnąć po gotową mieszankę do uprawy storczyków. Anturium będzie w niej rosła jak szalona.

Czym podlewać anturium, aby kwitło?

W okresie od marca do września, a więc w okresie wegetacji anturium należy podlewać co kilka dni. W pozostałe miesiące wystarczy podlewać anturium nawet raz w tygodniu. Dobrze sprawdzi się tu przefiltrowana, a nawet przegotowana woda o temperaturze pokojowej. Zimna woda prosto z kranu może bardzo zaszkodzić anturium.

Warto jednak pamiętać, że anturium bardzo lubi wilgotne powietrze. Chcąc zapewnić jej optymalny wzrost i piękny wygląd, należy zraszać liście co kilka dni. W okresie upałów zraszanie jest niezbędne codziennie, ale zimą tylko raz w tygodniu.

Anturium to również roślina, która wymaga dość częstego przesadzania. Najlepiej robić to wczesną wiosną, gdy anturium wypuszcza nowe pędy. Splątane korzenie, wychodzące poza otwory doniczki to sygnał, że roślina potrzebuje większego pojemnika.

Jak dbać o anturium w domu?

Poza odpowiednim stanowiskiem, podlewaniem i żyzną glebą, anturium potrzebuje niezbędnych składników do wzrostu. Chcąc cieszyć się błyszczącymi liśćmi i pięknymi kwiatami przez cały rok, warto przygotować domowy nawóz do anturium.

Dodanie do wody tego jednego składnika sprawi, że roślina będzie odpowiednio odżywiona i otrzyma dodatkową ochronę w walce z grzybami i szkodnikami.

Domowy nawóz do anturium wykonamy bardzo szybko. Wystarczy do litra wody dodać jedną łyżkę drożdży piwnych. Tak przygotowanym roztworem należy podlewać anturium raz na dwa tygodnie.

Czytaj także: Dziecko połknęło podejrzany listek albo jagódkę? To koniecznie musisz zrobić

Rośliny oczyszczające powietrze. Te rośliny doniczkowe poprawiają zdrowie i samopoczucie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza