Rośliny do pokoju dziecięcego - jakich roślin kategorycznie unikać?

2021-08-03 13:02

Rośliny w pokoju dziecięcym to świetny pomysł. Mogą dać dziecku wiele radości, a do tego nauczyć je odpowiedzialności. Rośliny mają też korzystny wpływ na zdrowie, ale trzeba wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do pokoju malca. Które rośliny nie powinny trafić do pokoju dziecięcego, a które nadają się tam idealnie?

Rośliny do pokoju dziecięcego
Autor: Getty images

Rośliny w pokoju dziecięcym to nie tylko doskonały element dekoracyjny domu. Rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na życie człowieka: korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne, a nawet na stan psychiczny.

Spis treści:

 1. Korzyści posiadania roślin w pokoju dziecka
 2. Jakie rośliny nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka
 3. Jakie rośliny wybrać do pokoju dziecka
 4. Jak zainteresować dziecko roślinami
 5. Wspólna pielęgnacja kwiatów
Jak urządzić pokój dziecięcy - radzi projektantka zabawek

Korzyści posiadania roślin w pokoju dziecka

Jak się okazuje, rośliny poprawiają nastrój i koją nerwy. Już sam ich kolor ma zbawienny wpływ na samopoczucie. Patrzenie bowiem na zielone barwy działa relaksująco i odstresowująco.

Pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym wyciszyć się i odprężyć, a oprócz tego łagodzi wszelkie napięcia. To jednak nie wszystko, bo kolor zielony wzmacnia koncentrację i skupienie, więc zdecydowanie warto dodać trochę zieleni w pokoju, zwłaszcza dziecięcym.

Niektóre rośliny są także w stanie oczyszczać powietrze z toksyn, a wszystkie oczyszczają je z dwutlenku węgla i produkują tlen. Dzięki roślinom powietrze w mieszkaniu jest zdrowsze.

Jakby tego wszystkiego było mało, to warto dodać jeszcze, że dzięki roślinom w pomieszczeniu powstaje przyjazny mikroklimat - zwiększają one bowiem wilgotność powietrza przez parowanie, co jest bardzo korzystne dla człowieka, zwłaszcza w okresie zimowym.

Nie da się więc ukryć, że zdecydowanie warto mieć rośliny w domu i ustawić je również w pokoju dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie rośliny nadają się do pokoju najmłodszego członka rodziny.

Czytaj: Rośliny antysmogowe - sposób na czystsze powietrze w mieszkaniu

Jakie rośliny nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka

Mimo że rośliny mają tak pozytywny wpływ na życie człowieka, to jednak nie wszystkie mogą znaleźć się w zasięgu ręki dziecka. Nie brakuje bowiem roślin trujących. Ciekawski mały człowiek może urwać listek i zejść go lub skaleczyć się kolcem i tragedia gotowa.

Wybierając rośliny do pokoju dziecka, należy kierować się przede wszystkim jego bezpieczeństwem., a dopiero potem zwracać uwagę na właściwości rośliny.

W pokoju dziecka nie powinien na pewno znaleźć się:

 • skrzydłokwiat, którego soki są trujące
 • złym pomysłem jest ustawianie popularnej ostatnio monstery dziurawej. Jej spożycie może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, która doprowadzi do obrzęku gardła i krtani
 • w pokoju dziecięcym na pewno nie powinny znaleźć się również rośliny z kolcami, jak kaktusy czy róże
 • rośliny z ozdobnymi owocami, jak np. psianka koralowa
 • absolutnie zakazane są również rośliny trujące, do których należą: bluszcz pospolity, kalia, difenbachia, aglaonema, gwiazda betlejemska, fikus, cyklamen perski, oleander, wilczomiecz, poinsecja, filodendron, trójskrzyn, syngonium czy zamiokulkas
 • warto również zwrócić uwagę na rośliny o silnych zapachach, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub uczulenia. Do tego grona należą np. anturium czy hiacynt.

Czytaj: Zatrucie pokarmowe u dziecka. Zatrucie roślinami - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci?

