Jak pozbyć się plam z malin? Te sposoby znały już nasze mamy i babcie

2024-07-06 11:49

Malinki to przepyszne letnie owoce. Są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Niestety, kiedy spadną na ubranie, pozostać może po nich nieestetyczna plama. Nie trzeba jednak od razu wyrzucać materiału do kosza. Wystarczy wypróbować domowe sposoby.

Jak pozbyć się plam z malin? Te sposoby znały już nasze mamy i babcie
Autor: fot. Getty Images Jak pozbyć się plam z malin? Te sposoby znały już nasze mamy i babcie

Maliny to nie tylko pyszne, ale również zdrowe owoce. Niestety mają jeden spory minus. Chodzi oczywiście o ich sok, który po skapnięciu może zostawić nieestetyczną plamę, którą później może być dość ciężko usunąć. A to kiedy jest świeża, po wyschnięciu to zadania jest jeszcze cięższe. 

Dlatego tak ważne jest szybkie działanie w przypadku malinowych plam. Im prędzej weźmiemy się za ich usuwanie, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że uda nam się pozbyć tej irytującej plamy. 

Jak pozbyć się plamy z malin? Te domowe sposoby w tym pomogą

Na sam początek najważniejsze będzie starcie, jak najwięcej plamy za pomocą ręcznika papierowego lub czystej szmatki. Nie powinniśmy jednak jej pocierać, a delikatnie przykładać ściereczkę. Następnie możemy zabrać się za wywabianie malinowej wpadki.

Jedną z najprostszych, ale jednakowo najskuteczniejszych metod jest... wrzątek. Pomoże nam się pozbyć plam zarówno z malin, jak i truskawek i innych czerwonych owoców. Trzeba jednak uważać, ponieważ możemy się poparzyć.

Plamę na początku spłukujemy zimną wodą. Następnie rozciągamy nad żaroodporną miską i zabezpieczamy. Wrzątek wylewamy na plamę z wysokości około 60 centymetrów. Powtarzamy, aż do zniknięcia plamy. Następnie materiał wrzucamy do prania, jak zawsze. 

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?

Domowe sposoby na malinowe kłopoty. Tak poradzisz sobie z plamami

Innym świetnym sposobem na pozbycie się malinowych plam będzie połączenie wody utlenionej, czyli nadtlenku wodoru, oraz płynu do mycia naczyń. Jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się owocowych frustracji. Zanim jednak się za to zabierzemy, powinniśmy przetestować wodę utlenioną na niewielkiej, niewidocznej części ubrania, by upewnić się, że nie odbarwi on tkaniny. Następnie zabieramy się za czyszczenie.

  1. Plamę polewamy wodą utlenioną,
  2. Mieszamy płyn do mycia naczyń z wodą w proporcjach 1:10
  3. Plamę pocieramy roztworem za pomocą czystej ściereczki
  4. Spłukujemy pod zimną wodą
  5. Pierzemy normalnie

W tej nierówniej walce z plamami pomocny będzie również sok z cytryny i ocet. Wystarczy zwilżyć plamę jednym z tych kwasowych środków i pozostawić na około pięć minut. Tu pomocna może być niewielka szczoteczka lub szczotka do zębów, która pomoże nam dobrze wetrzeć sok z cytryny lub ocet. Po tym czasie plamę polewamy wodą, by mieć pewność, że kwas nie uszkodzi ubrania. Takie wstępne czyszczenie, zwłaszcza na świeżej plamie, może zrobić ogromną różnicę. Następnie wcieramy detergent w zaplamione miejsce i wrzucamy normalnie do prania lub oddajemy do prania chemicznego, jeśli jest taka konieczność. 

Sonda
Często jesz owoce i warzywa?