Jakie rośliny wybrać do pokoju dziecka

Lista roślin zakazanych w dziecięcym pokoju jest całkiem długa, ale na szczęście istnieją również takie gatunki, które bez żadnych problemów mogą się w nim znaleźć. Przede wszystkim warto pomyśleć o roślinach ziołowych, takich jak rozmaryn, bazylia, szczypiorek, tymianek czy pietruszka.

Takie rośliny są bezpieczne dla dziecka, a ich uprawianie może stać się ciekawą przygodą, która później zamieni się we wspólne gotowanie i wykorzystanie roślinek.

W pokoju dziecięcym mogą się znaleźć także paprotki, które nie tylko są bezpieczne, ale i oczyszczają powietrze, tym samym mając korzystny wpływ na zdrowie. Dobrym pomysłem są również grubosze, eszewerie, sansewierie gwinejskie, papirusy, fiołki afrykańskie.

Trujące rośliny leśne i łąkowe - są w całej Polsce

Warto też zwrócić uwagę na trzykrotkę, która przyciąga wzrok swoim wyglądem - ma bowiem zielono-fioletowe listki - a do tego jest łatwa w uprawie. Bez problemu dziecko będzie mogło się nią zajmować samodzielnie i do tego szybko zauważy, efekty swojej pracy. Trzykotka w krótkim czasie wypuszcza nowe pędy, które można przesadzać i rozmnażać.

Dziecko może również zajmować się zielistką. Jej pielęgnacja również jest prosta, a do tego roślina ta działa niemal jak filtr - pobiera szkodliwe związki z powietrza i wiąże je do postaci obojętnej dla człowieka. Do tego nawilża powietrze.

Co ciekawe, niektóre sklepy ogrodnicze oferują nawet zestawy roślin, które są przeznaczone do uprawy dla dzieci. Znajdują się w nich komplety nasion i zabawne pojemniki do sadzenia.

Takie zestawy są nie tylko bezpieczne dla najmłodszych, ale także edukacyjne. Dzięki temu dziecko uczy się odpowiedzialności i poznaje tajniki świata przyrody.

Czytaj: Zioła w diecie dziecka: jak i kiedy je stosować? [WYWIAD z dietetykiem]

Jak zainteresować dziecko roślinami

Wspomniane wyżej zestawy roślin mogą wzbudzić spore zainteresowanie w dziecku. Najmłodszy członek rodziny poczuje, że to od niego zależy, jak roślina będzie się rozwijać. Nauczy się nie tylko sadzić kwiatki, ale także dbać o nie.

Zrozumie, że jego działania wywołują określone skutki. Podobnie może być w przypadku ziół, ale i innych roślin doniczkowych.

Aby zwiększyć zainteresowanie dziecka domowymi roślinami, można wybrać kolorowe doniczki i konewki. Ciekawym pomysłem jest także pomalowanie doniczek farbą kredową i podpisanie każdej roślinki. Do tego można stworzyć również razem ozdobne osłonki, co będzie świetną rodzinną zabawą.

Razem z dzieckiem możesz również nadać imiona poszczególnym roślinom i traktować je niemal jak członka rodziny. W ten sposób dziecko nie będzie traktować kwiatów jak przedmiotów, a żywe istotny, o które trzeba zadbać.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? 5 skutecznych sposobów

Wspólna pielęgnacja kwiatów

Wspólne dbanie o domowe kwiaty to nie tylko nauka odpowiedzialności dla dziecka, ale także okazja do nauki przyrody. Dziecko poznaje dzięki temu rośliny, ich potrzeby, uczy się miłości i szacunku do natury.

W przypadku młodszych dzieci z pewnością warto wybrać łatwe w pielęgnacji kwiaty i takie, które będą w stanie wytrzymać nieco dłużej bez podlewania na wypadek, gdyby dziecko jednak zapomniało o codziennym podlewaniu rośliny.

Pielęgnacja kwiatów może zamienić się także w świetną zabawę w ogrodnika. Każde dziecko potrzebuje jednak nowych wyzwań i bodźców, żeby nie straciło zainteresowania tematem, więc warto wymyślać nowe zadania.

Jednego dnia niech podleje kwiaty, innego przetrze listki, a kolejnego np. spryska rośliny zraszaczem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza